Ukraina: Priorytety Zełenskiego po zwycięstwie

Wołodymyr Zełenski na planie serialu "Sługa narodu", źródło: Wikipedia, fot. Ярослав Бурдовицин (Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license)/cropped

Wołodymyr Zełeński na planie serialu "Sługa narodu", źródło: Wikipedia, fot. Ярослав Бурдовицин (Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license)/cropped

Zakończenie wojny i walka z korupcją, to najważniejsze zadania, jakie stawia sobie zwycięzca pierwszej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie Włodymyr Zełenski pod warunkiem zwycięstwa również w drugiej turze. Tymczasem jego kontrkandydat, urzędujący prezydent Petro Poroszenko planuje zaostrzenie kampanii, by pozostać na stanowisku “zwyciężając przez nokaut”.

 

Według oficjalnych wyników Centralnej Komisji Wyborczej w pierwszej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie Wołodymyr Zełenski uzyskał 32,4, a Petro Poroszenko jedynie 15,95 procent poparcia. Druga tura głosowania odbędzie się w przyszłą niedzielę (21 kwietnia).

Komik oficjalnie zwycięzcą I tury wyborów prezydenckich na Ukrainie

Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy potwierdziła wczoraj, że do drugiej tury wyborów prezydenckich przeszli telewizyjny komik Wołodymyr Zełenski i urzędujący szef państwa Petro Poroszenko.

Najważniejsze wyzwania stojące przed Ukrainą to wojna i korupcja

Media przekazały w środę dziesięć głównych decyzji, które zwycięzca pierwszej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie zamierza podjąć w pierwszym okresie swojej prezydentury. „Zełenski jako prezydent widzi dwa główne problemy, które należy rozwiązać w pierwszej kolejności: wojna i korupcja” – cytują media tekst ukraińskiego portalu Liga.net, który został opublikowany wczoraj (10 kwietnia) po rozmowie z ideologiem kampanii aktora Rusłanem Stefanczukiem i ekspertem jego sztabu ds. gospodarczych Danyłem Hetmancewem.

Putin nie zamierza rozmawiać z Ukrainą o pokoju w Donbasie

Rosja nie jest stroną konfliktu na wschodzie Ukrainy – przekonywał wczoraj rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow – i dlatego nie będzie negocjować z Ukrainą warunków zawarcia pokoju w Donbasie.

Niebawem informacje o  przyszłych szefach resortów prezydenckich

Doradcy Zełenskiego poinformowali, że do 19 kwietnia do publicznej wiadomości zostaną podane kandydatury przyszłych szefów resortów prezydenckich: obrony, spraw zagranicznych, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oraz Prokuratury Generalnej. Na razie jednak odmówili podania nazwisk, choć zapewnili, że rozmowy z kandydatami na te stanowiska zostały już przeprowadzone.

Według źródeł, na które powołuje się portal, stanowisko szefa dyplomacji Ukrainy może objąć były minister finansów Ołeksandr Danyluk, prokuratora generalnego – amerykańska prokurator Martha Boersch (główna oskarżycielka w procesie byłego premiera Ukrainy Pawła Łazarenki w USA), a szefa SBU – jeden z kandydujących w tegorocznych wyborach prezydenckich Ihor Smeszko, który kierował tą służbą  w przeszłości (od września 2003 r. do lutego 2005 r. gdy prezydentem był Leonid Kuczma).

Zełenski chce procedury odwoływania posłów i zasad impeachmentu prezydenta

Zełenski chciałby, żeby ukraiński parlament jak najszybciej przyjął wiele ustaw, w tym te dotyczące referendów lokalnych i petycji społecznych, a także by przygotował procedurę odwoływania posłów i ustalił zasady impeachmentu prezydenta. Telewizyjny komik, który jest obecnie najpoważniejszym kandydatem do objęcia fotela głowy państwa, planuje też audyt instytucji państwowych z udziałem ekspertów międzynarodowych, by – jak to określił portal – „Zełenski mógł zrozumieć, co dzieje się w kraju”.

“Tajny plan dla Rady Najwyższej” i reforma administracji prezydenckiej

Po wygranej aktor zamierza także wprowadzić “tajny plan dla Rady Najwyższej”. Ponieważ najważniejszych decyzji prezydent nie może podejmować bez wsparcia parlamentu, konieczna jest jego współpraca z deputowanymi. Jeśli natomiast do takiej współpracy nie uda się doprowadzić, to doradcy Zełenskiego zapowiadają “zastosowanie innych wariantów, które 'wielu zadziwią'” – napisała Liga podkreślając przy tym, że ”żadnych szczegółów w tej sprawie nie zdradzono”.

Ostatnim punktem na liście komika jest reforma administracji prezydenckiej. Zełenski zamierza odnowić jej skład personalny i usunąć kuratorów zajmujących się poszczególnymi dziedzinami życia państwa. „Według jego ekipy administracja prezydencka powinna wypełniać dwie funkcje: kancelarii oraz organu, który wypracowuje nowe idee i daje start ich realizacji. Ekipa Zełenskiego obiecuje także odtajnienie listy gości administracji prezydenta” – cytują polskie media środowy tekst ukraińskiego portalu.

Poroszenko chce zwyciężyć przez nokaut

Tymczasem na poniedziałkowym spotkaniu z deputowanymi swojego bloku parlamentarnego urzędujący prezydent zapowiedział zaostrzenie kampanii wyborczej i wygranie wyborów prezydenckich “przez nokaut”. Uczestnicy tego spotkania relacjonowali później, że Poroszenko przyznał, że dotychczas nie poświęcał obecnemu rywalowi wystarczającej uwagi, skupiając się na walce z byłą premier Julią Tymoszenko.

Ukraina: OBWE nie stwierdziło naruszeń podczas wyborów, Tymoszenko nie uznaje wyników

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie uznała, że przeprowadzona w ostatnią niedzielę (31 marca) I tura wyborów prezydenckich na Ukrainie „została przeprowadzona uczciwie, a kandydaci mieli możliwość swobodnej rywalizacji”. Tymczasem Julia Tymoszenko, która według exit poll nie weszła do II …

Prezydent tłumaczył, że jego obóz walczył z Tymoszenko (ostatecznie zajęła trzecie miejsce z poparciem na poziomie 13,4 proc. poparcia), bo to ona mogła pozbawić Poroszenkę możliwości przejścia do drugiej tury wyborów, natomiast nie zwracano “żadnej uwagi” na Zełenskiego. “Wzywam was dziś, byśmy działali razem. Kampania przeciwko Zełenskiemu powinna być brutalna” – powiedział cytując Poroszenkę jeden z uczestników narady. “Prezydent powiedział, że mamy zwyciężyć przez nokaut” – dodał inny.

Sztab Petra Poroszenki nie wyklucza jednak porażki prezydenta w drugiej turze wyborów. Zapewnia przy tym, że nie będzie fałszerstw wyborczych, ani zaskarżania wyników głosowania do sądów.

Rosja widzi zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa w NATO, a Ukraina w Rosji

Według prezydenta Rosji Władimira Putina najpoważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji, to rozszerzanie infrastruktury NATO, zawieszenie INF i ataki hakerów z zagranicy. Natomiast prezydent Ukrainy Petro Poroszenko widzi jedno zagrożenie dla bezpieczeństwa swojego kraju – Rosję.