Ukraina: Premier podał się do dymisji

Nowy premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk, źródło president.gov.ua

Premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk, źródło president.gov.ua

Ukraiński premier złożył dymisję na ręce prezydenta. To pokłosie ujawnienia dwa dni temu nagrania, na którym szef rządu miał ostro krytykować głowę państwa.

 

Ołeksij Honczaruk stoi na czele ukraińskiego rządu od jesieni ubiegłego roku. 35-letni polityk pro-prezydenckiej partii Sługa Narodu jest jednym z najmłodszych premierów w Europie.

Honczaruk: Prezydent to dla mnie wzór uczciwości

O złożeniu dymisji na ręce prezydenta Wołodymyra Zełenskiego poinformował na swoim oficjalnym profilu na Facebooku. Nie wskazał konkretnej przyczyny swojej rezygnacji, ale nawiązał do ujawnionych w ostatnią środę (15 stycznia) w internecie nagrań, na których „pojawiły się wyjęte z kontekstu i zmontowane nagrania fragmentów spotkań rady ministrów”.

Na bardzo kiepskiej jakości nagraniu słychać głos podobny do głosu premiera, który krytykuje ostro prezydenta i zarzuca mu brak kompetencji w kwestiach gospodarczych. „Prezydent jest dyletantem w sprawach gospodarczych i ma bardzo nikłe pojęcie o procesach ekonomicznych” – da się usłyszeć. Osoba mówiąca na tym nagraniu stwierdza też, że sama czuje się „gospodarczym ignorantem”.

Dziś Honczaruk stwierdził na Facebooku, że z ujawnionych nagrań „miało z nich wynikać, że ja i mój zespół nie szanujemy prezydenta, który jest naszym politycznym przywódcą”. „Zostałem premierem, by realizować program prezydenta. Jest on dla mnie wzorem uczciwości. Aby uniknąć wątpliwości co do mojego stanowiska wobec niego, napisałem wniosek o rezygnację i przedłożyłem go prezydentowi” – ogłosił.

Później, już w parlamencie, mówił zaś: „W ostatnim czasie rząd jest często atakowany informacyjnie. Są manipulacje. Cel jest taki, aby zasiać podziały wśród naszej drużyny. Stworzyć wrażenie, że ktoś nie szanuje prezydenta. To nieprawda. Nasza siła polega na tym, że jesteśmy jedną drużyną i taką zostaniemy. Dlatego rząd Ukrainy będzie pracował tak, jak zwykle.”

Ukraina: Wymiana jeńców w Donbasie

Procedura wymiany jeńców pomiędzy władzami w Kijowie, a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy zakończyła się w niedzielę (29 grudnia) wczesnym popołudniem. Wymieniono 76 Ukraińców za 124 separatystów.

 

Wymianę jeńców między stronami konfliktu na wschodzie Ukrainy uzgodniono 9 grudnia podczas spotkania tzw. …

Zełenski daje 2 tygodnie na ustalenie autora nagrania

Zgodnie z ukraińskim prawem to właśnie Rada Najwyższa przyjmuje lub nie rezygnację premiera. Przed upływem pierwszego roku jego urzędowania nie może on być bowiem odwołany, chyba, że sam o to poprosi. Zapis ten ma gwarantować nowemu rządowi spokój, aby mógł się wykazać na początku kadencji efektywną pracą, a ewentualne napięcia w Radzie Najwyższej nie zakłócały tych działań.

Ponieważ Rada Najwyższa zatwierdziła rząd Honczaruka i jego program w październiku 2018 r., przez kolejne 8 miesięcy nie można go usunąć bez wyraźnej prośby samego premiera. Dlatego to właśnie Honczaruk, choć sam odcina się od ujawnionych nagrań, wystąpił o własną dymisję. Po wczorajszym, nagłym posiedzeniu kierownictwa partii Sługa Narodu, wiceszef tego ugrupowania Ołeksandr Kornijenko stwierdził, że „nie widzi podstaw prawnych, aby odwołać premiera.”

Nie wiadomo dotąd, kto stoi za zrobieniem nagrania ani jego ujawnieniem. Plik audio pojawił się najpierw wśród użytkowników komunikatora „Telegram”, a potem umieszczono go na YouTube. Agencja Interfax-Ukraina twierdzi, że prawdopodobnie są to fragmenty dwóch nagrań zrobionych 16 grudnia podczas narad w kancelarii premiera. Miały w nich brać udział minister finansów Oksana Markarowa, wiceprezes Narodowego Banku Ukrainy Kateryna Rożkowa oraz zastępczyni szefa biura prezydenta Julia Kowaliw. Ta ostatnia zaprzeczyła już, że ma jakikolwiek związek ze zrobieniem tego nagrania.

Sam prezydent Zełenski dał służbom 2 tygodnie na ustalenie, kto stoi za nagraniem. „Żądam, aby w tym czasie przekazano informacje, kto zrobił te nagrania i aby znaleziono tego, który to zrobił i wyjaśniono tę sytuację. Prowadzenie nielegalnych nagrań w siedzibach organów władz na wszystkich szczeblach jest niedopuszczalne. To kwestia bezpieczeństwa narodowego” – powiedział prezydent na spotkaniu z szefami resortów siłowych.

Ukraina znów wygrała z Gazpromem

Szwedzki sąd oddalił apelację Gazpromu na wyrok Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, który anulował roszczenia Rosjan o 80 mld dol. od Ukrainy za niedostarczony gaz.
 
„Pełne zwycięstwo! Ukraina znowu wygrywa! Wygraliśmy apelację w sprawie pierwszej skargi Gazpromu na decyzję arbitrażu w Sztokholmie” – z …