Ukraina planuje kolejną wymianę zatrzymanych w Rosji

Flaga Ukrainy, źródło: Wikipedia, aut. UP9

Flaga Ukrainy, źródło: Wikipedia, aut. UP9

Do końca tego roku Ukraina chciałaby wymienić kolejnych 113 obywateli zatrzymanych w Rosji i na zaanektowanym Krymie – zapowiedziała wczoraj ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmiła Denisowa, która była członkiem grupy roboczej przygotowującej zeszłotygodniową wymianę więźniów. Dodała, że rozmowy w tej sprawie już trwają.

 

Starania o uwolnienie wszystkich przetrzymywanych w Rosji Ukraińców zapowiadał wcześniej również Ołeh Sencow – reżyser oskarżony o działalność terrorystyczną i skazany przez rosyjski sąd na 20 lat kolonii karnej, który w piątek (7 września) wrócił do domu. Tego dnia, w ramach wymiany, uwolniono 35 Ukraińców i 35 Rosjan.

Ukraina: Ołeh Sencow zapowiada walkę o „więźniów Kremla”

Zwolniony po 5 latach z rosyjskiego więzienia ukraiński reżyser Ołeh Sencow wystąpił na swojej pierwszej od czasu powrotu do kraju konferencji prasowej. Zapowiedział na niej, że będzie walczył o uwolnienie kolejnych osób przetrzymywanych – tak jak on – z powodów …

Negocjacje trwają

W rozmowie z rosyjską telewizją RBK Ludmiła Denisowa powiedziała, że kolejna wymiana więźniów przetrzymywanych na terytorium Rosji i Ukrainy może nastąpić jeszcze w tym roku. Poinformowała przy tym, „że w Rosji i na Krymie przebywa 113 więźniów politycznych Ukrainy, 89 z nich to Tatarzy krymscy”.

Mustafa Dżemilew: Krym będzie wolny

Totalitarne i okupacyjne reżimy mogą utrzymać swoją władzę tylko za pomocą represji i strachu – powiedział EurActiv.pl lider Narodowego Ruchu Tatarów Krymskich i były dysydent rosyjski Mustafa Dżemilew.

 

EurActiv.pl: Jak wygląda dziś sytuacja na Krymie?

Mustafa Dżemilew: Jest bardzo trudna. Jest źle …

Odnosząc się do piątkowej wymiany ukraińska rzeczniczka praw człowieka przyznała, że „negocjacje były bardzo trudne”. “Oczywiście chodziło najpierw o to, by uwolnić 24 ukraińskich marynarzy. Później prezydent (Wołodymyr) Zełenski zajął stanowisko, by uwolnić jeszcze kilka osób, co umożliwiło powrót 35 więźniów” – cytują media za RBK jej wypowiedź.

“Nie zatrzymujemy się i prowadzimy dalsze negocjacje” – zapewniła podkreślając, że uczestniczy w nich zarówno prezydent, jak i szef grupy roboczej i doradca Zełenskiego Andrij Jermak.

Kreml: Ustalanie terminu następnej wymiany przedwczesne

Na słowa Denisowej zareagował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, którego zdaniem informacje dotyczące terminu kolejnej wymiany więźniów między Ukrainą a Rosją są „przedwczesne”. Zwrócił przy tym uwagę, że wymiana więźniów powinna być kontynuowana zgodnie z porozumieniami pokojowymi zawartymi w Mińsku.

“Jednocześnie nie zapominajmy, że ostatnia wymiana była poprzedzona ogromnymi pracami przygotowawczymi, bardzo drobiazgowymi. Dlatego przedwczesne byłoby rozmawianie o terminach następnej wymiany. Istnieje jednak zrozumienie, że należy się tym zająć” – cytują media rzecznika Kremla.

Zełenski proponuje Putinowi rozmowy o Krymie i Donbasie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował rosyjskiemu odpowiednikowi Władimirowi Putinowi rozmowy ws. Krymu i rozwiązania konfliktu w Donbasie. Miałby się one odbywać w Mińsku z udziałem dotychczasowych uczestników rozmów w tzw. formacie normandzkim rozszerzonym o prezydenta USA i szefową brytyjskiego rządu. 

Piątkowa wymiana

W piątek 7 września na Ukrainę wróciło nie tylko 24 marynarzy zatrzymanych w zeszłym roku w Cieśninie Kerczeńskiej, ale m.in. również Ołeh Sencow, dziennikarz Roman Suszczenko, działacz publiczny Ołeksandr Kolczenko, przedsiębiorca Wołodymyr Bałuch czy bloger Artur Panow.

Ukraina przekazała natomiast Rosji m.in. szefa ukraińskiego biura agencji RIA Nowosti Kiriłła Wyszynskiego oraz byłego dowódcę wojsk obrony przeciwlotniczej Wołodymyra Cemacha, uznawanego za istotnego świadka w sprawie zestrzelenia nad Donbasem w lipcu 2014 roku malezyjskiego boeinga.

Ołeh Sencow już na Ukrainie

“Do zwycięstwa jeszcze bardzo daleko” – oświadczył ukraiński reżyser Ołeh Sencow po uwolnieniu z rosyjskiego więzienia. W efekcie długo negocjowanej wymiany Rosja i Ukraina uwolniły w sobotę po 35 więźniów.