Ukraina: Piąta rocznica aneksji Krymu

Półwysep Krymski, źródło: Wikipedia/Maximilian Dörrbecker (Chumwa)

Półwysep Krymski, źródło: Wikipedia/Maximilian Dörrbecker (Chumwa)

Władimir Putin odbył wizytę na Krymie z okazji pięciolecia aneksji półwyspu. Położone nad Morzem Czarnym terytorium okupowane jest przez wojska rosyjskie od 2014 r. Po przeprowadzeniu nielegalnego referendum 16 marca 2014 r. Kreml ogłosił włączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej.

 

Wizyta prezydenta Rosji miała być jednocześnie oficjalnym otwarciem dwóch nowych baz wojskowych w Sewastopolu i Symferopolu, które zostały wybudowane już w zeszłym roku. Oficjalna inauguracja ich działalności odbyła się jednak dopiero podczas wizyty Władimira Putina.

Zagarnięty przez Rosję obszar, jest ważnym punktem strategicznym z perspektywy rosyjskiego bezpieczeństwa. Kreml zyskał dostęp do setek kilometrów linii brzegowej Morza Czarnego, co umożliwia rozwój wymiany handlowej oraz możliwość zwiększonej wojskowej kontroli najbliższego regionu.

Ponowne zagarnięcie Krymu

Nie jest to pierwszy raz kiedy Krym wchodzi w posiadanie rosyjskie. Pierwszy raz miało to miejsce już w XVIII w. w ramach przeprowadzanych przez Rosję rozbiorów. Po wielu latach został on jednak finalnie przekazany na rzecz Ukrainy przez Nikitę Chruszczowa. Integralną częścią państwa ukraińskiego Krym stał się dopiero po przemianach w 1991 r.

Władimir Putin otworzył nowy most z Rosji na Krym

Władimir Putin we wtorek (15 maja) otworzył most łączący Rosję z anektowanym przez nią Krymem. Wywołało to krytyczną reakcję ze strony USA, Europy i Ukrainy. Putin zdecydował się sam przetestować nową konstrukcję i jako pierwszy przejechał przez niego ciężarówką.
 
Prezydent Władimir Putin, …

Rok 2014 przyniósł jednak falę protestów na Majdanie, które zostały brutalnie spacyfikowane. W następstwie pro-zachodnich aspiracji Ukrainy wzrosły napięcia rosyjsko-ukraińskie, co zaowocowało podjęciem decyzji przez Rosję o konieczności zajęcia Krymu. Formalna aneksja dokonała się 18 marca 2014 r., dwa dni po nielegalnym referendum, w którym niemal 97 proc. głosujących opowiedziało się za przyłączniem do Federacji Rosyjskiej.

Sprzeciw reszty świata

Unia Europejska, USA oraz wiele państw na świecie wyraziło zdecydowany sprzeciw  wobec działań rosyjskich. Do dzisiaj nie zaakceptowały aneksji, tym samym żądając oddania Ukrainie Krymu.

Aneksja Krymu spowodowała wdrożenie procedury nałożenia sankcji na Rosję przez Unię Europejską. Pierwsze kroki dotyczące swobody podróżowania i przemieszczania się weszły w życie już 17 marca 2014 r., ale dopiero w połowie roku UE zdecydowała się na rozszerzenie katalogu sankcji o kwestie gospodarcze, finansowe i personalne.

UE rozszerza sankcje na Rosję o firmy budujące most na Krym

Rozporządzenie wykonawcze w tej sprawie opublikowano w Brukseli wczoraj (31 lipca). Na listę rosyjskich firm objętych unijnymi sankcjami trafiły nowe przedsiębiorstwa z branży budowlanej i stoczniowej. Wszystkie zaangażowane są w budowę mostu poprzez Cieśninę Kerczeńską, który połączył zaanektowany Krym z …

Wydarzenia z Cieśniny Kreczeńskiej

Do ostatniego głośnego incydentu z udziałem wojsk rosyjskich doszło w listopadzie ubiegłego roku w Cieśninie Kerczeńskiej, łączącej Morze Czarne z Morzem Azowskim. To właśnie tam siły rosyjskie ostrzelały trzy okręty ukraińskie.

W odpowiedzi na ostrzał i przetrzymywanie ukraińsich marynarzy przez rosyjskie wojsko, UE podjęła decyzję o nałożeniu kolejnych sankcji na Moskwę. Na unijnym celowniku znalazło się 8 osób, które zostały obarczone odpowiedzialnością za aresztowanie 24 marynarzy z ukraińskich statków. Dodatkowo o 6 miesięcy przedłużone zostały obecnie obowiązujące sankcje.

UE o kolejny rok przedłuża sankcje nałożone na Rosję za aneksję Krymu

Ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich podjęli na spotkaniu w Brukseli decyzję o podtrzymaniu sankcji nałożonych w 2014 r. na Rosję po tym, jak zajęła należący do Ukrainy Półwysep Krymski. Aneksja ta została w świetle prawa międzynarodowego uznana za nielegalną.
 
Zebrani w …

Podczas trwającego od 2014 r. konfliktu rosyjsko-ukraińskiego zginęło łącznie około 11 tys. osób.

W samej Rosji również trwają huczne obchody 5-lecia aneksji Krymu. Entuzjazm związany z tą „uroczystością” jest tam wszechobecny. Od zeszłego weekendu odbywają się marsze, wiece oraz koncerty. Rosjanie świętują ponowne przyłączenie się utraconej części ich państwa, uważają bowiem, że Krym jest terytorium, do którego Rosja ma prawo wysuwać roszczenia ze względu na kwestie historyczne.