Ukraina: Parlament rozwiązany; przyspieszone wybory już w lipcu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, źródło president.gov.ua

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, źródło president.gov.ua

Nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski formalnie rozwiązał wczoraj tamtejszy parlament – wydał  dekret, którym rozwiązał Radę Najwyższą, a przedterminowe wybory wyznaczył na 21 lipca.

 

Innym dekretem – również wczoraj (21 maja) – powołał generała Rusłana Chomczaka na stanowisko szefa sztabu generalnego-głównodowodzącego sił zbrojnych Ukrainy, zwalniając wcześniej z tego stanowiska generała Wiktora Mużenkę (zajmował je od lipca 2014 r.).

Wołodymyr Zełenski zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy

Nowo wybrany prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył wczoraj przysięgę prezydencką, ślubując wierność narodowi ukraińskiemu i od razu poinformował, że rozwiązuje parlament. Zaproponował także dymisję rządu premiera Wołodymyra Hrojsmana, a szef rządu złożył ją kilka godzin później.
 

https://www.euractiv.pl/section/polityka-zagraniczna/news/dzis-zaprzysiezenie-nowego-prezydenta-ukrainy/
Wybraliśmy drogę do Europy
W

Rozwiązanie Rady Najwyższej

Rozwiązanie parlamentu nowy szef państwa zapowiedział w swojej mowie inauguracyjnej, którą wygłosił w poniedziałek po zaprzysiężeniu go na to stanowisko. Następnego dnia Wołodymyr Zełenski przeprowadził w tej sprawie konsultacje z szefami frakcji parlamentarnych oraz przewodniczącym Rady Najwyższej Andrijem Parubijem i jego zastępcami. Prezydent wyjaśnił po spotkaniu, że przyczyną rozwiązania Rady Najwyższej jest bardzo niskie zaufanie społeczne dla tej instytucji, a podstawą prawną – brak koalicji parlamentarnej od 2016 roku.

Zmiany w ordynacji wyborczej już dziś?

Zełenski zwrócił się też do przewodniczącego parlamentu o zwołanie na dziś (22 maja) nadzwyczajnego posiedzenia Rady Najwyższej w celu przyjęcia zmian w ordynacji wyborczej przed wcześniejszymi wyborami. Zełenski chce zniesienia jednomandatowych okręgów wyborczych i obniżenia obecnie obowiązującego 5-procentowego progu wyborczego do 3 proc.

Parubij zwołał deputowanych na dziś w południe (wg czasu polskiego na godz. 11) choć zgodnie z ustalonym wcześniej kalendarzem obrad ukraińskiego parlamentu najbliższe spotkanie przewidziano na przyszły tydzień (28 maja).

Ukraina: Priorytety Zełenskiego po zwycięstwie

Zakończenie wojny i walka z korupcją, to priorytety zwycięzcy pierwszej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie Włodymyra Zełenskiego po wygranej równiez w drugiej turze. Tymczasem jego kontrkandydat, urzędujący prezydent Petro Poroszenko planuje zaostrzenie kampanii, by pozostać na stanowisku “zwyciężając przez nokaut”.

W poprzednich wyborach parlamentarnych (w 2014 roku) Ukraińcy wybierali połowę 450-osobowej Rady Najwyższej z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna) i połowę – w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa).

Kontrowersyjna decyzja o rozwiązaniu parlamentu

Zgodnie z kalendarzem wyborczym wybory do Rady Najwyższej Ukrainy miały się odbyć dopiero 27 października. Wygląda jednak na to, że ugrupowania parlamentarne nie są przeciwne decyzji nowego prezydenta o przeprowadzeniu ich już 21 lipca. Kwestia funkcjonowania koalicji Bloku byłego prezydenta Petra Poroszenki z Frontem Ludowym byłego premiera Arsenija Jaceniuka jest przedmiotem dyskusji od 2016 roku.

Część polityków utrzymuje, że jej istnienie było fikcją. Media przypominają w związku z tym, że w lutym Okręgowy Sąd Administracyjny w Kijowie zażądał od Rady Najwyższej przedstawienia listy posłów, którzy wchodzą do koalicji, jednak takiej informacji dotychczas nie otrzymał. Mimo to w piątek (17 maja) Front Ludowy ogłosił, że opuszcza koalicję z Blokiem Poroszenki, co uniemożliwić Zełenskiemu rozwiązanie parlamentu.

Zgodnie z bowiem ukraińską konstytucją, na powołanie nowej koalicji parlament ma 30 dni od czasu ogłoszenia rozpadu dotychczasowej. W tym czasie prezydent nie ma prawa rozwiązać Rady Najwyższej. W obecnej sytuacji nie byłoby to możliwe nawet po ewentualnym powołaniu nowej koalicji, gdyż parlamentu nie można rozwiązać przez pół roku przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi. Ponieważ formalny koniec koalicji ogłoszono dopiero teraz, to zdaniem niektórych ekspertów decyzja Zełenskiego o rozwiązaniu parlamentu na tej podstawie narusza konstytucję.

Szczyt Partnerstwa Wschodniego w 10. rocznicę jego powołania

Przywódcy państw należących do Partnerstwa Wschodniego spotkali się w Brukseli z szefami unijnych instytucji. Z kolei ministrowie spraw zagranicznych 7 krajów byłego ZSRR rozmawiali z szefami dyplomacji krajów UE. Podpisano wspólną deklarację o woli dalszej współpracy.
 

Partnerstwo Wschodnie jako program na …