Ukraina przyjęła strategię komunikacji ws. NATO. Władze chcą przekonać Ukraińców, że natowska akcesja się opłaca

ukraina-NATO-Rosja-Polska, Zełenski-Putin

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na tle flag Polski i Ukrainy, źródło president.gov.ua

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zatwierdził specjalną strategię komunikacji dotyczącej euroatlantyckiej integracji kraju na najbliższe cztery lata, poinformowała w środę (11 sierpnia) kancelaria prezydenta. Dokument o dość skomplikowanej nazwie ma proste założenie: przekonać Ukraińców, że natowska akcesja Ukrainie się opłaca i że warto podjąć wysiłek, by do niej dojść.

 

 

“W ramach strategicznego kursu Ukrainy do pełnoprawnego członkostwa w NATO i zapewnienia jego poparcia ze strony ukraińskich obywateli prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret <<O Strategii Komunikacji w sprawie Euroatlantyckiej Integracji Ukrainy na okres do 2025 r.>>”, napisano w oświadczeniu.

Kancelaria informuje, że celem dokumentu jest “uporządkowanie systemowej współpracy informacyjnej między organami państwowymi a ukraińskimi obywatelami”. Chodzi o to, by zakomunikować Ukraińcom “znaczenie i praktyczne zalety członkostwa Ukrainy w Sojuszu, konieczność przeprowadzenia odpowiednich reform i ich związek z euroatlantycką integracją”.

Ukraina: Droga do NATO “jak dwustronne kopanie tunelu”

“Myślę, że to droga dwukierunkowa” – ocenił dążenie Ukrainy do wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

Uczniowie będą uczyć się o NATO?

W jaki sposób prezydent chce to osiągnąć? Jak przekazano w oświadczeniu, kwestia euroatlantyckiej integracji zostanie włączona do programów nauczania.

Oprócz tego rząd zamierza korzystać z pomocy niezależnych ekspertów, “zwłaszcza przedstawicieli instytutów badawczych, organizacji społecznych i partnerów międzynarodowych”. Mają oni “planować, monitorować i oceniać” podejmowane przez ukraińskie władze działania na rzecz spełnienia kryteriów przyjęcia do NATO.

Zełenski dał rządowi trzy miesiące na opracowanie i zatwierdzenie planu realizacji podzielonej na cztery etapy strategii.

Ukraina w NATO? "Obecnie nie ma na to szans" [WYWIAD]

„Jednym z efektów szczytu Biden – Putin jest faktyczny koniec dyplomatycznej kwarantanny, jaką objęta była Rosja od aneksji Krymu i wojny w Donbasie”, mówi Szymon Ananicz z Fundacji im. Stefana Batorego.

Droga Ukrainy do NATO

Państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego zadeklarowały przyjęcie w przyszłości Ukrainy i Gruzji do NATO na szczycie w Bukareszcie w 2008 r. Państwa te po dziś dzień nie otrzymały jednak Planu na rzecz Członkostwa w Sojuszu (Membership Action Plan).

Na czerwcowym szczycie w Brukseli członkowie NATO potwierdzili cel z Bukaresztu i obiecali przedstawić Ukrainie MAP, ale nie podali żadnych dat – ani dotyczących członkostwa, ani nawet samego planu. Rozmyte konkluzje szczytu stały się przedmiotem krytyki ukraińskiego MSZ.

W lutym 2019 r. Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła poprawki do konstytucji, mówiące o dążeniu Ukrainy do NATO i przyjęciu “euroatlantyckiego kursu”.