Ukraina ma nowego premiera

Nowy premier Ukrainy Denys Szmyhal, źródło president.gov.ua

Nowy premier Ukrainy Denys Szmyhal, źródło president.gov.ua

Dotychczasowy wicepremier Denys Szmyhal został wczoraj nowym szefem ukraińskiego rządu. Wcześniej parlament przyjął dymisję premiera Ołeksija Honczaruka i jego gabinetu.

 

Za kandydaturą Denysa Szmyhala opowiedziało się 291 deputowanych, przeciw – 59.

Prezydent: Ukraińcom potrzebny jest rząd, który dokona niemożliwego

„Poprzedni rząd zrobił wszystko, co możliwe, ale dziś Ukraińcy potrzebują rządu, który dokona niemożliwego” – powiedział w środę (4 marca) Wołodymyr Zełenski przedkładając na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Najwyższej wniosek o nominację Szmyhala na nowego premiera. Przypomniał, że Ukraina miała już wiele rządów. “Rząd technokratów, rząd malwersantów, rząd zbawienia, rząd silnych biznesmenów, itp.” – wyliczał prezydent. “Wierzę, że w końcu będziemy mieli rząd dla ludzi” – dodał.

Ukraina: Nie będzie dymisji premiera. Prezydent "daje mu szansę"

Wołodymyr Zełenski poinformował, że postanowił nie kierować do parlamentu rezygnacji, jaką złożył Ołeksij Honczaruk. Premier podał się do dymisji po skandalu wokół nagrań, na których słychać ostrą krytykę prezydenta.

 

Wołodymyr Zełenski spotkał się z Ołeksijem Honczarukiem wczoraj (17 stycznia) wieczorem. Oświadczył …

Zełenski: „Obiecaliśmy zwycięstwo nad korupcją. A teraz to nawet nie jest remis”

Wcześniej parlament przyjął dymisję premiera Ołeksija Honczaruka, co oznaczało dymisję całego gabinetu. 36-letni polityk był najmłodszym szefem rządu w historii Ukrainy. Sprawował ten urząd od końca sierpnia 2019 roku.

Prezydent Zełenski przyznał w parlamentarnym wystąpieniu, że rząd Honczaruka miał swoje osiągnięcia, ale „to dziś za mało dla Ukraińców”. Wśród tych osiągnięć wymienił m.in. obniżenie inflacji, rozpoczęcie prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych oraz kredyty dla małego i średniego biznesu. “Ten rząd wie, co robić, ale wiedzieć to za mało. Trzeba pracować” – oświadczył prezydent. Dodał, że gabinet dotychczasowego premiera „był rządem nowych twarzy, ale twarze to za mało, trzeba nowych umysłów, nowych serc”.

Coraz lepsze wyniki ukraińskiej gospodarki zagrożą polskiemu rozwojowi?

Gospodarka Ukrainy rozwija się coraz szybciej, a pensje wzrosły tam niemal o 16 proc. rok do roku. Prezydent Wołodymyr Zełenski marzy jednak, by w jego kraju wynagrodzenie „było takie jak w Polsce”. Tymczasem rozwój gospodarczy Ukrainy może ograniczyć liczbę pracowników z tego kraju w Polsce.

Zełenski skrytykował także m.in. działania służb celnych w walce z przemytem i organy ścigania za nieskuteczną walkę z korupcją. “Przemyt znokautował urząd celny” – ocenił. “Obiecaliśmy obywatelom zwycięstwo nad korupcją, a teraz to nawet nie jest remis” – uznał prezydent.

Szmyhal: Nie można dopuścić do kryzysu gospodarczego i budżetowego

Nowy premier oświadczył natomiast z parlamentarnej trybuny, że „są wyzwania, rozwiązaniem których trzeba zająć się natychmiast”. Szmyhal podkreślił, że „nie można dopuścić do kryzysu gospodarczego i budżetowego”. Według niego budżet państwa na bieżący rok musi być znowelizowany tak, by umożliwić podwyższenie wynagrodzeń i emerytur dla „zwyczajnych Ukraińców”.

Nowy szef ukraińskiego rządu zapewnił ponadto, że opowiada się za zmniejszeniem wynagrodzeń dla ministrów i członków rad nadzorczych przedsiębiorstw państwowych. Zapowiedział również, że jego rząd będzie kontynuować prace na rzecz zakończenia wojny w Donbasie i zwrotu zaanektowanego przez Rosję Krymu.

Walki w Donbasie trwają, ale wymiana jeńców bliska?

Wysocy rangą przedstawiciele prezydentów Rosji i Ukrainy spotkali się w Mińsku w sprawie dalszej wymiany jeńców oraz kontynuacji rozmów na szczycie w tzw. formacie normandzkim. Tymczasem w Donbasie wciąż trwają walki i giną ludzie.

Denis Szmyhal: “woluntariusz polityczny”

„Rdzenny lwowianin, który biegle włada językami angielskim i polskim” – scharakteryzowała 44-letniego naukowca i działacza społeczno-politycznego internetowa gazeta „Ukraińska Prawda”.

Nowy szef ukraińskiego rządu urodził się i studiował we Lwowie. Jest doktorem nauk ekonomicznych, kształcił się również za granicą, m.in. w Belgii, Finlandii i w Kanadzie. Ponadto w ramach programu szkolenia menedżerów Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii Niemiec studiował na uniwersytecie technicznym w Nadrenii Północnej-Westfalii.

W latach 2000-2009 Szmyhal pracował na stanowiskach kierowniczych w różnych lwowskich przedsiębiorstwach (przede wszystkim w sferze finansowo-inwestycyjnej). Później  był szefem departamentu gospodarki, inwestycji, przemysłu i handlu w obwodowej administracji lwowskiej. W 2014 roku został zastępcą szefa lwowskiej Izby Skarbowej, by po kilku latach ustąpić z tego urzędu i zostać szefem prywatnej sieci handlowej Lvivholod.

Był również prezesem elektrociepłowni w obwodzie iwanofrankiwskim, należącej – według doniesień ukraińskich mediów – do donieckiego oligarchy Rinata Achmetowa. W zeszłym roku prezydent Zełenski mianował Szmyhala na szefa obwodowej administracji iwanofrankowskiej, określając go jako „potężnego menedżera”. Ówcześni współpracownicy obecnego premiera przyznają, że w krótkim czasie zbudował tam zwarty zespół. “Jego decyzje były trafne. Miał dobre podejście do pracowników, motywował ich” – cytują media  jednego z nich.

Od czwartego lutego Szmyhal był wicepremierem i ministrem rozwoju gmin i terytoriów. „Zawsze sam tworzę zespół. Ludzie muszą być efektywni, dobrze wykonywać swoją pracę, muszę im ufać. Jeśli będą jakieś wskazówki z biura prezydenta, oczywiście będę je spełniać” – przypominają media wcześniejsze deklaracje nowo mianowanego szefa ukraińskiego rządu. Jak podała „Ukraińska Prawda” – sam Szmyhal nazywa siebie jednak “wolontariuszem politycznym”.

Estonia: Prezydent Kaljulaid odesłała Rosjanom prezent z Krymu

Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid świętowała niedawno 50. urodziny. Symboliczne prezenty przesłały jej m.in. różne placówki dyplomatyczne w Tallinnie. Podarunek od ambasady rosyjskiej wywołał jednak kontrowersje. Został więc zwrócony.

 

Kersti Kaljulaid obchodziła urodziny 30 grudnia, ale sprawa dopiero teraz wyszła na jaw. …