Kampania Komisji Europejskiej „Stand Up For Ukraine”: Zebrano ponad 10 mld euro

Andrzej Duda, Ursula von der Leyen, Hugh Evans, Stand Up For Ukraine

Prezydent Polski Andrzej Duda, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i Hugh Evans z Global Citizen na konferencji darczyńców w ramach akcji "Stand Up For Ukraine" / Fot. Christophe Licoppe [© European Union, 2022. Source: EC - Audiovisual Service]

W ramach odbywającej się w piątek i sobotę (8-9 kwietnia) akcji „Stand Up For Ukraine” zebrano 10,1 mld euro, przekazała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. W kampanii na rzecz ukraińskich uchodźców wzięło udział wiele światowych gwiazd.

 

 

Kampania „Stand Up For Ukraine – Razem dla Ukrainy” była wspólną inicjatywą Komisji Europejskiej, rządu Kanady i międzynarodowej organizacji Global Citizen. Zebrane środki zostaną przeznaczone dla osób przesiedlonych w Ukrainie i ukraińskich uchodźców.

Do udziału w akcji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaprosił „muzyków, aktorów, sportowców, biznesmenów, polityków … każdego kto chce przyłączyć się do ruchu Stand Up for Ukraine”.

Apel ukraińskiego przywódcy spotkał się z ogromnym odzewem. Wśród gwiazd, które potwierdziły swój udział w kampanii, są m.in. Annie Lennox, Billie Eilish, Elton John, Hugh Jackman, Ozzy Osbourne, Pharrell Williams, Stevie Wonder czy Usher oraz wiele innych znanych osób.

W ramach akcji znani artyści przedstawili teledyski i występy, w których oddają cześć ofiarom wojny w Ukrainie i okazują wsparcie dla Ukraińców.

„Wszyscy widzieliśmy horror, jaki ma miejsce w Ukrainie, wiemy więc, jak rozpaczliwie Ukraińcy potrzebują pomocy. To jest czas dla nas wszystkich, ale przede wszystkim dla naszych przywódców, żeby zjednoczyć się we wsparciu dla Ukrainy”, napisała na Twitterze piosenkarka Katy Perry.

Konferencja darczyńców w Łazienkach

Punktem kulminacyjnym kampanii była konferencja darczyńców, która odbyła się wczoraj po południu w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Wzięli w niej udział przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, prezydent RP Andrzej Duda, a w formie zdalnej także prezydent Zełenski oraz premier Kanady Justin Trudeau.

Na początku konferencji uczczono minutą ciszy ofiary wojny w Ukrainie, a także wszystkich uchodźców i osób wysiedlonych w wyniku konfliktów na całym świecie.

Natomiast na koniec szefowa KE poinformowała, że w ramach kampanii udało się zebrać 9,1 mld euro, a kolejny miliard zobowiązały się dodać Komisja Europejska oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBRD).

Boris Johnson z wizytą w Kijowie. Wielka Brytania przekaże Ukrainie 120 pojazdów opancerzonych

Brytyjski premier zjawił się z niespodziewaną wizytą w Kijowie. Jego przyjazd na Ukrainę był trzymany w ścisłej tajemnicy.

Von der Leyen: Ukraina walczy o to, czy zatriumfuje człowieczeństwo

Podczas konferencji von der Leyen, której towarzyszyli m.in. Duda oraz Hugh Evans z Global Citizen, wyraziła uznanie i podziw dla „naszych bohaterskich ukraińskich przyjaciół, którzy walczą i toczą naszą wojnę”.

„To jest nasza walka, w której oni trwają, bo Ukraina nie walczy tylko o swoją suwerenność i integralność terytorialną. Walczą też o to, czy człowieczeństwo jako takie zatriumfuje, czy też przerażające zniszczenie będzie jedynym rezultatem”, podkreśliła.

„Pytanie brzmi, czy demokracja stanie się silniejsza, czy też zdominuje nas autokracja. To kwestia tego, czy zwycięży prawo siły czy siła prawa. Właśnie to jest powodem, dla którego z Justinem Trudeau i Hugh Evansem oraz prezydentem Dudą mówimy, że oni walczą o naszą wolność, a my walczymy o Ukrainę”, wyjaśniła Niemka.

Oprócz podziękowań dla uczestników konferencji i wszystkich darczyńców przewodnicząca KE złożyła też podziękowania dla Polski za przyjęcie od początku wojny już ponad 2,5 mln ukraińskich uchodźców.

Pieniędzy z Funduszu Odbudowy UE póki co nie będzie. KE: "Polska musi spełnić warunki"

Polska nie otrzyma pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy, jeśli nie spełni wyznaczonych przez Unię kryteriów dotyczących praworządności, oznajmiła szefowa KE Ursula von der Leyen.

Duda do Ukraińców: Nie jesteście sami

„Dzisiaj stajemy w obronie Ukrainy, ale jednocześnie Ukraina staje w obronie nas. Ukraińcy walczą nie tylko o swoja wolność, ale także o naszą”, zauważył z kolei prezydent Andrzej Duda. „Drodzy bracia i siostry, nie jesteście sami”, zwrócił się do Ukraińców przebywających w oblężonych wsiach i miastach.

Przyznając, że w ostatnim czasie dla Ukrainy zrobiono już wiele, ale zaznaczył, że to nie koniec. „W niedalekiej przyszłości Ukraina będzie potrzebowała ogromnego impulsu gospodarczego, podobnego do tego, który zaoferowano Europie zachodniej po II wojnie światowej – nowego planu Marshalla dla Ukrainy”, wskazał.

Docenił też odwagę swojego ukraińskiego odpowiednika Wołodymyra Zełenskiego, jaką zaprezentował od początku rosyjskiej inwazji. „Jest on przykładem prawdziwego przywódcy i bohatera naszych czasów”, ocenił.

Zacytował też fragment utworu Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”: „Lecz ludzi dobrej woli jest więcej. I mocno wierzę w to, że ten świat, nie zginie nigdy dzięki nim”.

„I tak właśnie jest. Tak wielu ludzi dobrej woli stoi po stronie Ukrainy”, zwrócił uwagę.

Kraje NATO wydają coraz więcej na obronność. Polska w czołówce

Tylko USA oraz Grecja z państw NATO wydają więcej na obronność w przeliczeniu na PKB niż Polska.

Zełenski: Nasza odwaga zjednoczyła demokratyczny świat

„45 dni trwa atak Rosji na nasz kraj. To atak największego pod względem terytorium kraju na świecie, największego pod względem agresywności, największego pod względem bezkarności. W tym wyliczeniu jednak brak jednego faktu, że atakuje inne największe państwo na świecie – największe pod względem odwagi”, powiedział z kolei uczestniczący w konferencji przez wideołącze Zełenski.

„Nasza odwaga zjednoczyła cały świat demokratyczny”, dodał prezydent Ukrainy. Według niego o tej odwadze historia będzie pamiętać, ale w tej chwili Ukraińcom potrzebna jest przede wszystkim pomoc.

„My, cały świat, powinniśmy opierać się tej tyranii. Powinniśmy starać się zmusić Rosję, by poszła w stronę pokoju, a żołnierze rosyjscy i ich dowódcy odpowiedzieli za zbrodnie wobec narodu ukraińskiego”, powiedział Zełenski.

Zaapelował, by sankcje narzucić na wszystkie rosyjskie banki, na rosyjską ropę i pozbawić rosyjską machinę wojenną możliwości działania. „Przekonajcie swoich polityków. Brońcie Ukrainy. Brońcie wolności”, wzywał.