Ukraina i Mołdawia kandydatami do UE

Charles Michel, Unia Europejska, Rada Europejska

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel [© European Union 2022 - Source: EUCO]

Państwa UE na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli przyznały Ukrainie i Mołdawii status państw kandydujących do UE. Przywódcy uznali też europejską perspektywę Gruzji.

 

„Jest porozumienie. Rada Europejska właśnie zdecydowała o przyznaniu statusu kandydatów do UE Ukrainie i Mołdawii. To historyczny moment. Dziś poczyniony został bardzo ważny krok na drodze do Waszego członkostwa w Unii Europejskiej”, napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Charles Michel w językach angielskim, ukraińskim i rumuńskim.

Pogratulował przy tym prezydentom obu państw – Wołodymyrowi Zełenskiemu i Mai Sandu oraz narodom ukraińskiemu i mołdawskiemu. „Nasza przyszłość jest wspólna”, stwierdził.

„To dobry dzień dla Europy”, podkreśliła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. „Wasze kraje są częścią naszej europejskiej rodziny, a dzisiejsza historyczna decyzja przywódców jedynie to potwierdza”, dodała.

Zadowolenie z decyzji unijnych liderów wyraziła również szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. Jesteśmy „po właściwej stronie historii”, oceniła. „Dziś daliśmy (Ukraińcom i Mołdawianom – red.) nadzieję – na wolność, na demokrację, na przyszłość. To jest chwila Europy”, stwierdziła przewodnicząca PE.

Jan Truszczyński: Status kandydata do UE dla Ukrainy bez dodatkowych wymogów [WYWIAD]

Rozmowa EURACTIV.pl z ambasadorem Janem Truszczyńskim, głównym negocjatorem ds. członkostwa Polski w UE w latach 2001-2005.

Decyzja państw UE wpłynie na ukraińskie morale?

„Szczere uznanie dla decyzji przywódców UE na szczycie Rady Europejskiej o przyznaniu Ukrainie statusu kandydata. To ważny moment w relacjach między Ukrainą a Unią Europejską”, napisał z kolei Wołodymyr Zełenski.

Wyraził przy tym wdzięczność Charles’owi Michelowi, Ursuli von der Leyen oraz przywódcom państw UE za wsparcie. Status kandydata do Unii to „jedna z najważniejszych decyzji dla Ukrainy w ciągu 30 lat niepodległości naszego państwa”, powiedział z kolei na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych. „Na pewno wygramy. Przyszłość Ukrainy jest w UE”, dodał.

Przyznanie statusu państwa kandydującego do UE jest decyzją, która wzmocni morale pogrążonego w wojnie kraju, podczas gdy rosyjska ofensywa w Donbasie odpowiada za „atmosferę powszechnego strachu”, ocenił jeden z doradców ukraińskiego rządu, cytowany przez agencję Reutera.

Nie mniej usatysfakcjonowana niż jej ukraiński odpowiednik była Maia Sandu. „Historyczny dzień dla Mołdawii! Państwa członkowskie Unii Europejskiej przyznały nam status kandydata do UE. To jednoznaczny i silny sygnał wsparcia dla naszych obywateli i europejskiej przyszłości Mołdawii. Jesteśmy wdzięczni i czujemy się zobowiązani, aby dokonać postępu na drodze reform (koniecznych do przystąpienia do UE – red.)”, oznajmiła.

Komisja Europejska za przyznaniem Ukrainie statusu kandydata do UE

Ukraina otrzymała pozytywną opinię od Komisji Europejskiej w sprawie statusu kandydata do Unii Europejskiej – ogłosiła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Gruzja z perspektywą członkostwa w UE

W ubiegłym tygodniu przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu krajów kandydujących do UE zarekomendowała Komisja Europejska. KE odniosła się także do wniosku Gruzji o członkostwo w UE. W przypadku tego kraju zaleciła jednak zamiast przyznawania od razu statusu kandydata otwarcie póki co perspektywy członkostwa w UE.

Według Komisji status kandydata należy przyznać i Gruzji, ale dopiero po wdrożeniu przez nią szeregu reform priorytetowych z punktu widzenia przyszłej akcesji do Wspólnoty. Taką też decyzję podjęli szefowie państw i rządów UE.

„Rada Europejska postanowiła uznać europejską perspektywę Gruzji i jest gotowa do przyznania jej statusu kandydata, gdy tylko (kraj ten – red.) podejmie kroki na rzecz realizacji priorytetowych wymagań. Gratulacje dla narodu gruzińskiego. To historyczny moment dla relacji między Unią Europejską a Gruzją. Przyszłość Gruzji jest w Unii Europejskiej”, napisał Charles Michel na Twitterze.

Decyzja o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydatów do UE i otwarciu perspektywy członkostwa w bloku dla Gruzji „wzmacnia nas wszystkich”, stwierdziła Ursula von der Leyen. „Wzmacnia Ukrainę, Mołdawię i Gruzję w obliczu rosyjskiego imperializmu i wzmacnia UE, ponieważ po raz kolejny pokazuje światu, że jesteśmy zjednoczeni i silni w obliczu zewnętrznych zagrożeń”, podkreśliła.

„To rzeczywiście historyczny dzień dla Gruzji. Rada Europejska uznała perspektywę członkostwa Gruzji w Unii Europejskiej. Jesteśmy gotowi wdrożyć wszystkie priorytetowe reformy, aby otrzymać status kandydata. Gratulacje dla Ukrainy i Mołdawii”, skomentował decyzję RE premier Gruzji Irakli Garibaszwili.