UE wzywa do wstrzymania przemocy na Bliskim Wschodzie

Ursula von der Leyen i Josep Borrell, źródło: EC - Audiovisual Service, European Union 2020, fot. Jennifer Jacquemart

Komisja Europejska zebrała się dziś w Brukseli na specjalnym posiedzeniu. Tematem spotkania kolegium komisarzy był wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie i sytuacja wokół Iranu.

 

Posiedzenie KE zaczęło się wcześnie rano, bowiem jeszcze przed południem przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen odlatywała do Londynu, aby rozmawiać tam o brexicie i przyszłych relacjach gospodarczych UE i Wielkiej Brytanii. Napięcie wokół Iranu na tyle jednak martwi Brukselę, że posiedzenie postanowiono zorganizować jak najszybciej.

Szefowa KE stwierdziła po tym spotkaniu, że „jak najszybciej należy zakończyć przemoc i doprowadzić do rozmów”. „Użycie broni musi się zakończyć natychmiast, by zrobić miejsce dla dialogu. Musimy zrobić wszystko co możemy, by doprowadzić do wznowienia rozmów. Tego nigdy dość. Unia Europejska na swój własny sposób ma wiele do zaoferowania” – przekonywała von der Leyen.

Przewodnicząca KE powiedziała, że UE utrzymuje dobre kontakty z wieloma państwami na Bliskim Wschodzie, które mogą pomóc przy deeskalacji konfliktu. Ursula von der Leyen poinformowała też, że na dzisiejszym spotkaniu w Brukseli komisarze przeanalizowali wpływ eskalacji konfliktu wokół Iranu i Iraku na interesy UE w takich dziedzinach jak transport, energia, polityka sąsiedztwa, czy migracja.

Iran ostrzelał amerykańskie bazy w Iraku

W sumie 22 pociski spadły na dwie amerykańskie bazy wojskowe w Iraku – w Ajn Al-Asad na zachodzie kraju oraz w Irbilu na północy. Według Waszyngtonu nikt w tych atakach nie ucierpiał.

 

Z kolei irańska telewizja poinformowała, że zginęło w tym …

Borrell zwołał specjalne posiedzenie ministrów spraw zagranicznych

W tej samej konferencji prasowej uczestniczył też Wysoki Przedstawiciel UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa Josep Borrell, który jest także wiceprzewodniczącym KE. On również wzywał do deeskalacji napięcia i zaprzestania stosowania przemocy. „Ostatni atak rakietowy na bazy w Iraku wykorzystywane przez Amerykanów oraz siły międzynarodowej koalicji, w tym przez Europejczyków, to kolejny przykład eskalacji konfliktu i rosnącej konfrontacji. W niczym interesie nie leży jeszcze silniejsze nakręcanie spirali przemocy” – powiedział Borrell.

Szef unijnej dyplomacji zapowiedział też zwołanie na piątek (10 stycznia) specjalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich, które poświęcone będzie sytuacji na Bliskim Wschodzie. Spotkanie to odbędzie się dopiero wtedy, ponieważ Komisja Europejska jutro udaje się do Zagrzebia, aby wziąć udział w uroczystej inauguracji pierwszej w historii chorwackiej prezydencji rotacyjnej w pracach bieżących UE.

Iran wznawia pełne wzbogacanie uranu

Czy to ostateczny koniec porozumienia nuklearnego? Iran ogłosił, że w obliczu ostatnich wydarzeń na Bliskim Wschodzie wznowi pełne wzbogacanie do celów wojskowych.

Porozumienie nuklearne z Iranem zawarto w 2015 r., gdy amerykańskim prezydentem był jeszcze Barack Obama. Inne strony układu to …

Co dalej z umową nuklearną z Iranem?

Na piątkowym spotkaniu w Brukseli ministrowie mają zaś „omówić to, co UE może zrobić w krótkiej i średniej perspektywie, aby pomóc ustabilizować sytuację na Bliskim Wschodzie.” „Omówimy także sytuację wokół umowy nuklearnej z Iranem – JCPOA. To jedyne obecnie forum, na jakim możemy szybko i łatwo porozmawiać także z Rosją i Chinami. To dziś najważniejsze, aby to ryzyko przed jakim stoimy było omawiane możliwie wielostronnie. Nie możemy dopuścić do rozprzestrzeniania się broni masowego rażenia i dbać o regionalne bezpieczeństwo” – powiedział Borrell.

Szef unijnej dyplomacji poinformował też, że zaprosił do Brukseli ministra spraw zagranicznych Iranu. „Może przyjmie to zaproszenie i niebawem uda mi się z nim spotkać. Chciałbym, abyśmy wspólnie przeanalizowali sytuację wokół porozumienia nuklearnego. UE włożyła w to porozumienie wiele wysiłku. A także w utrzymanie go po tym, jak wycofały się z niego Stany Zjednoczone” – stwierdził Borrell.

Iran w odpowiedzi na ostatnie amerykańskie działania zapowiedział wznowienie praca nad pełnym wzbogacaniem uranu, co jest wstępem do przywrócenia wojskowego programu nuklearnego. Byłoby to złamaniem najważniejszego irańskiego zobowiązania w ramach porozumienia JCPOA i de facto ostatecznym końcem tego porozumienia.

NATO reaguje na wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie

W odpowiedzi na kryzys na Bliskim Wschodzie spowodowany zabiciem przez Stany Zjednoczone gen. Kasema Sulejmaniego odbyło się nadzwyczajne spotkanie Rady Północnoatlantyckiej, najważniejszego organu decyzyjnego NATO.

 

 

Spotkanie Rady Północnoatlantyckiej odbyło się w poniedziałek (6 stycznia). Przewodniczył mu Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg. …