UE ws. amerykańskich wiz dla obywateli Wspólnoty

Komisarz UE ds. migracji Dmitris Avramopulos, źródło KE

Komisarz UE ds. migracji Dmitris Avramopulos, źródło KE

Komisja Europejska zapowiedziała dalsze wysiłki dyplomatyczne w celu zniesienia wiz do USA dla obywateli państw UE, wobec których wciąż są one obowiązkowe.

 

Stany Zjednoczone są jedynym krajem, który nie stosuje wzajemności wizowej wobec wszystkich obywateli Wspólnoty. Przedostatnia była Kanada, ale 1 grudnia zeszłego roku kraj ten zniósł obowiązek wizowy dla obywateli Rumunii i Bułgarii.

KE będzie kontynuować dialog  z Waszyngtonem

KE przedstawiła wczoraj (19 grudnia) postępy, jakie udało jej się osiągnąć w ostatnim roku w staraniach o wzajemność wizową z USA. Zapowiedziała też, że – w koordynacji z pięcioma państwami członkowskimi Unii, których obywatele nadal potrzebują amerykańskich wiz, by wjechać do tego kraju (Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Polska i Rumunia) – będzie w dalszym ciągu prowadziła z Waszyngtonem rozmowy w tej sprawie.

Dziś oficjalna wizyta prezydenta Trumpa w Warszawie

Wczoraj (5 lipca) wieczorem na lotnisku Chopina w Warszawie wylądował Air Force One z oficjalną amerykańską delegacją z prezydentem Donaldem Trumpem i jego małżonką na pokładzie. Powitali ich szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski i minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Awramopulos: Wzajemność wizowa naszym priorytetem

“Osiągnięcie wzajemności wizowej dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej jest naszym głównym priorytetem. Ostatnie doświadczenia pokazują, że dalsze zaangażowanie dyplomatyczne przynosi pozytywne rezultaty, dlatego będziemy trzymać się tego podejścia również w przypadku Stanów Zjednoczonych” – zadeklarował w środę komisarz do spraw migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Awramopulos.

“Ruch bezwizowy leży w interesie krajów po obu stronach Atlantyku i oczekujemy konkretnych działań wszystkich stron, aby przyspieszyć osiągnięcie tego celu” – cytują media wypowiedź komisarza. Awramopulos wyraził przy tym przekonanie, że “w końcu obywatele Rumunii, Bułgarii, Polski, Cypru i Chorwacji również będą mogli podróżować do USA bez wizy”. Podkreślił ponadto, że obywatele ponad 60 państw świata mogą podróżować do UE bez wiz, więc i obywatele Unii powinni mieć możliwość podróżowania do wszystkich tych państw bez wiz.

Intensyfikacja starań o ruch bezwizowy

W ocenie KE w ostatnich 12. miesiącach kontakty w tej sprawie między UE i USA nasiliły się i to zarówno na poziomie politycznym, jak i technicznym. Komisja wezwała w środę Stany Zjednoczone do dalszej współpracy w tej kwestii z pięcioma państwami Unii Europejskiej, których obywatele wciąż muszą legitymować się wizami na granicach z USA. Okazją do takich rozmów będzie spotkanie urzędników wysokiego szczebla w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych oraz spotkanie ministerialne w tych sprawach, zaplanowane na pierwszą połowę 2019 r.

Komisja zapowiedziała w środę, że ścisłą współpracę w tej kwestii będzie kontynuować również z Parlamentem Europejskim i Radą Europejską tak, żeby we wrześniu przyszłego roku osiągnąć pełną, wzajemność wizową. Zapowiedziała także, że również wtedy  przedstawi sprawozdanie z rozwoju sytuacji.

Ambasador USA w Polsce: Załatwię wam te wizy

Pewne nadzieje, że tym razem być może uda się osiągnąć porozumienie ws. amerykańskich wiz budzi obietnica nowej ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. „Jestem gotowa, żeby załatwić dla was sprawę wiz, i to do końca przyszłego roku” – zapewniła ambasador na początku zeszłego miesiąca w wywiadzie dla TVN24. Zauważyła także, że “Polska to wspaniały i najsilniejszy w regionie sojusznik Ameryki”.

Jutro spotkanie Duda-Trump w Białym Domu

Stała obecność wojsk USA w Polsce, amerykańskie inwestycje w naszym kraju oraz dwustronna współpraca energetyczna, to główne tematy rozmów prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa podczas jutrzejszej, pierwszej wizyty polskiego prezydenta w Białym Domu.