UE wesprze Zimbabwe w procesie transformacji

Komisarz Neven Mimica, źródło: European Commission

Komisarz Neven Mimica, źródło: European Commission

Unia Europejska przekaże południowoafrykańskiemu państwu 23 mln euro na poprawę funkcjonowania służby zdrowia oraz zwiększenie liczby miejsc pracy dla młodych osób. O wszystkim poinformował komisarz ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju Neven Mimica, który odwiedził Zimbabwe. W połowie 2018 r. mają się tam odbyć pierwsze od wielu lat demokratyczne wybory.

 

Unia Europejska (wcześniej jako Europejska Wspólnota Gospodarcza) wspiera Zimbabwe od uzyskania przez ten kraj w 1980 r. niepodległości. Tylko w ciągu ostatnich 15 lat przekazano na projekty rozwojowe w tym państwie 2 mld euro. Unijna pomoc była jednak ograniczona tylko do pewnych określonych obszarów z powodu 30 lat dyktatorskich rządów prezydenta Roberta Mugabe, który zdecydowanie rozprawiał się z opozycją.

Zimbabwe na drodze ku demokracji?

Ostatecznie, 93-letni wówczas przywódca został w listopadzie 2017 r. obalony przez wojskowych, którzy przekazali władzę jego ówczesnemu zastępcy. Emerson Mnangagwa, który co prawda przez całą swoją polityczną karierę był czołowym politykiem rządzącej partii ZANU-PF, zapowiedział jednak zmiany polityczne w kraju i zadeklarował chęć otwarcia Zimbabwe także na świat Zachodni. Dotąd największym inwestorem zagranicznym w Zimbabwe była Chińska Republika Ludowo-Demokratyczna. W obliczu gospodarczego załamania, największej hiperinflacji w dziejach świata i kompletnego upadku narodowej waluty – dolara zimbabweńskiego – w kraju zaczęto stosować waluty zagraniczne, oprócz dolara amerykańskiego także (od 2015 r.) chińskiego juana.

Wizyta komisarza Nevena Mimicy w Zimbabwe ma związek nie tylko z pomocą rozwojową, ale także z zaplanowanymi na połowę 2018 r. wyborami parlamentarnymi, które według zapowiedzi nowych władz w Harare mają być pierwszym od ponad trzech dekad głosowaniem przeprowadzonym z poszanowaniem wszystkich praw. „Jestem tu, aby pokazać mieszkańcom Zimbabwe oraz władzom tego kraju, że Unia Europejska jest gotowa zwiększyć swoje wsparcie w okresie transformacji ku demokracji i dobrobytowi. Mam szczęście zainaugurować przy tym nowe unijne programy pomocowe o łącznej wartości 23 mln euro w obszarach ochrony zdrowia oraz walki z bezrobociem. W chwili, gdy Zimbabwe otwiera nowy rozdział w swojej historii, pokładamy nadzieję w nowych władzach kraju i wierzymy, że wykorzystają one tę wyjątkową szansę i odniosą się do politycznych oraz gospodarczych wyzwań” – powiedział komisarz.

Szczyt Unia Afrykańska – Unia Europejska przede wszystkim o migracji

Dwudniowe rozmowy europejskich i afrykańskich przywódców w Abidżanie w Wybrzeżu Kości Słoniowej zaplanowano jako wielką dyskusję o problemach dotyczących młodzieży. Na pierwszy plan szybko wysunęły się jednak kwestie migracji. Powodem było ujawnienie dramatycznej sytuacji afrykańskich migrantów, którzy w drodze do …

Wsparcie dla służby zdrowia i młodych ludzi

Większość obiecanej przez UE sumy (tj. 20,6 mln euro) ma zostać przeznaczona na wyrównanie dostępu do służby zdrowia dla kobiet i dzieci. Chodzi przede wszystkim o znaczące zmniejszenie liczby śmierci okołoporodowych oraz o poważne ograniczenie śmiertelności dzieci poniżej 5. roku życia. W drugiej kolejności fundusze mają posłużyć zwalczaniu HIV/AIDS, malarii oraz innych powszechnych w Zimbabwe chorób zakaźnych. Podczas realizacji tych projektów UE ma ściśle współpracować z wyspecjalizowanymi agendami ONZ, a przede wszystkim z UNICEF i UNFPA (Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych).

Z kolei kwota 2,8 mln euro ma wesprzeć międzynarodową organizację pomocową Save the Children, która we współpracy z miejscowymi organizacjami pozarządowymi ma pomóc zwiększyć szanse na rynku pracy dla 15 tys. młodych kobiet i mężczyzn. Obiecane podczas wizyty komisarza Nevena Mimicy w Zimbabwe środki to nie jedyne unijne fundusze wyasygnowane przez UE w tym roku dla tego afrykańskiego państwa. Bruksela przekazała już 11 mln euro na wsparcie Komisji Wyborczej oraz na lokalne organizacje, które mają monitorować w tym roku proces wyborczy.

Zakazane diamenty z Zimbabwe trafiały do UE?

Raport pozarządowej organizacji śledczej Global Witness wskazuje, że polityczna i wojskowa elita omijała unijne sankcje.