UE ustanawia specjalny mechanizm do handlu z Iranem

Heiko Maas, minister spraw zagranicznych Niemiec// Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Niemcy, Francja i Wielka Brytania powołały specjalną spółkę, która ma pomóc ominąć sankcje nałożone na Iran przez Stany Zjednoczone. UE postanowiła się do nich nie przyłączać, ponieważ dalej respektuje porozumienie nuklearne z 2015 r.

 

Spółka INSTEX ma obsługiwać transakcje finansowe państw europejskich z Iranem. Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas nazwał jej powołanie „ważnym krokiem w celu utrzymania porozumienia nuklearnego z Iranem”. „Nawet jeśli pozostali są innego zdania, podążamy w sposób zwarty i zdecydowany swoją drogą” – powiedział Maas. Dotychczasowe gwarancje handlowe ze strony UE Teheran uznawał za niewystarczające.

A właśnie od zrekompensowania przez pozostałe strony umowy nuklearnej potencjalnych strat wynikłych z wycofania się USA z porozumienia, Iran uzależniał to, czy wznowi prac nad wzbogacanie uranu.

W listopadzie ubiegłego roku, Waszyngton dodatkowo wprowadził kolejne sankcje w związku z irańskim programem rakietowym. Teheran został m.in. odłączony od międzynarodowego systemu bankowego SWIFT, co sprawiło, że przeprowadzanie transakcji z finansowych z Iranem stało się mocno utrudnione. Irańskie banki zostały bowiem de facto odcięte od świata. W rozwiązaniu tej sytuacji pomóc ma właśnie spółka INSTEX.

Unia Europejska planuje obejść amerykańskie sankcje wobec Iranu

Unia Europejska, Rosja i Chiny obrały kurs kolizyjny z prezydentem Donaldem Trumpem w poniedziałek, ogłaszając plany stworzenia nowych kanałów płatności w celu ułatwienia prowadzenia interesów z Iranem i obchodzenia amerykańskich sankcji.
 

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini ogłosiła komunikat po spotkaniu z …

Jak ma działać INSTEX?

Powołanie spółki ogłoszono po nadzwyczajnym posiedzeniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Bukareszcie. Ma ona tak obsługiwać transakcje finansowe i obrót płatniczy, aby handel z Iranem mogło się odbywać bez zakłóceń. Dzięki temu znów możliwy będzie import irańskiej ropy naftowej czy gazu. Dzięki mechanizmowi INSTEX środki za te surowce czy inne irańskie produkty popłyną do europejskich spółek, a w zamian za to Iran otrzyma z UE dostawy różnych towarów, np. leków, żywności czy sprzętu medycznego.

Siedzibą spółki ma być Paryż, ale lokalne biura mają powstać m.in. w Berlinie i Londynie. Pracownicy INSTEX mają jednak w pełni wspierać przedsiębiorców ze wszystkich państw członkowskich, jeśli będą chcieli handlować z Iranem. Każdy z krajów, który stanie się udziałowcem INSTEX-u, oddeleguje do pracy w spółce jednego urzędnika z miejscowego MSZ.

Na czele spółki stanie jako dyrektor zarządzający jeden z bankierów z giełdy we Frankfurcie nad Menem (procedura konkursowa jeszcze trwa), zaś radą nadzorczą pokieruje przedstawiciel Wielkiej Brytanii.

Iran chce od UE gwarancji dot. bankowości oraz handlu ropą

Teheran oczekuje od UE zagwarantowania, mimo wycofania się USA z podpisanej w 2015 r. umowy nuklearnej, możliwości sprzedaży za granicę ropy naftowej oraz utrzymania dostępu do światowego systemu bankowego. Bruksela zapowiedziała niedawno wsparcie dla Iranu w wysokości 18 mln euro. …