UE nałoży sankcje na Rosję w sprawie Nawalnego? „Próba otrucia nie może pozostać bez konsekwencji”

Nawalny, Rosja, Niemcy, Francja,

7 października szefowie MSZ Niemiec i Francji, Heiko Maas (w środku) i Jean-Yves Le Drian (z lewej), potępili zaangażowanie Rosji w próbę otrucia Aleksieja Nawalnego. / Foto via twitter [@HeikoMaas]

Szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej podjęli polityczną decyzję o potrzebie nałożenia sankcji na osoby powiązane z otruciem opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Zostały też przedłużone sankcje za zatrucie Siergieja Skripala.

 

Decyzja w sprawie sankcji wobec Rosji zapadła na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu. Ministrowie 27 krajów poparli tym samym propozycję Francji i Niemiec, które już wcześniej potępiły zaangażowanie Rosji w próbę otrucia antykremlowskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

O nałożeniu sankcji poinformował szef fińskiego MSZ Pekka Haavisto.

Szerokie poparcie za sankcje za sprawę Nawalnego?

Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że próba otrucia Nawalnego „nie może pozostać bez konsekwencji”.

Przyjęta w poniedziałek w Luksemburgu propozycja trafi na posiedzenia grup roboczych w Brukseli. Dyplomaci poinformowali agencję Reutera, że wśród 27 unijnych ministrów spraw zagranicznych jest „szerokie poparcie” dla zamrożenia aktywów i zakazów podróży dla kilku rosyjskich urzędników wywiadu wojskowego.

Szczegółowa lista sankcji nie została jeszcze zatwierdzona. Jak podają agencje zostanie ona uzgodniona w środę (14 października).

W ubiegłym tygodniu francuska gazeta „Le Monde”, powołując się na własne źródła, podała, że na listę sankcyjną zostanie wpisanych dziewięciu rosyjskich urzędników, a także Państwowy Instytut Badawczy Chemii i Technologii Organicznej.

Prezydencja w czasach zarazy: Co udało się osiągnąć Niemcom na półmetku przewodnictwa w Radzie UE?

W jaki sposób Niemcy szukają odpowiedzi na współczesne wyzwania i problemy Europy? 

Francja i Niemcy wzywają do działania

7 października szefowie MSZ Niemiec i Francji, Heiko Maas i Jean-Yves Le Drian, potępili zaangażowanie Rosji w próbę otrucia Nawalnego. Proponowane sankcje mają zostać wymierzone „w osoby, które ze względu na ich oficjalne funkcje uznajemy za odpowiedzialne za to przestępstwo i naruszenie międzynarodowych norm, a także w podmiot biorący udział w programie nowiczok”, zapowiedzieli wspólnie ministrowie.

Tego samego dnia rosyjskie MSZ potępiło w oświadczeniu „niedopuszczalne” oskarżenia Niemiec i Francji. „Zamiast odpowiednio współpracować z Federacją Rosyjską w celu wyjaśnienia tego, co stało się z tym blogerem (Nawalnym), rządy niemiecki i francuski przeszły do gróźb i wymierzonych w nas prób szantażu” – napisano w komunikacie resortu.

6 października Organizacja do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) potwierdziła, że wobec Nawalnego użyto substancji należącej do grupy nowiczoków, bojowych środków trujących wynalezionych przez naukowców z ZSRR do celów wojskowych.

Ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów Unii Europejskiej zdecydowali też w poniedziałek o przedłużeniu sankcji (do połowy października przyszłego roku) nałożonych na czterech funkcjonariuszy rosyjskiego wywiadu wojskowego odpowiedzialnych za atak chemiczny w Salisbury w 2018 roku. To dwaj agenci, którzy dokonali zamachu na byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala, i ich dwóch przełożonych.