UE przeznaczy 42,5 mln euro na pomoc dla Palestyńczyków

Mężczyzna powiewający palestyńską flagą, źródło Wikipedia

Mężczyzna powiewający palestyńską flagą, źródło Wikipedia

Unijny pakiet pomocowy ma m.in. wzmocnić budowę palestyńskiej państwowości oraz dążenia do dwupaństwowego rozwiązania konfliktu bliskowschodniego. Środki posłużyć mogą także rozszerzeniu palestyńskiej obecności we Wschodniej Jerozolimie. To reakcja na amerykańską decyzję o wstrzymaniu pomocy dla oenzetowskiej agendy zajmującej się opieką nad palestyńskimi uchodźcami.

 

Deklaracja władz UE poprzedziła wczorajsze (31 stycznia) unijno-izraelsko-palestyńsko-amerykańsko-arabskie rozmowy w Brukseli. Było to pierwsze spotkanie tych stron od czasu, gdy prezydent USA Donald Trump ogłosił jednostronne uznanie przez Waszyngton Jerozolimy za prawowitą stolicę Izraela. Społeczność międzynarodowa tymczasem utrzymuje swoje placówki dyplomatyczne w Tel Awiwie do czasu ostatecznego ustalenia statusu Jerozolimy. Palestyńczycy planują bowiem w przyszłości ogłosić wschodnią część miasta swoją stolicą. O ile oczywiście zostanie zastosowane rozwiązanie oparte o istnienie dwóch niepodległych państw – Izraela i Palestyny.

Pieniądze na „palestyński charakter Jerozolimy”

Obiecaną przez UE kwotę 42,5 mln euro podzielono na dwie części. 14,9 mln euro ma zostać przeznaczone na „zachowanie palestyńskiego charakteru” Wschodniej Jerozolimy, „przeciwdziałanie pogarszaniu się wskaźników socjoekonomicznych, jak na przykład powszechna bieda” oraz sfinansowanie projektów skupiających się m.in. na młodzieży, edukacji i wsparciu sektora prywatnego w celu przyspieszenia wzrostu gospodarczego. Natomiast 27,6 mln euro ma posłużyć wsparciu budowy „demokratycznego i odpowiedzialnego państwa palestyńskiego”, wzmocnieniu społeczeństwa obywatelskiego czy zapewnieniu dostępu ludziom do wody i energii.

Pieniądze te będą wypłacone z Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa (ENI). Ich bezpośrednim donorem ma być natomiast Komitet Łącznikowy Ad Hoc, czyli powołana w 1993 r. międzynarodowa grupa pomocy finansowej dla Autonomii Palestyńskiej. Przewodniczy jej Norwegia, a współfinansują UE oraz USA przy współpracy z ONZ, Bankiem Światowym oraz Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Komisarz ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa oraz negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn tłumaczył, że pakiet pomocowy ma „wesprzeć Palestyńczyków na ich drodze do ustanowienia własnego państwa w ramach rozwiązania dwupaństwowego z Jerozolimą jako stolicą zarówno Izraela, jak i Palestyny.” Dodał też, że UE pozostanie „najważniejszym i najmocniej godnym zaufania darczyńcą dla Palestyny.”

ONZ wzywa do pomocy palestyńskim uchodźcom

Także Wysoka Przedstawiciel UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa Federica Mogherini przypominała, że Unia Europejska za podstawę rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego uznaje właśnie koncepcję dwóch niepodległych państw. „To stanowisko wynika zarówno z postanowień porozumień z Oslo, jak i prawa międzynarodowego, a zwłaszcza z odpowiednich rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ” – oświadczyła. W ten sposób odniosła się po raz kolejny do grudniowej decyzji Donalda Trumpa, który nakazał amerykańskiej administracji przeniesienie ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy. Wywołało to nie tylko sprzeciw wielu państw świata, ale także antyamerykańskie protesty w krajach arabskich czy Turcji. Przywódcy państw członkowskich UE podczas grudniowego szczytu w Brukseli postanowili respektować międzynarodowy konsensus wokół Jerozolimy i utrzymać swoje placówki dyplomatyczne w Tel Awiwie.

We wtorek komisarz generalny Agendy Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) Pierre Krähenbühl zaapelował do społeczności międzynarodowej o wyasygnowanie dodatkowych 645 mln euro (800 mln dolarów), aby zapewnić dostęp do wody, żywności, opieki zdrowotnej i edukacji 5 mln palestyńskich uchodźców w Strefie Gazy, na Zachodnim Brzegu Jordanu oraz w Syrii. „Znajdujemy się w krytycznej sytuacji i grozi nam finansowy kryzys. Obniżenie amerykańskiego zaangażowania w nasze działania sprawia, że możemy nie być w stanie zapewnić naszym podopiecznym zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych” – mówił Krähenbühl.

Nowy unijny pakiet pomocowy dla Palestyńczyków uzupełni poprzednio wyasygnowane już 158,1 mln euro, które posłużyły palestyńskiej administracji do realizowania podstawowych wydatków takich jak emerytury czy zasiłki, 18 mln euro na wsparcie inwestycji przemysłowych na terytoriach palestyńskich oraz 107 mln przekazanych bezpośrednio UNRWA.

Unijne ambasady nie przeniosą się na razie do Jerozolimy

Wysoka Przedstawiciel UE ds. międzynarodowych i bezpieczeństwa Federica Mogherini potwierdziła, że Unia Europejska wspiera rozwiązanie, w którym w przyszłości Jerozolima staje się się stolicą nie tylko Izraela, ale także (we wschodniej części miasta) niepodległej niegdyś Palestyny. W UE panuje w …