UE przekłada decyzję w sprawie Albanii i Macedonii Płn.

Flagi Macedonii Północnej i Unii Europejskiej / Zdjęcie via twitter @Zoran_Zaev

Unia Europejska opóźnia rozmowy akcesyjne z Macedonią Północną i Albanią. Tak postanowili ministrowie spraw europejskich państw członkowskich. Wśród głównych przeciwników są m. in. Francja, Niemcy i Holandia. Polska opowiedziała się za otwarciem negocjacji.

 

 

Unia Europejska zdecydowała we wtorek o opóźnieniu do października rozpoczęcia formalnych rozmów akcesyjnych z dwoma państwami regionu Bałkanów Zachodnich: Albanią i Macedonią Północną. Decyzję podjęli ministrowie ds. europejskich państw członkowskich UE, którym po wielu godzinach rozmów podczas wczorajszej Rady ds. Ogólnych, nie udało się wypracować kompromisu. Do rozpoczęcia rozmów potrzebna jest jednomyślna zgoda wszystkich 28 państw członkowskich.

Macedonia Płn. coraz bliżej negocjacji akcesyjnych, niepewna sytuacja Albanii

Na jutro (18 czerwca) wyznaczono termin posiedzenia Rady do Spraw Ogólnych UE (GAC), na którym ma zostać podjęta decyzja o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią. Wiele wskazuje na to, że początek rozmów przesunięty zostanie na wrzesień. Wątpliwości …

Główne przeszkody

Rada zapowiedziała powrót do tej kwestii jesienią „po wypracowaniu merytorycznego stanowiska:, jednak nie później niż w październiku. Do głównych przeciwników rozpoczęcia rozmów należą takie państwa, jak Niemcy, Francja i Holandia. Berlin musi poczekać na zgodę krajowego parlamentu. Debata na ten temat odbędzie się we wrześniu. Z kolei Francja i Holandia opierają się przed nowymi rozszerzeniami UE. Paryż podnosi konieczność przeprowadzenia w pierwszej kolejności reform wewnętrznych przed rozpoczęciem rozmów akcesyjnych.

Na nic zdało się wsparcie 13 państw członkowskich, głównie z Europy Środkowo-Wschodniej, ale także Włoch i Austrii, które wezwały w ubiegłym tygodniu do natychmiastowego podjęcia negocjacji z Tiraną i Skopje. Ponadto pod koniec maja Komisja Europejska zarekomendowała – już po raz drugi w odstępie roku – uczynienie kolejnego kroku na drodze obu państw bałkańskich w drodze do Wspólnoty. Unijni urzędnicy przekonywali wówczas, że oba państwa spełniły wszystkie kryteria przedstawione przez Brukselę.

KE: zielone światło dla negocjacji akcesyjnych z dwoma bałkańskimi państwami

Mały krok w kierunku Unii Europejskiej dla Albanii i Macedonii Północnej. Szefowa unijnej dyplomacji pochwaliła wczoraj oba kraje za osiągnięcie postępów w przeprowadzaniu reform i zarekomendowała państwom członkowskim rozpoczęcie rozmów akcesyjnych. W znacznie gorszej sytuacji znajdują się Turcja oraz Bośnia …

Co z unijną wiarygodnością?

Unijny komisarz ds. rozszerzenia Johannes Hahn powiedział wczoraj wieczorem dziennikarzom, że „jest przekonany wypracowania przez UE wspólnego stanowiska do jesieni”, jednak podkreślił, że „niezdecydowanie i brak działania nie są żadnym rozwiązaniem”. Zdaniem komisarza „stawką jest zbiorowa wiarygodność UE”. Na brukselskich korytarzach nie brak opinii, że trzymanie na dystans Tirany i Skopje jest osłabianiem polityki zagranicznej UE.

W tym tonie wypowiedział się wczoraj wiceszef MSZ Konrad Szymański, który zwrócił uwagę na potencjalne zainteresowanie regionem innych graczy, jak Rosja, Chiny czy Turcja, którzy „będą zyskiwali tam wpływy kosztem naszego bezpieczeństwa i naszych interesów handlowych i ekonomicznych”.

Albania: Kryzys polityczny pogłębia się. Co z europejskimi aspiracjami?

Kolejny niespokojny weekend w Albanii. Cotygodniowe protesty przeciwko rządowi premiera Ediego Ramy zostały przyćmione przez prezydenta, który zdecydował się na anulowanie zaplanowanych na koniec czerwca wyborów lokalnych. Premier zamierza odwołać głowę państwa. Kraj pogrąża się w chaosie, przez co pod …

Macedonia i Albania są postrzegane jako kluczowe państwa dla promowania stabilności w regionie Bałkanów Zachodnich. Skopje poczyniło znaczne wysiłki na rzecz integracji ze strukturami europejskimi i północnoatlantyckimi. Symbolem jest świętowana wczoraj pierwsza rocznica zawarcia porozumienia z Prespy, która zakończyła dwudziestokilkuletni spór z Grecją odnośnie nazwy Macedonii. Albania także obrała zdecydowani prozachodni kurs. Przeprowadziła m. in. radykalną reformę sądownictwa. Jednak wizerunek kraju cierpi od wielu tygodni z powodu kryzysu politycznego.

Oficjalny koniec sporu między Grecją a Macedonią o nazwę. Ugoda podpisana

Na mocy uzgodnionej przez oba kraje umowy, Macedonia zmieni swoją nazwę na Republikę Północnej Macedonii. Uroczyste złożenie podpisów przez szefów dyplomacji obu państw to jednak dopiero początek drogi do wdrażania w życie porozumienia, które budzi także wiele kontrowersji u sporej …