UE przekaże pomoc finansową do Sudanu

źródło: Flickr/EU Civil Protection and Humanitarian Aid/Copyright: EU-ECHO, fot. Anouk Delafortrie (CC BY-NC-ND 2.0)

Unia Europejska przekaże kolejną transzę pomocy finansowej dla Sudanu. Chodzi o 30 mln euro, które zostaną przeznaczone na cele humanitarne, głównie na wsparcie zakupu żywności dla potrzebujących.

 

UE jest głównym zagranicznym darczyńcą dla Sudanu. Tylko od 2011 r. przekazała dla potrzebujących w tym kraju 550 mln euro. Najwięcej środków trafiło do położonego na zachodzie kraju Darfuru, gdzie od przeszło 50 lat trwa zbrojny konflikt między czarnoskórą ludnością chrześcijańską a muzułmańską ludnością arabską. Ta wojna sprawiła, że już ponad 4,5 mln osób musiało opuścić swoje domy.

Unijne środki trafią ponownie do Darfuru, a także do innych regionów zapalanych w Sudanie – Kordofanu Południowego oraz dorzecza Błękitnego Nilu. Tam również wiele osób pozbawionych jest podstawowych środków do życia.

9 mln ludzi potrzebuje w Sudanie natychmiastowej pomocy

Szacuje się, że w całym Sudanie natychmiastowej pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 9 mln osób. Oprócz sudańskich uchodźców wewnętrznych jest tam także prawie 1 mln uchodźców z krajów sąsiednich – m.in. z Czadu, Republiki Środkowoafrykańskiej czy Demokratycznej Republiki Kongo.

„Pomaganie najbardziej potrzebującym jest naszym priorytetem. Nasz nowy pakiet pomocy zapewni żywność i pomoc żywieniową, schronienie, pomoc medyczną w nagłych wypadkach, dostęp do czystej wody i edukację dzieci dotkniętych kryzysami humanitarnymi” – powiedział komisarz ds. reagowania kryzysowego Janez Lenarčič.

Dużym problemem w Sudanie wciąż jest niedożywienie. Szczególnie narażone są na bardzo negatywne skutki takiej sytuacji dzieci poniżej 5 roku życia oraz kobiety ciężarne i matki karmiące.

Josep Borrell: Najbliższy rok będzie kluczowy dla relacji z Afryką

„Obecny rok będzie kluczowy dla relacji Unii Europejskiej z Afryką”, twierdzi wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Josep Borrell odwiedził Afrykę po raz pierwszy od czasu objęcia swojego urzędu.

 

 

Wizyta Josepa Borrella została podzielona na dwie części: …

Sudan podnosi się po dyktaturze

Tymczasem Sudan podnosi się po 30 latach dyktatury prezydenta Omara al-Baszira, który objął władzę w czerwcu 1989 r. w wyniku wojskowego zamachu stanu. Al-Baszir został ostatecznie obalony dzięki interwencji wojska w kwietniu 2019 r. Nowy sudański rząd zapowiada wprowadzenie w kraju demokracji zaś były dyktator otrzymał wiele zarzutów, w tym ludobójstwa m.in. w Darfurze.

Al-Baszir od 11 lat był poszukiwany międzynarodowym listem gończym przez Trybunał Karny w Hadze (MTK). Wielu Sudańczyków chciałoby jednak jego osądzenia w kraju, a nie wydania zagranicznym instytucjom. Ostatecznie Rada Suwerenna, czyli organ przejściowo sprawujący władzę do czasu wyznaczonych na koniec 2022 r. wyborów powszechnych, zdecydowała w połowie lutego o wydaniu al-Baszira do Hagi.

Po trzech dekadach dyktatury gospodarka Sudanu jest w opłakanym stanie. Kraj jest obecnie dopiero na 173. miejscu pod względem PKB liczonego na głowę mieszkańca. To także wyjątkowo młode społeczeństwo. Aż 43 proc. mieszkańców kraju ma mniej niż 14 lat.

Sudan był jednym z przystanków afrykańskiej podróży Wysokiego Przedstawiciela UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa Josepa Borrella. Odwiedził on m.in. realizowane z funduszy unijnych projekty pomocowe w mieście El Faszer na północy Darfuru. „UE będzie solidarna z potrzebującymi w Sudanie. Nasza pomoc pomaga m.in. w edukacji dzieci, a to pomoże zbudować dla tego kraju lepszą przyszłość. Doceniamy ostatnie działania rządu przejściowego, którzy stara się podnosić gospodarkę i tworzyć nowe miejsca pracy” – powiedział Borrell.

Przewodniczący RE proponuje Afryce nowe partnerstwo z Europą

W stolicy Etiopii Addis Abebie Charles Michel Michel wziął udział jako gość w kolacji dla przywódców państw, które zrzeszone są we wzorowanej na Unii Europejskiej – Unii Afrykańskiej. Zapowiedział, że Europa chce nowych relacji z Afryką.

 

Przewodniczący Rady Europejskiej oświadczył, że …