UE przekaże kolejne 50 mln euro na walkę z suszą w Rogu Afryki

Susza w Rogu Afryki, źródło: Wikipedia/Oxfam East Africa, fot. Andy Hall/Oxfam (CC BY 2.0)

Susza po raz kolejny poważnie uderzyła w państwa tzw. Rogu Afryki – Somalię, Etiopię, Kenię i Ugandę. Najtrudniejsza sytuacja panuje w dwóch pierwszych krajach, ale unijna pomoc trafi do wszystkich z nich. Zaplanowana kwota to 50 mln euro.

 

Za obecna suszę odpowiedzialna jest wyjątkowo sucha tegoroczna pora deszczowa. Wiosenny sezon opadów 2019 r. był trzecim najbardziej suchym w historii pomiarów. Sytuacja jest prawie tak zła jak podczas poprzedniej suszy w tym rejonie z lat 2016-2017 i tylko niewiele lepsza niż w 2011 r., gdy doszło do wywołanej suszą klęski głodu na Półwyspie Somalijskim.

4 mln niedożywionych dzieci

Ponieważ większość mieszkańców Somalii, Etiopii, Kenii i Ugandy utrzymuje się z rolnictwa i pasterstwa, susza jest w tym regionie wielkim problemem. Brak wody oznacza bowiem nie tylko wyjątkowe słabe (lub po prostu żadne plony), ale także śmierć zwierząt hodowlanych. Wielu mieszkańców wsi nie jest więc w stanie się w obecnej sytuacji utrzymać.

Co więcej, skutki suszy wywołują poważny wzrost cen żywności, co jeszcze mocniej pogarsza sytuację najuboższych gospodarstw domowych. Szacuje się, że niedożywionych jest obecnie w Rogu Afryki ok. 4 mln dzieci oraz 3 mln kobiet ciężarnych lub karmiących piersią.

Główny ekonomista Światowego Programu Żywnościowego ONZ: W walce z głodem musimy działać wspólnie

Brak bezpieczeństwa żywnościowego rośnie na całym świecie i jest mało prawdopodobne, aby problem ten stracił na sile. Arif Husain, główny ekonomista Światowego Programu Żywnościowego ONZ twierdzi, że głód i migracja „nie są już problemem kogoś innego, musimy nad nimi pracować …

Dotąd przekazano już ponad 366 mln euro

Dodatkowe 50 mln euro pomocy od Unii Europejskiej (od 2018 r. UE przekazała już na ten cel 366,5 mln euro) mają zostać wydane przede wszystkim na dostarczenie żywności do najbardziej potrzebujących rejonów, a także zapewnienie tam podstawowej opieki medycznej, co ma pomóc w leczeniu skutków niedożywienia. Szczególną opieką mają zostać otoczone dzieci poniżej 5. roku życia, dla których niedożywienie jest najgroźniejsze i może wywołać najpoważniejsze skutki w dorosłym życiu. Przekazane środki mają też poprawić dostęp do wody pitnej zarówno dla ludzi, jak i zwierząt hodowlanych.

„UE zwiększa wsparcie dla osób dotkniętych przedłużającą się suszą w Rogu Afryki. Podczas kilku wizyt w krajach regionu widziałem, jak ekstremalne warunki klimatyczne wpływają na tę część Afryki. Przekazane przez nas środki pomogą zwiększyć pomoc humanitarną na dotkniętych obszarach, pomagając społecznościom oddalić ryzyko głodu” – powiedział unijny komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stylianides.

Najwięcej pieniędzy trafi do najbiedniejszych krajów Rogu Afryki. Somalia otrzyma 25 mln euro, Etiopia 20 mln euro, Kenia 3 mln euro zaś Uganda – 2 mln euro.

Nie będzie Nadzwyczajnego Funduszu Powierniczego dla Afryki

Nie udało się zebrać funduszy do udzielenia pomocy Afryce. Komisja Europejska i Parlament obwiniają państwa członkowskie i szukają wspólnego rozwiązania.
 

Państwa członkowskie UE nie poparły uruchomienia Nadzwyczajnego Funduszu Powierniczego dla Afryki (Emergency Trust Fund for Africa, ETFA).

ETFA jest funduszem powierniczym …