UE przedłużyła sankcje wobec Rosji o kolejne pół roku

Siedziba Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, źródło wikimedia JLogan CC BY-SA 4.0

Siedziba Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, źródło wikimedia JLogan CC BY-SA 4.0

Unia kolejny raz przedłuża o pół roku sankcje wobec Rosji i prorosyjskich separatystów za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy – zdecydowała wczoraj Europejska Służba Działań Zewnętrznych.

 

Szczyt UE-Ukraina: Wsparcie dla reform na Ukrainie i utrzymania sankcji wobec Rosji 

Przywódcy UE zapewnili o dalszym wsparciu dla ukraińskich reform i odbudowy Donbasu, a także o utrzymaniu sankcji wobec Rosji. W poniedziałek (8 lipca) w Kijowie zakończył się 21 szczyt UE-Ukraina, w którym po raz pierwszy uczestniczył prezydent Wołodymyr Zełenski. 

Przedłużone w czwartek (12 września) sankcje dotyczą 170 osób – rosyjskich polityków i wojskowych oraz ukraińskich separatystów – oraz 44 firm i organizacji podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy. Obejmują one zamrożenie aktywów i ograniczenia podróży przypomina ESDZ we wczorajszym komunikacie.

Sankcje te, nałożone w marcu 2014 r., były poprzednio przedłużane w marcu tego roku również o sześć miesięcy – do najbliższej niedzieli (15 września). Wczoraj zapadła decyzja o ich przedłużeniu po raz kolejny, tym razem do 15 marca przyszłego roku.

Merkel: Utrzymamy sankcje wobec Rosji do czasu przywrócenia suwerenności Ukrainy

Sankcje nałożone przez Zachód na Rosję nie zostaną zniesione do czasu przywrócenia suwerenności państwa ukraińskiego – zapewniła wczoraj w Berlinie kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z nowym prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Ponadto – również w marcu – Bruksela objęła sankcjami ośmiu rosyjskich urzędników. Była to reakcja na incydent w Cieśninie Kerczeńskiej i na Morzu Azowskim oraz na naruszenie przez Rosję prawa międzynarodowego.

Z powodu kryzysu ukraińskiego, który trwa od 2014 r., obowiązują również inne unijne sankcje: gospodarcze wymierzone w określone sektory rosyjskiej gospodarki, które obowiązują do końca stycznia przyszłego roku, a także sankcje ograniczone do terytorium Krymu i Sewastopola nałożone w odpowiedzi na ich aneksję, które obowiązują do 23 czerwca przyszłego roku.

Polska proponuje przedłużanie sankcji UE wobec Rosji o rok

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz przedstawił w czerwcu nową propozycje Polski ws. unijnych sankcji wobec Rosji. Chodzi o to, aby wszystkie (sankcje gospodarcze, personalne i dyplomatyczne wobec osób i instytucji z Rosji, które przyczyniły się do naruszenia integralności terytorialnej Ukrainy i jej destabilizacji) przedłużane były o rok, a nie – jak obecnie – co pół roku.

Polska proponowała wtedy także rozszerzenie sankcji na osoby odpowiedzialne za wydawanie rosyjskich paszportów mieszkańcom ukraińskiego Donbasu.

Polska chce rozszerzenia sankcji wobec Rosji

Polska proponuje, żeby sankcje wobec Rosji za agresję na Ukrainę były przedłużane nie o pół roku, ale o rok, a także by objęły one osoby odpowiedzialne za wydawanie rosyjskich paszportów mieszkańcom ukraińskiego Donbasu – przekazał wczoraj szef MSZ Jacek Czaputowicz.