UE przeciwko uznaniu suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan

Merkel i Trump

Angela Merkel, kanclerz Niemiec i Donald Trump, prezydent USA// Źródło: Urząd Kanclerski

Unia Europejska podkreśla, że nie uzna suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan. To reakcja na deklarację Donalda Trumpa o uznaniu przez USA formalnej suwerenności Izraela nad tym spornym terytorium.

 

„Zgodnie z prawem międzynarodowym UE nie uznaje suwerenności Izraela nad terytoriami okupowanymi przez to państwo od czerwca 1967 r., w tym Wzgórz Golan, i nie uważa ich za część terytorium Izraela” – powiedział rzecznik UE cytowany przez agencję Reuters.

Sąd UE: Hamas może być uznawany za organizację terrorystyczną

Radykalna palestyńska organizacja niepodległościowa od lat toczy sądową batalię o to, aby zostać skreślona z listy organizacji terrorystycznych. Dziś (6 marca) poniosła jednak kolejną porażkę. Sąd Unii Europejskiej stwierdził, że nie ma podstaw, aby Hamas został z takiej listy usunięty.
 

Francja i Niemcy również przeciwko

Podobne stanowisko utrzymuje francuskie MSZ, informując, że uznanie – zgodnie z apelem prezydenta USA – jest sprzeczne z prawem międzynarodowym.

„Uznanie suwerenności Izraela nad okupowanym terytorium Wzgórz Golan byłoby sprzeczne z prawem międzynarodowym, w szczególności z obowiązkiem państw do nieuznawania nielegalnej sytuacji” – podkreślił przedstawiciel ministerstwa.

Analogiczną pozycję zajmuje niemiecka dyplomacja. „Wzgórza Golan to syryjskie terytorium okupowane przez Izrael” –  powiedziała w piątek Ulrike Demmer rzeczniczka niemieckiego rządu.

„Jeśli granice państwowe powinny zostać zmienione, musi to nastąpić w sposób pokojowy między wszystkimi zaangażowanymi stronami”, powiedziała rzeczniczka o Wzgórzach Golan, które Izrael zdobył w wojnie na Bliskim Wschodzie w 1967 roku.

Deklaracja Trumpa

Amerykański prezydent zapowiedział, że nadszedł już czas, by Stany Zjednoczone uznały izraelską suwerenność nad Wzgórzami Golan – jednym z najbardziej spornych terytoriów na świecie, zdobytym przez Izrael w wojnie sześciodniowej w 1967 r. i po 14 latach zaanektowanym.

„Po 52 latach nadszedł czas, by Stany Zjednoczone w pełni zaakceptowały izraelską suwerenność nad Wzgórzami Golan, który mają kluczowe znaczenie strategiczne dla bezpieczeństwa państwa Izrael oraz dla stabilności w regionie” – napisał w mediach społecznościowych Donald Trump.

Komentatorzy podkreślają, że deklaracja amerykańskiego prezydenta stanowi ważne wsparcie dla izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu w obliczu wyborów parlamentarnych, które odbędą się 9 kwietnia. Przez oskarżenia korupcyjne izraelskiego premiera zwycięstwo rządzącej partii Likud wisi na włosku. Według ostatnich sondaży to siły centrowe cieszą się obecnie największym poparciem sięgającym 31-33 proc. – o 3-5 wyprzedzając Likud.

Uznanie suwerenności Izraela nad wzgórzami Golan może okazać się ważnym argumentem dla niezdecydowanych izraelskich wyborców. W przyszłym tygodniu dojdzie do spotkania między oboma przywódcami w Waszyngtonie.

Sprawa Wzgórz Golan to kolejne działanie USA wspierające Izrael po przeniesieniu ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy i zerwaniu porozumienia nuklearnego z Iranem.

UE zaniepokojona dymisją szefa irańskiej dyplomacji

Irański minister spraw zagranicznych podał się do dymisji wczoraj (26 lutego) wieczorem. To on był jednym z architektów porozumienia nuklearnego, jakie Iran zawarł ze światem w 2015 r. Jego odejście martwi Brukselę, ponieważ może oznaczać usztywnienie irańskiej polityki zagranicznej.
 

Mohammad Dżawad …