UE i NATO czekają na Macedonię

Flaga Macedonii, źródło: Flickr, fot. Jaime Pérez

Flaga Macedonii, źródło: Flickr, fot. Jaime Pérez

Przewodniczący Rady Europejskiej i sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego wydali wspólne oświadczenie, w którym zachęcają do „skorzystania z historycznej okazji”, jaką jest zawarcie ugody z Grecją ws. nazwy kraju. Do zatwierdzenia porozumienia wezwała także macedońskich parlamentarzystów Komisja Europejska.

 

W przeprowadzonym w niedzielę referendum obywatele Macedonii wypowiadali się, czy akceptują zawartą z Grecją umowę, na mocy której ich kraj zmieni nazwę na Republikę Północnej Macedonii. Spór o to między Skopje a Atenami ciągnął się przez 27 lat i blokował Macedończykom akcesję do UE i NATO. Ostatecznie aż 94,18 proc. głosujących poparło ugodę podpisaną w czerwcu przez premierów Zorana Zaewa i Aleksisa Tsiprasa. Rządzący socjaldemokraci i ich zwolennicy uznali więc referendum za sukces. Ale opozycyjni konserwatyści, którzy są przeciwni porozumieniu, traktują głosowanie jako nieważne. Frekwencja wyniosła bowiem tylko 36,91 proc. zamiast wymaganych 50 proc.

Referendum było jednak tylko konsultacyjne, zatem ostateczny głos w sprawie umowy z Grecją należy i tak do parlamentu.

Instytucje europejskie wzywają do poparcia umowy

UE i NATO apelują do macedońskich parlamentarzystów o poparcie zmiany nazwy kraju. „Umowa między Atenami a Skopje stworzyła historyczną szansę dla kraju na dołączenie do wspólnoty transatlantyckiej i europejskiej jako równoprawny członek. To zmieniłoby życie ludzi w kraju i ich dzieci na lepsze. W niedzielnym referendum konsultacyjnym przeważająca większość głosujących poparła tę drogę. Teraz w rękach polityków w Skopje leży decyzja o dalszych krokach. Decyzje, które podejmą w najbliższych dniach i tygodniach, będą determinować losy ich kraju i ludzi przez wiele pokoleń. Zachęcamy ich do skorzystania z tej historycznej okazji” – napisali wspólnie Donald Tusk i Jens Stoltenberg.

Swoje stanowisko wyraziła także Komisja Europejska. „30 września obywatele Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii mieli możliwość wzięcia udziału w głosowaniu dotyczącym przyszłości swojego kraju. W pokojowym i demokratycznym głosowaniu przeważająca większość osób, które skorzystały z tego prawa, poparła porozumienie i europejski kierunek. Parlament przejdzie teraz do kolejnych etapów wdrażania porozumienia w sprawie przyjęcia zmian konstytucyjnych. „To historyczna szansa nie tylko na pojednanie w regionie, ale także na to, aby kraj zdecydowanie wkroczył na ścieżkę do członkostwa w Unii Europejskiej. UE będzie w dalszym ciągu w pełni wspierać kraj, jego instytucje i wszystkich obywateli” – napisali Wysoka Przedstawiciel ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa Federica Mogherini oraz komisarz ds. polityki sąsiedztwa oraz negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn.

Rzecznik KE Margaritis Schinas odmówił jednak odpowiedzi na pytanie o to, czy oznacza to, że Bruksela uznaje macedońskie referendum za ważne.

Macedonia: Niska frekwencja w referendum ws. zmiany nazwy kraju

Zdecydowana większość osób, które poszły wczoraj (30 września) oddać głos w referendum na temat zmiany nazwy kraju z Macedonii na Republikę Północnej Macedonii poparła ten pomysł. Po podliczeniu głosów z 70 proc. okręgów wyborczych okazało się, że aż 91,5 proc. …

Moskwa obserwuje sytuację

Rosja, która otwarcie sprzeciwia się ewentualnej akcesji Macedonii do NATO, poinformowała, że „uważnie śledzi sytuację wokół niedzielnego referendum i ma nadzieję, że wszystkie zachodzące tam procesy będą zgodne z prawem”. O sytuacji na Bałkanach rosyjski prezydent Władimir Putin rozmawia podczas dzisiejszej (2 października) wizyty w Moskwie prezydenta Serbii Aleksandra Vucicia. Belgrad jest głównym sojusznikiem Rosji w regionie.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wyjaśniał jednak, że ta wizyta nie ma związku z referendum w graniczącej z Serbią Macedonii. „Spotkanie było planowane już kilka miesięcy temu, jego organizacja nie jest związana ze wzrostem napięcia w regionie. Chodzi głównie o omówienie sytuacji w Kosowie” – podkreślił Pieskow.

Serbska armia w najwyższej gotowości bojowej. Rośnie napięcie na linii Serbia – Kosowo

Siły specjalne Kosowa w sobotę wkroczyły do miasta Zubin Potok – etnicznie serbskiej miejscowości na północy kraju, niedaleko granicy z Serbią – oraz na teren elektrowni wodnej na jeziorze Gazivoda. Prezydent Serbii Aleksandar Vučić postawił wojska w stan najwyższej gotowości bojowej.
 

Prezydent …