UE i Mercosur blisko podpisania umowy o wolnym handlu?

Prezydent Argentyny Mauricio Macri (pierwszy z lewej) i prezydent Brazylii Jair Bolsonaro (pierwszy z prawej), źródło: Flickr/Palácio do Planalto, fot. Isac Nóbrega/PR (CC BY-NC-SA 2.0)

Prezydent Argentyny Mauricio Macri (pierwszy z lewej) i prezydent Brazylii Jair Bolsonaro (pierwszy z prawej), źródło: Flickr/Palácio do Planalto, fot. Isac Nóbrega/PR (CC BY-NC-SA 2.0)

Prezydenci Argentyny i Brazylii poinformowali, że jest już bardzo blisko sfinalizowania umowy handlowej między Unią Europejską a południowoamerykańską organizacją Mercosur (Wspólny Rynek Południa). Szacuje się, że umowa może przynieść UE zyski trzykrotnie wyższe niż zawarte już wcześniej podobne porozumienia z Kanadą i Japonią.

 

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Argentyny Mauricio Macrim. „Jesteśmy na ostatniej prostej do podpisania umowy handlowej między UE a Mercosur. Skorzystamy na tym wszyscy, i Brazylia, i Argentyna, i pozostałe państwa członkowskie naszej organizacji – Paragwaj i Urugwaj” – powiedział Bolsonaro. „Do podpisania porozumienia jest już bardzo blisko” – wtórował mu Macri.

Celem spotkania prezydentów Brazylii i Argentyny była m.in. właśnie ocenia sytuacji wokół negocjacji handlowych z UE, które toczyły się dotąd mozolnie, a termin ich zakończenia był kilkakrotnie przekładany na później. Pojawiły się juz głosy, że być może na podpisanie umowy będzie trzeba nawet poczekać kilka lat. A negocjacje trwają już od 1995 r.

Unia Europejska i Mercosur rozpoczną kolejną turę negocjacji ws. porozumienia o wolnym handlu

Po 19 latach rozmów, po raz pierwszy te dwa bloki gospodarcze są tak blisko osiągnięcia zgody co do reguł wzajemnego handlu. Zrzeszający cztery państwa Ameryki Południowej (Argentynę, Brazylię, Paragwaj i Urugwaj) Mercosur, to kolejny ważny partner gospodarczy, relacjami z którym …

Spory o rolnictwo

Główną przeszkodą w zawarciu negocjowanego od 1995 r. porozumienia wciąż pozostaje kwestia rolnictwa, a konkretnie eksportu do UE żywności – głównie wołowiny i cukru, których Brazylia jest jednym z największych na świecie producentów. Argentyna zaś jest jednym czołowych producentów wołowiny. UE, subsydiująca swoje rolnictwo m.in. poprzez bezpośrednie dopłaty, nie chce zbyt mocno otwierać wspólnego rynku na żywność z Ameryki Południowej.

Dlatego Bruksela obstawała przy kontyngentach na bezcłowe sprowadzanie żywności z krajów Mercosur – maksymalnie 99 tys. wołowiny rocznie i maksymalnie 150 tys. ton cukru. W przypadku tego drugiego surowca nie chodzi nawet o całkowite zniesienia cła, ale o zastosowanie specjalnej obniżonej stawki.

Kraje Mercosur kusiły jednak UE swoimi wielkimi i chłonnymi rynkami, na które firmy z Europy mogłyby wyeksportować wiele towarów. To o tyle istotne, że po negatywnym zamknięciu kwestii umowy o wolnym handlu z USA (TTIP), UE potrzebuje poszerzyć rynki zbytu dla swojego biznesu.

Podpisanie umowy handlowej między UE a Mercosur znów się opóźni?

Unia Europejska oraz zrzeszający kilka krajów Ameryki Łacińskiej Wspólny Rynek Południa (Mercosur) już ponad dwie dekady negocjują warunki zawarcia umowy o wolnym handlu. Choć do osiągnięcia porozumienia wydaje się być bardzo blisko, wciąż obie strony różni wiele kwestii. Głównie produkcja …

Umowa podpisana jeszcze w czerwcu?

Oficjalnie Bruksela nie ustosunkowała się jeszcze do optymistycznych wypowiedzi prezydentów Brazylii i Argentyny. Rosną jednak nadzieje na to, że umowa mogłaby zostać podpisana, a przynajmniej negocjacje mogłyby zostać oficjalnie zakończone podczas rozmów na wysokim szczeblu, jakie mają się odbyć w ostatnim tygodniu czerwca. Stałoby się to jeszcze przed spotkaniem grupy G-20 w japońskiej Osace, które odbędzie się 28-29 czerwca.

Na razie to, że wcześniej dojdzie do spotkania przedstawicieli UE z przedstawicielami Mercosur, potwierdził jedynie minister spraw zagranicznych Paragwaju Luis Castiglioni. Poinformował on, że zjawi się w Brukseli w dniach 27-28 czerwca z „wielką nadzieją na podpisanie umowy handlowej”.

Brazylia: Państwo Boga?

Brazylia to największe państwo Ameryki Południowej zajmujące niemal połowę jej obszaru. Jest to piąte państwo pod względem wielkości na świecie i – obecnie – dziewiąta gospodarka świata. Mimo wszystko mówi się, że kraju tego nie stać na Olimpiadę.Igrzyska Olimpijskie miały …