UE: Francja gotowa na nowe sankcje przeciwko Rosji? Macron mówi o wyznaczeniu „czerwonych linii”

UE-Francja-Rosja-Macon-Putin-dyplomacja-Ukraina-Zełenski-Donbas-format-normandzki

Władimir Putin i Emmanuel Macron podczas spotkania w maju 2018 r., źródło: kremlin.ru (CC BY 4.0)

Prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS powiedział, że w stosunkach z Rosją konieczne jest wyznaczenie czerwonych linii, za których naruszenie należy karać sankcjami. Z kolei szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian nie wykluczył, że UE może wprowadzić nowe sankcje przeciwko Rosji z powodu pogarszającego się zdrowia rosyjskiego opozycjonisty.

 

 

Zdaniem francuskiego przywódcy Zachód musi wypracować dwukierunkowe podejście w stosunkach z Moskwą.

Ludzie kultury i nauki apelują do Putina w sprawie Aleksieja Nawalnego. Lekarz: "On może umrzeć w każdej chwili"

Medycy proszą władze kolonii karnej i Federalną Służbę Więzienną o umożliwienie spotkania z Nawalnym, podkreślając, że jego stan niebezpiecznie zbliża się do krytycznego.

Macron: Potrzeba „czerwonych linii”

„Po pierwsze, dialog. W pełni podzielam gotowość prezydenta (Joego Bidena – red.) do dialogu i jestem pewien, że prezydent Rosji (Władimir – red.) Putin może być gotowy do wznowienia dialogu, ale jeśli chcemy systemu, który będzie lepszy w planie kontroli zbrojeń, jeśli chcemy ustabilizować wiele z istniejących obecnie na świecie konfliktów, potrzebujemy otwartego i uczciwego dialogu z Rosją”, podkreślił Macron w weekendowej rozmowie z amerykańską telewizją CBS. Jak dodał, Rosja powinna otrzymywać wyraźne sygnały, gdy są spory.

Francuski przywódca zaznaczył, że „po niedopuszczalnym zachowaniu naprawdę powinniśmy nakładać sankcje. Tak właśnie zrobiliśmy po Ukrainie i po serii kryzysów. I myślę, że powinniśmy zdefiniować czerwone linie w stosunkach z Rosją.

Macron uważa, że sankcje „same w sobie nie wystarczą”, ale są one częścią pakietu niezbędnych środków.

Wcześniej Pałac Elizejski poinformował, że prezydent Francji w najbliższym czasie przeprowadzi rozmowy z Władimirem Putinem. Decyzja ta została ogłoszona po spotkaniu z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Znów wzrost napięcia wokół Ukrainy. Kijów i Moskwa wydalają dyplomatów

Ukraiński konsul Ołeksandr Sosoniuk, musi do 22 kwietnia opuścić Rosję, a wysoki rangą dyplomata ambasady Rosji w Kijowie – w ciągu 72 godzin, licząc od dziś. Ponadto na Morze Czarne wpłynęły kolejne dwa rosyjskie okręty wojenne.

Francja gotowa na nowe unijne sankcje

Z kolei szef francuskiego resortu dyplomacji Jean-Yves Le Drian nie wykluczył, że UE może wprowadzić nowe sankcje przeciwko Rosji z powodu sytuacji z Aleksiejem Nawalnym. Le Drian oświadczył, że Francja jest „niezwykle zaniepokojona” pogorszeniem zdrowia rosyjskiego opozycjonisty.

„Podjęliśmy już środki w UE, które Rosja krytykowała. Podjęliśmy środki przeciwko konkretnym ludziom, którzy byli związani z tym (aresztem Nawalnego – red.). To już znaczne sankcje, ale mogą nastąpić i inne”, powiedział szef MSZ na antenie telewizji France 3.

Rosja wydala 20 czeskich dyplomatów. Coraz więcej wiadomo o śledztwie ws. wybuchu w czeskim składzie amunicji

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że za persona non grata na terytorium Rosji uznano aż 20 dyplomatów z Czech. To reakcja na wcześniejsze wydalenie przez czeskie władze 18 dyplomatów rosyjskich. Praga oskarżyła Moskwę o przeprowadzenie ataku na skład amunicji w …

Stan Nawalnego coraz gorszy

Również Unia Europejska oznajmiła, że jest „głęboko zaniepokojona” stanem zdrowia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, prowadzącego strajk głodowy w obozie karnym, w którym odbywa wyrok. Wezwała do jego „natychmiastowego i bezwarunkowego” uwolnienia.

Kira Jarmysz, rzeczniczka Aleksieja Nawalnego napisała w sobotę (17 kwietnia) na portalu Facebook, że stan opozycjonisty jest bardzo poważny. „Ludzie zazwyczaj unikają słowa »umieranie«. Niektórzy w wyniku przesądów, ja osobiście, bo tak głośnych deklaracji się nie rzuca”, pisze Jarmysz. „Ale teraz Aleksiej umiera. W jego stanie to kwestia dni. A prawnicy nie mogą się do niego dostać w weekendy i nikt nie wie, co się stanie w poniedziałek”, podkreśla rzeczniczka.

Jarmysz wzywa również do ponownego wyjścia na ulicę. Jej zdaniem jest to jedyny sposób, aby zwrócić uwagę na stan, w jakim znajduje się Nawalny i to jedyna droga do tego, aby uratować mu życie. „Putin reaguje tylko na masowe protesty uliczne – zwraca uwagę Jarmysz. „Ten wiec to nie jest szansa Nawalnego na wolność, to warunek jego życia” – przekonuje.

Pisarze, w tym nobliści oraz inni artyści podpisali list do prezydenta Władimira Putina w obronie przebywającego w kolonii karnej Aleksieja Nawalnego. Według lekarzy i rzeczniczki polityka jego stan jest bardzo ciężki.

Niespokojnie na granicy z Ukrainą

Na napięte stosunki z Moskwą państw Zachodu poza sprawą Aleksieja Nawalnego wpływa także sytuacja przy granicy Rosji z Ukrainą. Kijów chce rozmów z RosjąFrancją i Niemcami w formacie normandzkim – taki postulat wysunął prezydent Wołodymyr Zełenski podczas weekendowej wizyty w Paryżu.

Goszczący swojego ukraińskiego odpowiednika prezydent Francji Emmanuel Macron oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel, która rozmawiała z oboma przywódcami przez wideołącze, wyrazili zaniepokojenie w związku z działaniami Moskwy i wezwali wspólnie Rosję do zredukowania liczby wojsk skoncentrowanych na granicy z Ukrainą i na anektowanym Krymie.