UE chwali efekty spotkania Trump – Kim w Singapurze

Federica Mogherini

Federica Mogherini, Wysoka przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa oraz wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej// Źródło: Consilium

Wysoka Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagraniczych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini wydała oświadczenie po historycznym spotkaniu prezydenta USA i przywódcy Korei Północnej. W imieniu UE wyraziła nadzieję na pełną denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego.

 

Prezydent USA Donald Trump i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotkali się na szczycie w Singapurze. Było to pierwsze na tak wysokim szczeblu spotkaniu polityków z obu krajów. Podczas szczytu podpisano wspólne oświadczenie o dążeniach do „całkowitej denuklearyzacji”. Dodatkowo Stany Zjednoczone zadeklarowały udzielenie Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej gwarancji bezpieczeństwa. Dokument nie zawiera jednak szczegółów dotyczących tego, jak dokładnie realizowane będą zobowiązania obu stron. Oprócz dwustronnych rozmów Trumpa i Kima doszło także do spotkań delegacji w szerszym składzie.

UE: Jesteśmy silnie przywiązani do siły dyplomacji

Unia Europejska z dużym zainteresowaniem obserwowała szczyt w Singapurze. Federica Mogherini wydała w tej sprawie oświadczenie. „Unia Europejska, jako zdecydowana zwolenniczka międzynarodowego systemu nierozprzestrzeniania broni jądrowej jest gotowa do ułatwienia i wspierania dalszych negocjacji oraz podejmowania innych kroków mających na celu budowanie zaufania i zapewnienie długotrwałego pokoju, bezpieczeństwa i dobrobytu na Półwyspie Koreańskim pozbawionym broni jądrowej” – napisała.

Dodała też, że UE, tak jak cała społeczność międzynarodowa z Radą Bezpieczeństwa ONZ na czele, dąży do „pełnej, dającej się zweryfikować i nieodwracalnej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego”. „Wspólne oświadczenie podpisane dziś przez przywódców USA i Korei Północne wysyła jasny sygnał, że ten cel jest osiągalny” – oświadczyła Mogherini. Jak podkreśliła, UE zawsze „była silnie przekonana o tym, że tylko dyplomacja będzie skuteczną drogą do osiągnięcia pokoju na Półwyspie Koreańskim”. „Podążanie ścieżką dyplomatyczną jest zawsze bardzo wymagające, ale daje znakomite rezultaty. Szczyt był kluczowym i niezbędnym krokiem do wykorzystania pozytywnych zmian osiągniętych w relacjach międzykoreańskich dzięki przywództwu, mądrości i determinacji prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina” – czytamy w stanowisku Wysokiej Przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Korea Północna deklaruje wstrzymanie testów nuklearnych

Deklaracja Pjongjangu to za mało – uznał prezydent USA Donald Trump. Czeka nas jeszcze długa droga do zakończenia sprawy Korei Północnej – ostrzegł wczoraj (22 kwietnia). Dzień wcześniej Kim Dzong Un wstrzymał próby jądrowe i testy międzykontynentalnych rakiet balistycznych.

Przełom w relacjach międzykoreańskich

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In, który urodził się na Północy, ale uciekł z rodziną jako dziecko na Południe podczas wojny koreańskiej, objął urząd w maju ubiegłego roku. Seul pod jego rządami powrócił do polityki szukania porozumienia z Koreą Północną, którą pod hasłem „polityki słonecznej” prowadzili prezydenci Kim De Dzung oraz Ro Mu Hiun. Prezydent Mun był wieloletnim współpracownikiem prezydenta Ro i szefem jego kancelarii prezydenckiej, pracowali też wcześniej w tej samej kancelarii adwokackiej.

W kwietniu Kim Dzong Un jako pierwszy przywódca komunistycznej Północy przekroczył granicę z Południem (choć głównie symbolicznie, bo na odległość zaledwie ok. kilometra) i w granicznej, znajdującej się w strefie zdemilitaryzowanej wsi Panmundżom rozmawiał z Mun Dze Inem. Oba państwa koreańskie pozostają ze sobą formalnie w stanie wojny. Rozejm obowiązuje od 1953 r.

Korea Północna: UE wzywa Kim Dzong Una do zaprzestania prowokacji

Istnieje pilna potrzeba deeskalacji nastrojów w związku z sytuacją na Półwyspie Koreańskim. Jest to priorytet UE i reszty międzynarodowej wspólnoty – stwierdziła w oświadczeniu szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Wczoraj (14 sierpnia) Korea Północna była głównym tematem posiedzenia unijnego Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa.