UE chce, aby jej flaga powiewała na ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Tokio

UE chce, aby jej flaga powiewała na ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Tokio / Źródło: Partenalia aisbl via flickr.com [Partenalia aisbl]

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas i premier Słowenii Janez Janša poinformowali w niedzielę (18 lipca), że zwrócili się do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) o pozwolenie na obecność flagi Unii Europejskiej podczas ceremonii otwarcia Igrzysk w Tokio.

 

Flagę mieliby ponieść chorąży reprezentacji Słowenii, która sprawuje obecnie rotacyjną prezydencję w Radzie UE. Każde państwo biorące udział w Igrzyskach w Tokio otrzymało polecenie oddelegowania dwójki sportowców na ceremonię otwarcia Igrzysk. Powodem ograniczeń jest sytuacja epidemiczna związana z pandemią COVID-19.

W liście do przewodniczącego MKOl Thomasa Bacha Margaritis Schinas i Janez Janša zaznaczyli, że niesienie flagi UE obok flagi Słowenii „uczyniłoby ze słoweńskich sportowców ambasadorów jedności europejskiej i wartości wspólnych dla Unii i ruchu olimpijskiego”.

Ich zdaniem jest to szczególnie ważne, ponieważ będzie to historyczne wydarzenie odbywające się w czasach pandemii COVID-19. „Igrzyska pokazują, jak zjednoczenie się poprzez sport inspiruje ludzi dookoła świata, a także daje im odwagę i radość w trudnych czasach”, dodali politycy.

„Sport został zapisany w Traktacie o Unii Europejskiej ze względu na swoją społeczną i edukacyjną funkcję”, podkreślili w liście. UE posiada szereg programów promujących sport dla młodzieży. Jeden z nich skupia się na promowaniu europejskiego stylu życia (European Way of Life). Sport stanowi jego istotny element ze względu na to, jaki wkład ma w promowanie wartości UE. „Flaga może być symbolem pokojowego współistnienia, tolerancji i solidarności”, dodał Schinas.

„Będziemy wspierać MKOl w każdy możliwy sposób, jaki zostanie uznany za stosowny podczas tego szczególnego i historycznego gestu, jakim jest obecność flagi UE w Tokio”, napisali do Bacha. Zdaniem komisarza i premiera Słowenii niesienie flagi przez Słoweńców będzie służyć jako reprezentacja jedności i pokoju podczas Igrzysk Olimpijskich.

Według Schinasa i Janšy „Unia Europejska i Międzynarodowy Komitet Olimpijski mają wyjątkową pozycję do promowania pokoju i wzajemnego zrozumienia w czasie, gdy świat najbardziej tego potrzebuje”.

Francuski minister ds. europejskich Clement Beaune jako pierwszy wyraził poparcie dla pomysłu na Twitterze.

To nie pierwszy raz, kiedy UE zdecydowała się na taki krok. W 2004 r. ówczesny przewodniczący Komisji Romano Prodi zwrócił się z prośbą do sportowców, aby nie zapomnieli o europejskiej fladze podczas kolejnych Igrzysk w Pekinie. Sportowcy z państw UE zdobyli w Atenach łącznie 286 medali.

Thomas Bach nie odpowiedział jeszcze na list otwarty Schinasa i Janšy, nie wiadomo więc czy flaga UE pojawi się w Tokio obok słoweńskiej. Jednak na pewno zabraknie flagi Federacji Rosyjskiej ze względu na decyzję Sądu Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie, który orzekł o wykluczeniu tego państwa z tegorocznych Igrzysk Olimpijskich z powodu skandalu dopingowego sprzed kilku lat. Rosyjscy sportowcy wystąpią pod flagą Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (ROC).

Igrzyska Olimpijskie rozpoczną się 23 lipca i potrwają do 8 sierpnia.