UE będzie walczyć z głodem na Haiti

Mali Haitańćzycy, źródło: Wikipedia/Eyes of Hunger, fot. Alex Proimos (CC BY 2.0)

Unia Europejska przekaże 9 mln euro na pomoc żywnościową dla karaibskiego państwa, które walczy z powtarzającymi się kryzysami humanitarnymi. Haiti nawiedziły w ostatnich latach trzęsienia ziemi, huragany, powodzie i długotrwałe susze.

 

Haiti, które jest jednym z najbiedniejszych państw na Karaibach, to obszar bardzo narażony na gwałtowne zjawiska pogodowe oraz aktywny sejsmicznie. Bardzo silne trzęsienie ziemi (o magnitudzie 7 stopni w skali Richtera) nawiedziło ten kraj w styczniu 2010 r. Ostatnie duże trzęsienie (5,9 stopnia w skali Richtera) miało miejsce w październiku ubiegłego roku.

Ostatnie miesiące przyniosły poważne pogorszenie sytuacji humanitarnej. Największym problemem są niedobory żywności. Cierpi z tego powodu ponad 2,6 mln osób, czyli co czwarty mieszkaniec Haiti. UE przekaże więc kolejną pomoc, tym razem o wartości 9 mln euro. Dzięki temu zostaną zaspokojone podstawowe potrzeby ok. 130 tys. ludzi. Będą to przede wszystkim rodziny mieszkające na terenach najmocniej dotkniętych kataklizmami oraz dzieci cierpiące z powodu niedożywienia.

„Dla UE sytuacja humanitarna na Haiti nie jest zapomnianym kryzysem. Jesteśmy zobowiązani do poważnego wspierania ludzi dotkniętych kryzysem żywnościowym w tym kraju. Pomoc ta uzupełnia kwotę 12 mln euro przekazaną już w 2018 r.” – powiedział komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stylianides.

Haiti od 1994 r. otrzymało już od UE w sumie 404 mln euro. Kraj ten jest największym beneficjentem unijnej pomocy nie tylko na Karaibach, ale w całej Ameryce Południowej.

UE przekaże kolejne 50 mln euro na walkę z suszą w Rogu Afryki

Susza po raz kolejny poważnie uderzyła w państwa tzw. Rogu Afryki – Somalię, Etiopię, Kenię i Ugandę. Najtrudniejsza sytuacja panuje w dwóch pierwszych krajach, ale unijna pomoc trafi do wszystkich z nich. Zaplanowana kwota to 50 mln euro.
 

Za obecna suszę …