Tusk w Baku: Militarne rozwiązanie konfliktu o Górski Karabach nie istnieje

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew w Baku, źródło twitter Donald Tusk @eucopresident

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew w Baku, źródło twitter Donald Tusk @eucopresident

Jedynym rozwiązaniem tlącego się od lat konfliktu między Armenią i Azerbejdżanem o Górski Karabach są pokojowe rozmowy polityków obu państw – ocenił wczoraj w Baku przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Zapewnił także, że UE wspiera suwerenność, niezależność i integralność terytorialną Azerbejdżanu.

 

Dziś (10 lipca) Donald Tusk spotyka się w Erywaniu z premierem Armenii Nikolem Paszynianem i prezydentem Armenem Sarkisjanem. W czwartek natomiast przewodniczący Rady Europejskiej będzie uczestniczyć w konferencji poświęconej 10-leciu Partnerstwa Wschodniego w gruzińskim Batumi.

Tylko polityczne rozwiązanie konfliktu o Górski Karabach

“Nie ma militarnego rozwiązania, jest tylko uregulowanie polityczne, zgodne z międzynarodowym prawem i zasadami” – podkreślił Tusk na wtorkowej (9 lipca) konferencji prasowej w stolicy Azerbejdżanu po rozmowach z prezydentem tego kraju Ilhamem Alijewem.

“Unia Europejska wspiera suwerenność, niezależność i integralność terytorialną Azerbejdżanu” – zapewnił.  Szef Rady Europejskiej dodał, że UE docenia „ogólne” obniżenie napięć w regionie, ale podkreślił, że niepokoją ją doniesienia o ofiarach śmiertelnych na linii kontaktowej.

UE odnotowuje postępy w relacjach Armenia-Azerbejdżan

Unia Europejska z zadowoleniem odnotowała trwającą od niedawna odwilż w stosunkach między Azerbejdżanem i Armenią w związku z konfliktem o Górski Karabach.
 

Armenia jest w stanie wojny z Azerbejdżanem o terytorium Górskiego Karabachu, które znajduje się pod kontrolą ormiańskich separatystów sympatyzujących …

Dodał, że UE nadal wspiera wysiłki współprzewodniczących Grupy Mińskiej OBWE (Rosji, Francji i USA) oraz ich dążenia do „uczciwego i trwałego porozumienia” zawartego z uwzględnieniem podstawowych zasad aktu końcowego z Helsinek.

Gotowość UE do pogłębiania współpracy

Według Tuska Azerbejdżan jest wyjątkowym krajem, który łączy tradycję z nowoczesnością oraz wschód z zachodem. Szef Rady Europejskiej ocenił także, że  UE i Azerbejdżan z roku na rok są sobie bliższe. “Dzisiaj potwierdziłem gotowość UE do dalszego pogłębiania naszej współpracy” – przekazał na konferencji prasowej po spotkaniu z Alijewem.

Szef Rady Europejskiej zastrzegł jednak, że Unia przywiązuje zasadnicze znaczenie do poszanowania praworządności, praw człowieka i podstawowych wolności.UE uważa, że prawdziwie otwarte społeczeństwo jest najlepszą gwarancją długoterminowej stabilności i dobrego życia dla wszystkich obywateli” – podkreślił Tusk.

Szef polskiego MSZ: Partnerstwo Wschodnie wymaga wzmocnienia

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz oświadczył wczoraj, że Partnerstwo Wschodnie wymaga wzmocnienia. Nie wykluczył przy tym ani utworzenia specjalnego sekretariatu, ani powołania prezydencji tego formatu współpracy państw stowarzyszonych z Unią Europejską.

Zamrożony konflikt

Konflikt o ormiańską enklawę formalnie należącą dziś do Azerbejdżanu trwa niemal od początku zeszłego wieku, ale zaostrzył się w 1988 roku, jeszcze za czasów ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem, w wyniku której zginęło 30 tysięcy osób.

Na początku 1992 r. proklamowano utworzenie niepodległego państwa nieuznawanego przez żaden kraj na świecie (obszar pozostający pod kontrolą Ormian  stanowi około 14 proc. terytorium Azerbejdżanu). Jednak wojna ormiańsko-azerska o te tereny zakończyła się, przynajmniej teoretycznie, dopiero w 1994 r. Konflikt zbrojny tli się tam jednak cały czas, wciąż dochodzi tam do wymiany ognia między obiema stronami.

Spór od lat  pozostaje pod obserwacją Grupy Mińskiej OBWE powołanej do rozwiązania tego konfliktu, której współprzewodniczą Rosja, Francja i USA. Jednak jej działania nie przyniosły dotychczas spodziewanego efektu.

Szczyt Partnerstwa Wschodniego w 10. rocznicę jego powołania

Przywódcy państw należących do Partnerstwa Wschodniego spotkali się w Brukseli z szefami unijnych instytucji. Z kolei ministrowie spraw zagranicznych 7 krajów byłego ZSRR rozmawiali z szefami dyplomacji krajów UE. Podpisano wspólną deklarację o woli dalszej współpracy.
 

Partnerstwo Wschodnie jako program na …