Marsz Niepodległości: Sąd uchylił decyzję wojewody ws. rejestracji wydarzenia / Europa i świat w skrócie

Marsz Niepodległości na Alejach Jerozolimskich w Warszawie, źródło: Flickr, fot. Piotr Drabik (CC BY 2.0)

Marsz Niepodległości na Alejach Jerozolimskich w Warszawie, źródło: Flickr, fot. Piotr Drabik (CC BY 2.0)

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji cyklicznego wydarzenia Marsz Niepodległości.

Dziś – w środę – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8361 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarły 133 osoby.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono w USA – 69,3 tys., w Wielkiej Brytanii – 40,9 tys., w Rosji – 36,4 tys.

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi ponad 245 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 4,9 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 222 mln.

 • Unia Afrykańska oświadczyła, że zawiesiła członkostwo Sudanu po tym, jak wojsko na drodze zamachu stanu obaliło w tym kraju rząd tymczasowy. Zawieszenie ma obowiązywać do czasu „skutecznego przywrócenia” władzy przejściowej w państwie. (KW)
 • Francja: Prezydent Andrzej Duda przebywał w środę (26 października) w Paryżu z roboczą wizytą. Podczas niej spotkał się z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem. Przywódcy mieli rozmawiać o współpracy gospodarczej, polityce bezpieczeństwa a także ochronie granicy UE. Andrzej Duda określił rozmowę z Macronem jako „bardzo szczerą i otwartą”. (KW)
 • Francja zapowiada zastosowanie środków odwetowych wobec Wielkiej Brytanii za ograniczenia wprowadzone przez Londyn w połowach dla francuskich rybaków. Poinformował o tym po posiedzeniu rady ministrów rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal. Jak przekazał „od 2 listopada wprowadzone zostaną „systematyczne kontrole celne i sanitarne brytyjskich produktów wyładowywanych we Francji oraz zakaz rozładunku owoców morza”. (AW)
 • Wicepremier Czarnogóry Dritan Abazovic zwrócił się w środę (27 października) do posłów, aby poparli powstanie Prawa Rzeczowego. Jego zdaniem prawo to jest potrzebne do walki z przestępczością zorganizowaną oraz korupcją. Podczas prezentacji projektu ustawy Dritan Abazovic powiedział, że czarnogórskie społeczeństwo jest gotowe na „prawo anty-mafijne”. (PG)
 • Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi oświadczył, że Chiny udzielą talibom pomocy w odbudowie kraju. Jednocześnie wezwał USA do zniesienia sankcji wobec nowych władz Afganistanu w związku z pogarszającą się sytuacją gospodarczą. Wang stwierdził też, że społeczność międzynarodowa powinna pracować z talibami ,,w sposób racjonalny i pragmatyczny”. Według ustaleń Reuters Chiny nie przejmą inicjatywy w uznaniu rządu talibów w Afganistanie, a zrobią to tylko w porozumieniu z Pakistanem, Rosją i Iranem. (EZ)
 • NASA odkrywa pierwszą możliwą egzoplanetę poza naszą galaktyką. Kandydat na planetę wielkości Saturna został zidentyfikowany w Galaktyce Wiru oddalonej o 28 milionów lat świetlnych. Chociaż do tej pory wykryto prawie 5000 egzoplanet, wszystkie znajdują się w Galaktyce Drogi Mlecznej – w odległości kilku dalej niż około 3000 lat świetlnych od Ziemi. (MH)
 • Australia i Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) uzgodniły na środowym szczycie ustanowienie „kompleksowego partnerstwa strategicznego”. (MH)
 • Polska: Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił w środę (27 października) decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji cyklicznego wydarzenia Marsz Niepodległości. Tym samym sąd uwzględnił odwołanie warszawskiego ratusza w tej sprawie. Sędzia Andrzej Sterkowicz, uzasadniając postanowienie, podkreślił, że zgodnie z przepisami o wyrażenie zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń można zwrócić się jeżeli m.in. zgromadzenia są organizowane przez tego samego organizatora, co najmniej raz w roku przez ostatnie trzy lata. Sędzia przypomniał przy tym, że prezydent Warszawy w 2020 r. wydał decyzję o zakazie organizacji „Marszu Niepodległości”, którą podtrzymały sąd okręgowy i sąd apelacyjny. Według sądu marsz z 2020 r. miał charakter nielegalny. Dlatego Marsz Niepodległości z 2020 r. nie był wydarzeniem, które uprawnia do zezwolenia na organizację wydarzenia o charakterze cyklicznym. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski stwierdził na konferencji prasowej, że cieszy się z decyzji sądu. Robert Bąkiewicz ze stowarzyszenia Marsz Niepodległości już zapowiedział, że marsz się odbędzie i zapowiada zaskarżenie decyzji sądu. (MK)
 • Irak: Państwo Islamskie (ISIS) przeprowadziło pacyfikację wsi al-Hawasha, znajdującej się we wschodniej prowincji Diyala. Miejscowość została zaatakowana przy pomocy broni automatycznej i pojazdów bojowych. Zginęło 11 osób. ISIS, muzułmańska fundamentalistyczna organizacja terrorystyczna, w 2014 r. ogłosiła powstanie kalifatu na terenie Iraku i Syrii. Po dokonaniu zbrodni na ludzkości i zamachów terrorystycznych w Europie zawiązała się międzynarodowa koalicja, walcząca z dżihadystami. Od tamtej pory kontrolowane przez nich terytorium regularnie się zmniejsza, a islamiści odnoszą porażki w boju nie tylko z koalicjantami, ale też z m.in. kurdyjskimi organizacjami bojowymi – w tym kobiecymi. Mimo to, Państwo Islamskie pozostaje jednym z poważniejszych zagrożeń w regionie bliskowschodnim. (BS)
 • Sudan: Premier Abdalla Hamdok, który został aresztowany po wojskowym zamachu stanu, wrócił wraz z żoną do domu w Chartumie – podał Reuters, powołując się na źródła w kancelarii szefa sudańskiego rządu i siłach bezpieczeństwa. Nie wiadomo jednak, czy Hamdok odzyskał swobodę poruszania się. (AW)
 • Kanada: Premier Justin Trudeau, który po zwycięstwie wyborczym w ubiegłym miesiącu otrzymał mandat do stworzenia nowego rządu, ogłosił skład swojego kolejnego gabinetu. Jednym z jego priorytetów ma być ochrona środowiska, czego wyrazem jest nominacja na ministra środowiska dotychczasowego ministra dziedzictwa, wieloletniego aktywisty na rzecz klimatu Stevena Guilbeaulta, którego gazeta „La Presse” określiła niegdyś „zielonym Jezusem z Montrealu”. Stanowiska zachowało jedynie kilku z 38 ministrów poprzedniego gabinetu. Nową minister spraw zagranicznych zostanie Melanie Joly, zaś Anita Anand zastąpi na stanowisku ministra obrony Harjita Sajjana, któremu zarzucano niewystarczające działania na rzecz wyjaśnienia sprawy wykorzystywania seksualnego w kanadyjskiej armii. (AK)
 • Niemcy: Wzrost niemieckiej gospodarki, który po kryzysie związanym z pandemią latem gwałtownie przyspieszył, w ostatnim kwartale tego roku równie gwałtownie zwolni, szacuje Bundesbank. Prognozy te uzasadnia się problemami z funkcjonowaniem łańcuchów dostaw w przemyśle samochodowym, który pełni ważną rolę w niemieckiej gospodarce. Według Bundesbanku wzrost gospodarczy za cały rok wyniesie znacznie mniej niż 3,7 proc. prognozowane w czerwcu. (AK)
 • We wtorek (26 października) sekretarz stanu USA Antony Blinken wezwał wszystkie państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych do wsparcia udziału Tajwanu w systemie ONZ. W oświadczeniu Blinken powiedział, że wykluczenie Tajwanu z forów ONZ podważa ważną pracę ONZ i powiązanych z nią organów, z których wszystkie mogą skorzystać z jego wkładu. Chiny twierdzą, że Tajwan jest jedną z ich prowincji, a więc mają prawo do reprezentowania Tajwanu na arenie międzynarodowej. (MH)
 • Meksyk: Ustawa regulująca indiańską medycynę ludową może naruszyć konstytucję kraju i międzynarodowe konwencje dotyczące praw ludności rdzennej. Projekt ustawy, która ma na celu uregulowanie i standaryzację medycyny tradycyjnej i niekonwencjonalnej, został zaproponowany przez rządzącą partię Morena i przegłosowany przez niższą izbę parlamentu. W kraju pojawiły się poważne obawy, że scentralizowana kontrola państwa będzie miała negatywne skutki kulturowe, społeczne i ekonomiczne dla rdzennych społeczności. (EZ)
 • Wielka Brytania: Były minister Owen Paterson został wydalony na 30 dni z Izby Gmin. Ciało nadzorujące potwierdziło, że mężczyzna wielokrotnie posługiwał się swoją pozycją, aby promować firmy, które mu za to płaciły. W swoim reporcie Commons standards committee potwierdza, jakoby Owen Paterson naruszył zasady lobbingu będąc płatnym konsultantem firmy klinicznej Randox oraz producenta mięsa Lynn’s Country Foods. (PG)
 • Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinping, najprawdopodobniej nie weźmie osobiście udziału w COP-26, konferencji dotyczącej zmian klimatu organizowanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Możliwe, że ChRL zamiast przewodniczącego reprezentować będzie wiceminister środowiska Zhao Yingmin oraz Xie Zhenhua, jednego z czołowych reprezentantów Pekinu na dotychczasowych konferencjach klimatycznych. (JK)
 • Wielka Brytania: Kryzys w liczbie kierowców transportowych, którzy po Brexicie w znacznej części opuścili teren Zjednoczonego Królestwa, trwa. Po problemach z brakiem paliwa i wywózką śmieci dochodzą trudności w utrzymywaniu łańcucha dostaw żywności do sklepów. Puste pułki, które zaczynają pojawiać się w niektórych sklepach w UK, zasłania się fototapetami, przedstawiającymi pełne półki. (BS)
 • Ambasada Iranu na Białorusi zainteresowała się losem obywateli swojego kraju, którzy chcą przedostać się do UE. Irańscy dyplomaci udali się z Mińska na granicę Białorusi z Litwą, aby na miejscu zbadać sytuację. (AW)
 • W starciach w stolicy Sudanu, Chartumie, zginęły co najmniej dwie osoby zginęły, a przeszło 80 zostało rannych. W poniedziałek (25 października) doszło tam do wojskowego zamachu stanu. Więcej o wydarzeniach w Sudanie piszemy TUTAJ. (AW)
 • Niemcy: Były kandydat CDU/CSU na kanclerza Niemiec Armin Laschet ustąpił z funkcji premiera Nadrenii Północnej-Westfalii. Polityk zasiądzie w Bundestagu. Na czele rządu Nadrenii Północnej-Westfalii ma stanąć minister transportu Hendrik Wuest. (MK)
 • Polska: Jak informuje portal Interia.pl, we wtorek o 17:00 odbędzie się uroczystość, podczas której prezydent Andrzej Duda dokona zmian w rządzie. „Będą pewne zmiany w rządzie, pewnie w tym tygodniu, ale nie można tego nazwać dużą przebudową”, powiedział Ryszard Terlecki (PiS). (MK)
 • Polska: Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł poinformował w poniedziałek o podpisaniu decyzji o rejestracji zgromadzenia cyklicznego „Marsz Niepodległości”. Dodał, że decyzja w tej sprawie została wydana na trzy lata. (MK)
 • Siły zbrojne aresztowały premiera Sudanu Abdalla Hamdoka wraz z żoną Muną Abdallah. Następnie zabrały małżeństwo do nieznanej lokacji. Ministerstwo ds. Informacji sprostowało w swoim poście na Facebooku, iż premier przebywa obecnie w areszcie domowym. O całej sytuacji poinformował CNN w poniedziałek (25 października) doradca ds. ekonomii premiera Adam Hireka. Powodem aresztowania jest niepoparcie puczu. Generał Abdel Fattah al-Burhan ogłosił rozpad rządu tymczasowego oraz Rady Niezawiłej, po czym wprowadził stan wyjątkowy w kraju. (PG)
 • Wielka Brytania: Zażegnanie kryzysu paliwowego nie zakończy problemów z niedoborem kierowców ciężarówek i pojazdów dostawczych. W związku z wysokim zapotrzebowaniem na personel transportowy, wzrosły pensje w tym zawodzie, co miało na celu przyciągnięcie do niego chętnych. Na oferty reagują kierowcy śmieciarek, których przebranżowienia mogą wpłynąć na opóźnienie wywózki śmieci np. w święta. Szacuje się, że niedobór kierowców śmieciarek wynosi ok. 15 proc. (BS)
 • Kanada: U wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej płonie tankowiec z chemikaliami górniczymi. 16 członków załogi zostało ewakuowanych. Ze statku unosi się trujący gaz, ale – jak zapewnia kanadyjska straż przybrzeżna – obecnie nie stwarza to zagrożenia dla osób znajdujących się na lądzie. (AW)
 • Niemcy: Szef niemieckiego MSZ Horst Seehofer chce więcej kontroli na granicy z Polską. „Na granicy niemiecko-polskiej już wzmocniliśmy jej ochronę 800 funkcjonariuszami policji federalnej” – powiedział Seehofer w wywiadzie dla Bild am Sonntag. „Jeśli okaże się to konieczne, jestem gotowy wzmocnić ją dodatkowo. Będziemy ściśle kontrolować obszar graniczny i zieloną granicę z Polską” – dodał. W tym roku z Białorusi przez Polskę przedostało się do Niemiec 6162 nielegalnych migrantów. Od października br. odnotowano blisko 12 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, podaje portal Deutsche Welle. (KKW)
 • Polska: Z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości wzrosło. Z kolei Koalicja Obywatelska odnotowała spadek notowań. Jak wynika z sondażu wybory wygrałoby dziś Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując 37,1 proc. poparcia. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska – 23,3 proc., a na trzecim miejscu Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 12 proc., podaje WP.pl (KKW)
 • Rosja: Podczas ostatnich obrad w Soczi prezydent Rosji Władimir Putin wyśmiewał Unię Europejską za rezygnację z długoterminowych kontraktów gazowych z Rosją, podaje POLITICO. Dodał, że mógłby pomóc, wysyłając do UE dodatkowe ilości gazu, jeśli organy UE zatwierdzą projekt gazociągu Nord Stream 2 łączącego Rosję i Niemcy. Wydaje się, że Unia Europejska podzielona jest w sprawie dostępu do rosyjskiego gazu, a Rosja jedynie zwiększa jego ceny. Cena gazu rosyjskiego skoczyła o 30 proc. (KKW)
 • Polska: Transport z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy dojechał na przejście graniczne z Białorusią. Trzy tiry wypełnione kocami, łózkami, namiotami z ogrzewaniem i środkami ochrony osobistej znajdują się w Bobrownikach. W sobotę (23 października) prezydent Duda oświadczył, że wyśle konwój humanitarny na granicę dla potrzebujących pomocy imigrantów. Apelował, aby Białoruś wpuściła pomoc wysłaną z Polski. Do tej pory próby pomocy migrantom na granicy z Białorusią nie były przyjmowane. (KKW)
 • Twitter przyznał, że jego algorytm wzmacniał przekaz prawicowych polityków i organizacji w aż 6 z 7 badanych państw. W Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Francji, Hiszpanii i Japonii stwierdzono, że „błąd w kodowaniu, który trzeba naprawić” miał znaczny wpływ na promowanie prawicy i jej treści. (BS)
 • Wiceminister spraw zagranicznych Izraela Idan Roll powiedział w niedzielę (24 października), że administracja Joe Bidena może odłożyć swój plan ponownego otwarcia amerykańskiej misji dyplomatycznej dla Palestyńczyków w Jerozolimie po tym, jak Izrael wyraził sprzeciw wobec takiego posunięcia. Ponowne otwarcie konsulatu może osłabić nacjonalistycznego premiera Naftalego Bennetta i podważyć jego kruchy ponadpartyjny rząd, argumentują izraelscy urzędnicy. (MH)
 • Chiny uchwaliły w sobotę (23 października) ustawę wzmacniającą ochronę granic w obliczu przedłużającego się impasu z Indiami, obaw o skutki uboczne z kontrolowanego przez Talibów Afganistanu i rozprzestrzenianie się COVID-19 z Azji Południowo-Wschodniej. Po raz pierwszy Chińska Republika Ludowa ma specjalne prawo określające, w jaki sposób reguluje i chroni 22 000 km granicę lądową dzieloną z 14 krajami. Zgodnie z ustawą kraj „podejmie skuteczne środki w celu zdecydowanej ochrony suwerenności terytorialnej i bezpieczeństwa granic lądowych”. Prawo stanowi, że Chiny mogą zamknąć swoją granicę, jeśli wojna lub inny konflikt zbrojny w pobliżu zagraża bezpieczeństwu granicy. (MH)
 • Konserwatywna i eurosceptyczna partia Chorwacji Hrvatski Suverenisti rozpoczęła w niedzielę (24 października) dwutygodniowe zbieranie podpisów w celu przeprowadzenia referendum w sprawie przyjęcia euro jako waluty kraju. Muszą zebrać podpisy od 10% elektoratu, czyli około 370 tysięcy osób. Centroprawicowy rząd kierowany przez premiera Andreja Plenkovica pracuje nad przyjęciem euro od początku 2023 roku i ma nadzieję na uzyskanie akceptacji ze strefy euro w pierwszej połowie 2022 roku. Według sondażu opublikowanego w lipcu nieco ponad 60% wyborców opowiada się za przyjęciem wspólnej waluty, którą posługuje się 19 z 27 członków UE. (MH)
 • Polska: Wczoraj (23 października) odbyły się wewnętrzne wybory w Platformie Obywatelskiej. Członkowie partii wybierali szefów struktur powiatowych, regionalnych i przewodniczącego ugrupowania. Szefem struktur krajowych pozostanie Donald Tusk, który był jedynym kandydatem na to stanowisko. Otrzymał ponad 11 tys. głosów (97,4 proc.). Na Dolnym Śląsku popularnego w regionie Romana Szełemeja, dla którego poparcie deklarowali Tusk, dotychczasowy szef PO w tym regionie Grzegorz Schetyna, a także prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, pokonał Michał Jaros. Z kolei na Pomorzu posłanka Agnieszka Pomaska, również popierana przez Tuska, przegrała z Mieczysławem Strukiem. Szefem regionu śląskiego pozostanie popierany przez m.in. Borysa Budkę, Jerzego Buzka i Jana Olbrychta Wojciech Saługa. Jego rywala – prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego – popierał z kolei Rafał Trzaskowski. Szefem regionu podkarpackiego zostanie Zdzisław Gawlik, lubelskiego – Stanisław Żmijan, warmińsko-mazurskiego – Jacek Protas, podlaskiego – Krzysztof Truskolaski, zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz, świętokrzyskiego – Artur Gierada, kujawsko-pomorskiego – Tomasz Lenz, a wielkopolskiego – Rafał Grupiński. (PB)
 • Rosja: Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu stwierdził, że NATO jest niechętne rozmowom z Moskwą na temat bezpieczeństwa europejskiego i oskarżył Sojusz o stopniowe gromadzenie sił w pobliżu rosyjskich granic. „NATO stopniowo gromadzi siły w pobliżu naszych granic, jednocześnie wzywając do militarnego odstraszania Rosji”, powiedział. Zaznaczył też, że zapewnienie bezpieczeństwa w Europie musi działać na zasadzie wzajemności i nie może zagrażać interesom Rosji. Według niego działania Sojuszu doprowadziły do „katastrofy w Afganistanie” i „to NATO jest stroną, która nie jest gotowa na dialog na równych zasadach”. W czwartek ministrowie obrony państw NATO uzgodnili plan odstraszania i obrony dla obszaru euroatlantyckiego. Wiadomo, że dokument obejmuje m.in. odpowiedź na zagrożenia płynące ze strony Rosji. Więcej TUTAJ. (PB)
 • Kolumbia: Siły bezpieczeństwa schwytały Dairo Antonio Usugę, najbardziej poszukiwanego handlarza narkotyków w kraju. Prezydent porównał to do aresztowania Pablo Escobara, które miało miejsce trzy dekady temu. „To największy cios w handel narkotykami w naszym kraju w tym stuleciu” – powiedział prezydent Ivan Duque podczas konferencji prasowej. Obecnie rząd kraju pracuje nad ekstradycją Usugi do USA, gdzie w 2009 r. został po raz pierwszy oskarżony o handel narkotykami. Od tego czasu postawiono mu także inne zarzuty karne m.in. prowadzenia działalności przestępczej czy uczestniczenia w międzynarodowych spiskach dotyczących handlu kokainą. (KW).
 • Węgry: W sobotę (23 października) w Budapeszcie miejsce miał prorządowy wiec. Dziesiątki tysięcy Węgrów zebrały się, by upamiętnić antysowieckie powstanie z 1956 r. i wyrazić poparcie dla Viktora Orbana. Premier wystąpił podczas zdarzenia – oskarżył UE i USA o ingerencję w sprawy Węgier. „Bruksela, podobnie jak w stosunku do Polaków, zwraca się do nas i traktuje nas tak, jakbyśmy byli wrogiem” – powiedział Orban. Opozycja także zorganizowała swój wiec, na którym przemawiał Peter Marki-Zay, kandydat na premiera w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. „Ten reżim stał się z punktu widzenia moralności nie do utrzymania” – mówił Marki-Zay. (KW).
 • W Michałowie od godz. 14:00, przed placówką Straży Granicznej trwa protest. Organizatorzy akcji chcą zademonstrować swój sprzeciw wobec prowadzonej polityki migracyjnej i działań polskich władz przy granicy z Białorusią. Mamy dość bezsilności. Nie możemy przyzwalać na okrucieństwo i tortury – przekazała Joanna Stańczyk, organizatorka demonstracji. Na miejscu obecne są również byłe pierwsze damy – Anna Komorowska i Jolanta Kwaśniewska. (KKW)
 • Polska: Straż Graniczna zanotowała najwięcej zgłoszeń do służby od lat i najmniej odejść. Jak poinformowała w sobotę rzeczniczka SG ppor. Anna Michalska od stycznia do września 2019 roku do Straży przyjęto 193 osoby. W tym samym okresie w roku 2021 przyjęto 345 osoby. Do końca października SG planuje przyjąć kolejne 300 osób. W przyszłym roku zwiększony zostanie także limit miejsc, powiedziała PAP Michalska. (KKW)
 • Polska: W sobotę (23 października) na spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego prezydent RP Andrzej Duda zaproponował pomoc Białorusi. „Wystąpiłem z inicjatywą wysłania konwoju humanitarnego na granicę z Białorusią. Apeluję do Białorusi o wpuszczenie pomocy. W ciężarówkach są namioty, łóżka i koce”, napisał Duda na swoim Tweeterze. (KKW)

Były wyborca Fideszu, konserwatysta, ojciec siódemki dzieci. Nadzieja liberalnych Węgier na pokonanie Orbána

Jego zwycięstwo w prawyborach opozycji jest największym zaskoczeniem od długich lat w węgierskiej polityce.

NSZZ „Solidarność” protestuje przed TSUE ws. Turowa. "To nie Korea Północna"

„Dziś całkowite zamknięcie kopalni oznacza wysyłanie ludzi na śmierć, na totalne ubóstwo. Na to się nie zgadzamy”, oznajmił przewodniczący KM NSZZ „Solidarność” KWB „Turów” Wojciech Ilnicki.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.