Turecki prezydent odwiedzi Niemcy – ale relacje wciąż chłodne

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, źródło: tccb.gov.tr

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, źródło: tccb.gov.tr

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan przyjedzie do Niemiec na szczyt państw G20. Relacje miedzy oboma państwami wciąż pozostają napięte.

 

7 i 8 lipca w Hamburgu odbędzie się szczyt państw G20. Jednym z członków tej grupy jest Turcja, co stawia gospodarzy i Ankarę w trudnym położeniu.

Napięcia turecko-niemieckie

Relacje niemiecko-tureckie od kilku lat nie były najlepsze, jednak ostatnie 12 miesięcy okazało się szczególnie trudne. Zamach stanu sprzed roku i represje po nim, aresztowanie niemieckiego dziennikarza, blokowanie przez Niemców prowadzenia kampanii referendalnej przez tureckich polityków wśród diaspory w Niemczech, ostre ataki prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana i zakaz odwiedzin niemieckich żołnierzy w Turcji przez niemieckich posłów – wszystko to sprawiło, że atmosfera między Ankarą a Berlinem jest wyjątkowo napięta.

https://www.euractiv.pl/section/polityka-zagraniczna/news/niemcy-turcja-wycofaja-wojska/

Mimo tych problemów, Erdoğan poprosił Berlin o zgodę na zorganizowanie wiecu dla Turków w trakcie swojej przyszłotygodniowej wizyty. Minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel poinformował dziś (29 czerwca), że prośba zostanie odrzucona. Gabriel dodał także, że Turcja zignorowała jego wcześniejszą sugestię, by nie składać takiego wniosku.

Powody zakazu

Minister tłumaczył, że Niemcy nie uważają za właściwe, by być sceną do rozgrywania wewnętrznych sporów państwa ościennego. Poinformował również, że nie bez znaczenia są też względy bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę ograniczoną dostępność policji z powodu konieczności ochrony samego szczytu G20.

Gabriel, w odpowiedzi na pytania dziennikarzy, przyznał jednak, że Niemcy nie mają możliwości zakazania organizacji tego typu spotkania w ambasadzie bądź konsulacie Turcji.