Turecki kryzys grozi współpracy wojskowej USA i Turcji

Relacje Turcja - Rosja skłaniają niektórych ekspertów do zakwestionowania wiarygodności Turcji jako partnera NATO, a nawet tego, czy powinna pozostać w sojuszu. Źródło: https://tr.usembassy.gov/remarks-president-trump-president-erdogan-turkey-bilateral-meeting/

Relacje Turcja - Rosja skłaniają niektórych ekspertów do zakwestionowania wiarygodności Turcji jako partnera NATO, a nawet tego, czy powinna pozostać w sojuszu. Źródło: https://tr.usembassy.gov/remarks-president-trump-president-erdogan-turkey-bilateral-meeting/

Kryzys w stosunkach amerykańsko-tureckich, który już poważnie odbił się na tureckiej gospodarce, grozi także poluzowaniem więzów wojskowych między tymi dwoma sojusznikami NATO, co może doprowadzić do nieznanych geopolitycznych konsekwencji.

 

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w zeszłym tygodniu nowe cła na turecką stal (50 proc.) i aluminium (20 proc.), co spowodowało, że wartość tureckiej waluty gwałtownie osłabła. W ramach odwetu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podniósł cła na amerykańskie samochody (120 proc.), tytoń (60 proc.) i alkohole (140 proc.).

Erdogan poszuka nowych przyjaciół?

W  piątek 10 sierpnia prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział dla dziennika The New York Times, że dopóki Waszyngton nie „odwróci tego trendu unilateralizmu [jednostronności] i braku szacunku”, Turcja zacznie „szukać nowych przyjaciół i sojuszników”. „To gospodarcza wojna światowa!” – tak nazwał na Twitterze amerykańskie sankcje wobec Turcji przewodniczący tureckiego parlamentu Binali Yildirim.

Ostrzeżenia pojawiły się po tym, jak Erdogan przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w celu omówienia kwestii gospodarczych i handlowych, a także kryzysu w Syrii.

KE ostrzega przed konsekwencjami kryzysu tureckiej liry

Komisja Europejska ostrzegła wczoraj (13 sierpnia) przed konsekwencjami gwałtownego spadku wartości tureckiej waluty – liry. Według KE obecna sytuacja może mieć wpływ na gospodarki strefy euro, w tym na europejskie banki.

Więzy wojskowe między Turcją a Stanami Zjednoczonymi są już napięte z powodu poparcia Waszyngtonu dla syryjskich bojowników kurdyjskich zwanych YPG, których Ankara postrzega jako zbrojne ramię „terrorystycznej” Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

S – 400 pogrzebie współpracę wojskową Turcji i USA?

Napięcia między Ankarą i Waszyngtonem wzrosły jeszcze bardziej po tym, gdy Turcja, mimo że jest członkiem NATO, przystąpiła do zakupu rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400. Takie posunięcie stoi w sprzeczności z amerykańską polityką sankcji wobec Moskwy, a coraz cieplejsze stosunki Turcji z Putinem zaniepokoiły zarówno Stany Zjednoczone, jak i Unię Europejską.

Trump w poniedziałek podpisał akt upoważniający embargo na dostarczenie Turcji samolotu F-35 Joint Strike Fighter, jeśli Ankara nie zrezygnuje z zakupu rosyjskiej broni. Emerytowany admirał James Stavridis, były sojuszniczy dowódca NATO, nalegał, by Waszyngton i Ankara zrobiły wszystko, co w ich mocy, aby poprawić stosunki. „Zerwanie współpracy z Turcją byłaby geopolitycznym błędem o ogromnym rozmiarze”, powiedział w poniedziałek stacji MSNBC.

„Mam nadzieję, że uda nam się wypracować porozumienie, ale Turcja musi zrobić w tym momencie pierwszy krok”, podkreślił Stravridis.

Turcja: Erdogan zaczął kolejną kadencję prezydencką

Ceremonia zaprzysiężenia 64-letniego Erdogana na kolejną kadencję na stanowisku prezydenta była wielkim triumfem jego konserwatywnej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), która także zwyciężyła w zorganizowanych tego samego dnia co prezydenckie wyborach parlamentarnych. Nowa-stara głowa państwa, od teraz z poszerzonymi na …

Doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego Trumpa, John Bolton, spotkał się w poniedziałek z ambasadorem Turcji w Stanach Zjednoczonych Serdarem Kiliciem, aby omówić „ciągłe przetrzymywanie w Turcji pastora Andrew Brunsona i relacje USA-Turcja” – jak podała administracja prezydenta USA.

Dialog Turcji z Rosją skłania niektórych ekspertów do zakwestionowania wiarygodności Turcji jako partnera NATO, a nawet tego, czy  powinna pozostać w Sojuszu.