Turcja: Opozycja planuje wystawić wspólnego kandydata w wyborach prezydenckich

źródło: MaxPixel

Przyspieszone wybory prezydenckie i parlamentarne odbędą się w Turcji w przyszłym miesiącu. Największe ugrupowanie opozycyjne – świecka i socjaldemokratyczna Republikańska Partia Ludowa (CHP) wyznaczyła już swojego kandydata na prezydenta. Jest już także bliska osiągnięcia porozumienia z prawicowymi partiami opozycyjnymi, aby tym razem kandydat opozycji był tylko jeden.

 

CHP chce wystawić do pojedynku z urzędującym prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem jednego ze swoich posłów – Muharrema Ince. Polityk ten zasiada w parlamencie od 2002 r. Jest znany ze swoich mocno świeckich przekonań i ostrej krytyki zarówno samego Erdogana, jak i jego rządzącej Turcją od 16 lat konserwatywnej i akcentującej mocne przywiązanie do religii Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Będzie wspólny kandydat opozycji?

Przyspieszone wybory prezydenckie i parlamentarne zostały przez Erdogana ogłoszone w połowie kwietnia. Zostaną przeprowadzone 24 czerwca. To pierwsze wybory od czasu nieudanego puczu wojskowego z lipca 2016 r. oraz referendum konstytucyjnego z kwietnia 2017 r., które poszerzyło znacząco uprawnienia prezydenta. Kolejne dwa głosowania mają według zamiarów Erdogana jeszcze bardziej scementować jego władzę.

Opozycja, która od lipca 2016 r. bywa często atakowana za rzekome związki z puczystami lub wspieranie terroryzmu, ma coraz mniej pola do manewru. Do więzień trafiło też wielu niezależnych dziennikarzy czy działaczy społecznych. Dlatego liderzy CHP chcą, aby opozycja wystawiła w zbliżających się wyborach wspólnego kandydata, w czym upatrują jedyną szansę na pokonanie Erdogana. Jest już bardzo blisko do porozumienia między socjaldemokratami a opozycyjnymi ugrupowaniami prawicowymi. Świeckie ugrupowania często krytykują AKP i samego Erdogana nie tylko za ograniczanie demokracji, ale także za stopniowe zrywanie z wprowadzonym u progu historii tureckiej republiki rozdziałem religii od państwa.

Turcja: Będą przyspieszone wybory parlamentarne i prezydenckie

Prezydent Turcji ogłosił tę decyzję po spotkaniu z liderem Partii Ruchu Narodowego. Głosowanie ma się odbyć 24 czerwca. Jednocześnie turecki parlament po raz siódmy przedłużył stan wyjątkowy, który wprowadzono po nieudanej próbie puczu wojskowego z lipca ubiegłego roku.
 
Prezydent Turcji Recep …

Kim jest Muharrem Ince?

Ince jest uznanym działaczem CHP i politykiem, który nie budzi kontrowersji wśród innych ugrupowań opozycyjnych. Dlatego socjaldemokraci liczą, że byłby on do zaakceptowania przez świecką prawicę. Ince wielokrotnie krytykował ostro prezydenta Erdogana i wprost oskarżał go, że to właśnie on sam stał za nieudanym puczem wojskowym, aby mieć pretekst do ostrej rozprawy z opozycją oraz niezależnymi mediami i organizacjami.

Zapowiadał także, że gdyby wygrał wybory prezydenckie, nie urzędowałby w wybudowanym w 2014 r. na przedmieściach Ankary wielkim prezydenckim pałacu. W gigantycznym, stworzonym z inspiracji Erdogana kompleksie znajduję się ponad 1150 pokoi. Opozycja porównywała budowę pałacu prezydenckiego do budowy słynnego kompleksu pałacowego Topkapi w Stambule, który zamieszkiwali niegdyś tureccy sułtani.

Socjaldemokratyczna partia CHP ma małe szanse na samodzielny triumf w wyborach. W ostatnich miesiącach sondaże rzadko dają jej poparcie wyższe niż 25 proc.

Turcja: Kolejnych 14 dziennikarzy skazanych

Sąd w Stambule skazał na kary więzienia czternastu dziennikarzy związanych z opozycyjnym dziennikiem „Cumhuriyet”. Ich proces wzbudził oburzenie na świecie i traktowany był jako atak na wolną prasę. „Cumhuriyet” ostro krytykował politykę obecnych tureckich władz.
 
„Dosyć tego okrucieństwa” – taki tytuł …