Turcja krytykuje Czechy z powodu uwolnienia kurdyjskiego lidera

Saleh Muslim; Źródło: http://en.hawarnews.com/wp-content/uploads/2017/06/SALIH-MUSLIM-4-620x364.jpg

Czeski sąd uwolnił wczoraj (27 lutego) prominentnego kurdyjskiego lidera z Syrii Saleha Muslima. Jego uwolnienie Turcja określiła wspieraniem terroryzmu.

 

Turcja w poniedziałek wystosowała oficjalną prośbę o ekstradycję Saleha po tym jak w weekend czeska policja zatrzymała go na turecką prośbę.

„Sąd zdecydował się na uwolnienie Saleha. Jednocześnie zgodził się on nie opuszczać terytorium Unii Europejskiej i stawić się w sądzie na każde wezwanie” – stwierdza rzeczniczka Marketa Puci w rozmowie z agencją AFP.  Prawnik Muslima Miroslav Krutina, powiedział  że jego klient chciał zgodzić się na wszystkie procedury ekstradycyjne wymagane przez Turcję.

Muslim poszukiwany jest w związku z zamachem bombowym z 2016r. w Ankarze i grozi mu 30 wyroków dożywocia. Saleh zaprzecza wszelkim zarzutom. Do tej pory swobodnie przemieszczał się po terytorium Unii Europejskiej.

Syryjscy Kurdowie: autonomia, a potem państwo?

Jedną ze stron w wojnie domowej w Syrii jest tamtejsza mniejszość kurdyjska. Uaktywniła się ona zwłaszcza po tym, jak do wojny dołączyło Państwo Islamskie – na północy Syrii to właśnie Kurdowie stanowili główną oś walki z islamistami.>> Czytaj więcej o …

Dawny lider Syryjskiej Demokratycznej Partii Kurdów wciąż jest autorytetem dla Kurdów syryjskich. Decyzja o jego uwolnieniu została przyjęta z wielkim entuzjazmem przez Kurdów, którzy przyszli w demonstracji poparcia dla Saleha pod miejski sąd w centrum Pragi.

Wspieranie terroryzmu

Turcja ostro skrytykowała decyzję praskiego sądu. Turecki wicepremier Bekir Bozdağ, w rozmowie z dziennikarzami w Ankarze stwierdził, że decyzja ta oznacza wspieranie terroryzmu i negatywnie odbije się na wzajemnych stosunkach Pragi z Ankarą.

W odpowiedzi czeski minister spraw zagranicznych stwierdził „Sprzeciwiamy się oskarżeniom jakoby niepodległa decyzja niezależnego sądu w Czechach miałaby się przyczynić do wspierania terroryzmu”.

Macron do Erdogana: Turcja bez szans na członkostwo w UE

Prezydenci Francji i Turcji spotkali się w Paryżu. Choć wystąpili na wspólnej konferencji prasowej, co zwykle jest sygnałem dobrych relacji, mówili głównie o różnicach i sprawach, które dzielą oba kraje oraz o pogarszających się relacjach Ankary z UE. Macron oświadczył, …

Czeski premier Andrej Babiš, odmówił komentarza na temat sprawy, stwierdzając jedynie, że była to niezależna decyzja sądu..

Minister spraw zagranicznych Turcji, Mevlüt Çavuşoğlu powiedział, że jego kraj będzie dalej ścigał Muslima nawet jeśli ten opuści terytorium Czech.

Wcześniej, Turcja stwierdziła, że dzień aresztowania Muslima jest dniem próby dla jej natowskiego sojusznika, Czech, naciskając tym samym na jego ekstradycję.

Tło konfliktu

Wszystko to ma miejsce w czasie, gdy od miesiąca Turcja prowadzi operację wojskową w północnej Syrii przeciw Powszechnym Jednostkom Ochrony (YPG)- zbrojnemu ramieniu kurdyjskiej Partii Unii Demokratycznej (PYD).

Aresztowania opozycjonistów w Turcji

W nocy aresztowano przewodniczących tureckiej opozycyjnej Ludowej Partii Demokratycznej. To kolejne zatrzymania polityków opozycyjnych w ramach, jak twierdzi rząd w Ankarze, walki ze spiskami i terrorystami.

 

W nocy z czwartku na piątek (3/4 listopada) turecka policja weszła do domów współprzewodniczących opozycyjnej …

Ankara uważa YPG oraz PYD za syryjską gałąź Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), organizacji uznanej przez Turcję, Stany Zjednoczone i Unię Europejską za terrorystyczną. PKK od wielu lat prowadzi działania o charakterze powstanie zbrojnego wymierzonego w państwo tureckie.

Wymiana więźniów?

W mediach pojawiły się domysły dlaczego Czechy postanowiły aresztować Muslima na podstawie tureckiego nakazu. Spekuluje się, że chciano go wymienić na dwóch więzionych w Turcji obywateli Czech oskarżonych o walkę w szeregach YPG. Są to odpowiednio, Miroslav Farkas i Marketa Vselichova, skazani na ponad 6 lat więzienia.

Turecki minister sprawiedliwości Abdulhamit Gül, stanowczo zaprzeczył, że kiedykolwiek została złożona taka oferta. Również czeski minister spraw zagranicznych Martin Stropnicky zaprzeczył jakoby istniał jakikolwiek związek między tymi dwiema sprawami podkreślając, że Czechy są państwem prawa i takie rozwiązania są dla nich nie do przyjęcia.