Turcja: Dyrektor lokalnego oddziału Amnesty International zwolniony z więzienia

Manifestacja w obronie Tanera Kilica, źródło: Amnesty International, fot. Stephane Lelarge

Manifestacja w obronie Tanera Kilica, źródło: Amnesty International, fot. Stephane Lelarge

Taner Kilic został aresztowany w czerwcu 2017 r. pod zarzutem zaangażowania w działalność terrorystyczną i wspieranie nieudanego zamachu stanu z lipca 2016 r. Sąd w Stambule nakazał w końcu jego wypuszczenie z aresztu.

 

O zwolnieniu Tanera Kilica z więzienia w Izmirze poinformowała Amnesty International. „Wspaniała wiadomość. Sąd w Stambule nakazał uwolnić honorowego przewodniczącego tureckiej Amnesty International Tanera Kilica. To będzie dla nas święto” – napisał na Twitterze zajmujący się Turcją działacz tej organizacji Andrew Gardner. Przyczyną aresztowania Kilica było to, że miał w swoim telefonie zainstalowaną służącą do komunikowania się aplikację, z której korzystać mieli sympatycy przebywającego w USA muzułmańskiego duchownego Fethullaha Gülena, którego władze Turcji oskarżają o organizację nieudanego puczu wojskowego z lipca 2016 r. Aplikacja ta była jednak powszechnie dostępnym programem.

Apel o uwolnienie innych więźniów

Z początku informacje o zwolnieniu Kilica z aresztu traktowano ostrożnie. Już raz, w styczniu, wydawało się, że turecki działacz AI wyjdzie na wolność. Stambulski sąd uznał wtedy, że Kilic może wyjść na wolność, ale dobę później zmienił zdanie. Sekretarz Generalny Amnesty International Kumi Naidoo tym razem jednak szybko ogłosił: „Cieszymy się z tej wiadomości. Dotarcie do tego punktu, w którym teraz jesteśmy, było poprzedzone trwającą ponad rok kampanią i okupione wysiłkiem. Ale Taner wreszcie został uwolniony i bezpiecznie wraca w ramiona swojej żony i córek”.

Naidoo upomniał się jednak o pozostałe przetrzymywane w tureckich więzieniach osoby. Po nieudanym przewrocie wojskowym sprzed dwóch lat, pod zarzutem związków z puczystami aresztowano ponad 50 tys. osób. Wśród nich wielu działaczy opozycji, przedstawicieli organizacji pozarządowych czy niezależnych dziennikarzy. Ponad 150 tys. osób zwolniono z pracy. „Dziś możemy chwilę świętować. Ale jutro będziemy kontynuować naszą walkę z nową energią, którą dał nam Taner: mężczyzna rozumiejący znaczenie praw człowieka i gotowy poświęcić za nie życie” – oświadczył Naidoo.

Wypuszczenie Kilica z więzienia nie oznacza jednak jego uniewinnienia. Proces w jego sprawie będzie toczył się dalej. Kilic odpowiada teraz z wolnej stopy.

Greccy żołnierze wrócili do domu

Decyzja sądu w Stambule w sprawie dyrektora tureckiego biura Amnesty International zbiegła się w czasie z uwolnieniem dwóch greckich żołnierzy, których tureccy pogranicznicy aresztowali w marcu pod zarzutem szpiegostwa. Ateny tłumaczyły, że dwóch Greków przekroczyło nieświadomie grecko-turecką granicę, gdy patrolowali tereny przygraniczne w poszukiwaniu nielegalnych imigrantów.

Nie był to pierwszy tego typu przypadek i zwykle wszystko kończyło się po kilku dniach, ale obecne relacje między Atenami a Ankarą są napięte, ponieważ Grecja odmówiła wydania Turcji kilku żołnierzy, którzy zbiegli na greckie terytorium po nieudanym puczu wojskowym.

Turcja: Dyrektor miejscowego biura Amnesty International jednak pozostanie w areszcie

Sąd w Turcji po zaledwie jednym dniu zmienił decyzję w sprawie wypuszczenia na wolność znanego obrońcy praw człowieka Tanera Kilica. Jeszcze w czwartek wydawało się, że po orzeczeniu sądu w Stambule opuści on więzienie w Izmirze. Prokuratura złożyła jednak zażalenie …