Tsunami w Indonezji. UE oferuje pomoc

Wulkan Krakatau widziany z powietrza

Wulkan Krakatau widziany z powietrza, źródło: Flickr/ESA/A.Gerst, CC BY-SA 3.0 IGOt

Ponad 280 osób zginęło w wyniku tsunami w Cieśninie Sundajskiej, które w sobotę (22 grudnia) uderzyło w brzegi indonezyjskich wysp Jawa i Sumatra. Rannych jest ponad tysiąc osób, zaś ponad 12 tys. straciło dach nad głową. Przywódcy UE zaoferowali już wsparcie dla władz Indonezji.

 

Cieśnina Sundajska łączy Morze Jawajskie z Oceanem Spokojnym. Na położonych w okolicy wybrzeżach Jawy i Sumatry znajduje się wiele popularnych wśród zagranicznych turystów kurortów. Tsunami zostało najprawdopodobniej wywołane wstrząsami i osunięciem się dnia morskiego po piątkowym (21 grudnia) wybuchu wulkanu Krakatau.

UE oferuje mapy satelitarne terenu

Unia Europejska przekazała władzom Indonezji swoje kondolencje. „Serce mi się kraje na wiadomość o tragedii na indonezyjskich wybrzeżach” – napisał przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w swojej depeszy kondolencyjnej do prezydenta Indonezji Joko Widodo. Zaoferował ze strony UE pomoc finansową i logistyczną. Skierował także słowa solidarności i wsparcia do wszystkich ludzi dotkniętych tsunami oraz do służb ratunkowych.

Natomiast komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stylianides napisał na Twitterze, że „UE jest w tym trudnym czasie razem z mieszkańcami i władzami Indonezji”. Poinformował też, że wspólnie z Wysoką Przedstawiciele UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa Federicą Mogherini wydał w tej sprawie oświadczenie.

„Nasze myśli są teraz z ofiarami, z wszystkimi ludźmi dotkniętymi katastrofą oraz służbami ratunkowymi, które ciężko pracują, aby ratować ludzkie życie oraz pomóc ludziom w potrzebie” – napisali Mogherini i Stylianides. Powiadomili też, że awaryjny unijny system satelitarny Copernicus został uruchomiony i dokładne mapy terenu zostaną przekazane władzom Indonezji. Unijni eksperci ds. humanitarnych czekają zaś w gotowości, aby ruszyć z pomocą, jeśli rząd Indonezji o to poprosi.

Z kolei przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani napisał na Twitterze, że „myśli i modlitwy Europejczyków są z ofiarami tsunami i ich rodzinami.”

Nie tylko UE oferuje pomoc

Pomoc humanitarną zaoferowała władzom Indonezji także ONZ. Chce to zrobić za pośrednictwem Światowego Programu Żywnościowego (WFP). „Mamy wyspecjalizowane zespoły reagowania na katastrofy, od lat pracują one w Indonezji, aby kraj był przygotowany na takie okoliczności. Eksperci ds. logistyki mogą pomóc w transportowaniu towarów i personelu z pomocą humanitarną dla dotkniętych obszarów. Jeśli otrzymamy wniosek w tej sprawie, nasi eksperci będą wspierać rząd w ocenie szkód na dotkniętych obszarach” – mówił rzecznik WFP Herve Verhoosel.

Depeszę kondolencyjną do prezydenta Indonezji przesłał także prezydent Polski Andrzej Duda. „Ogrom zniszczeń spowodowany tsunami poruszył całe polskie społeczeństwo. W tych trudnych chwilach łączymy się w bólu i modlitwie z rodzinami i bliskimi ofiar. Jednocześnie chciałbym wyrazić uznanie dla wszystkich służb ratowniczych, które pospieszyły na pomoc poszkodowanym. Wyrażam głęboką nadzieję, że dzięki ich staraniom jak największa liczba tych, których czekają na pomoc, zostanie uratowana” – napisał polski prezydent.

UE oferuje pomoc dotkniętej trzęsieniem ziemi i tsunami Indonezji

Bruksela poinformowała, że jest w kontakcie z indonezyjskimi władzami i oferuje pełne wsparcie. W wyniku piątkowego trzęsienia ziemi i wywołanej nim fali tsunami zginęły przynajmniej 832 osoby. Ofiar może być jednak znacznie więcej, gdyż ratownicy dopiero docierają do najbardziej zniszczonych …