Tsipras jedzie do Turcji z nadzieją na złagodzenie napięć

Źródło: Flickr/UN Photo/Cia Pak (CC BY-NC-ND 2.0)

Grecki premier Alexis Tsipras odwiedzi we wtorek Turcję, gdzie spotka się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Tsipras chce załagodzić dotychczasowe spory, w tym te dotyczące kwestii Cypru.

 

Wśród spodziewanych tematów rozmów obu przywodców znajdują się: sporna kwestia wydobycia gazu na Cyprze, sprawa wpływów na Morzu Egejskim, a także porozumienie dotyczące migrantów i współpraca gospodarcza.

Turcja uczy Syrię, czyli uchodźcy w szkolnych ławkach

Ponad pół miliona małych Syryjczyków pójdzie od września do tureckich szkół. To nieco ponad 60 proc. dzieci, które z rodzicami opuściły pogrążoną od ponad siedmiu lat w wojnie domowej ojczyznę. Reszta musi pracować, by nie cierpieć głodu – pisze z …

„Trudny, ale szczery dialog”

„Przechodzimy przez trudny okres w naszych relacjach z Turcją, dlatego musimy wciąż prowadzić dialog” – powiedział stacji telewizyjnej KritiTV rzecznik greckiego rządu Dimitris Tzanakopoulos. Jak podkreślił, wtorkowa wizyta może przyczynić się do „deeskalacji napięcia”.

W grudniu 2017 r. Erdogan odwiedził Grecję jako pierwszy turecki prezydent od 65 lat. Zaszokował on jednak wtedy Greków swoją propozycją korekty traktatu z Lozanny z 1923 r., określającego granice współczesnej Turcji po upadku Imperium Osmańskiego.

Mówił również o dyskryminacji greckiej mniejszości muzułmańskiej w północnych miejscowościach kraju. Powoływał się przy tym na rozdział traktatu dotyczący praw mniejszości i przekonywał, że nie jest on respektowane.

“Myślę, że w czasie mojej wizyty będę miał okazję kontynuować trudny, ale szczery dialog, który miał swój początek w grudniu 2017 r.” – powiedział Tsipras w wywiadzie dla tureckiej państwowej agencji informacyjnej Anadolu.

Grecja otworzy Macedonii drzwi do NATO

Grecki rząd zamierza wykonać symboliczny gest i być pierwszym krajem, który ratyfikuje umowę w sprawie przystąpienia Macedonii Północnej do NATO. Ma się to stać do 8 lutego.
 

W poniedziałek (28 stycznia) rzecznik NATO powiedział, że data podpisania dokumentu akcesyjnego przez 30. …

Tsipras przyjeżdża do Turcji parę dni po 23. rocznicy kryzysu z 1996 r., który sprawił, że oba kraje niewiele dzieliło od wojny. Konflikt dotyczył dwóch wysp na Morzu Egejskim znanych dla Turków jako Kardak, a dla Greków jako Imia.

Jednocześnie 20 lat temu w Turcji miało miejsce ogromne trzęsienie ziemi, którego skutki pomogła usuwać właśnie Grecja, co zaowocowało zbliżeniem dwóch państw.

„Mimo tego, że rozmowy mogą nie doprowadzić do niczego konkretnego, najważniejsze jest to, że toczy się dialog” – przekonuje Dimitrios Triantaphyllou z Centrum Studiów Międzynarodowych i Europejskich na Uniwersytecie Kadir Has w Stambule.

„Konkretnym sygnałem byłoby zdjęcie uśmiechniętego prezydenta i uśmiechniętego premiera, którzy pokazują chęć utrzymania dobrych sąsiedzkich relacji” – dodał, podkreślając, że taka wizyta powinna odbyć się już dawno temu.

Spór wokół Cypru

Jednym z głównych punktów zapalnych na linii Grecja-Turcja jest kwestia wydobycia ropy i gazu na Cyprze. Wyspa podzielona jest na uznaną przez społeczność międzynarodową część grecką oraz nieuznawany, zależny od Turcji Cypr Północny.

Po odkryciu w ostatnich latach ogromnych złóż gazu we wschodniej części Morza Śródziemnego ambicje Cypru zwiększyły się, a kraj zapragnął być jednym z wiodących graczy na rynku energii.

Ankara twierdzi, że tureccy Cypryjczycy pozbawiani są należących do wyspy zasobów. Turcja chce zawieszenia wydobycia, dopóki nie znalezione zostanie rozwiązanie dla kwestii Cypru.

Rzecznik Erdogana Ibrahim Kalin powiedział w poniedziałek, że nie zgodzi się na „fakt dokonany” w kwestii złóż na wschodniej części Morza Śródziemnego i opowiada się za „równym i sprawiedliwym” podziałem złóż.

Tsipras: Portugalia, Hiszpania i Grecja to lewicowe "oazy na politycznej pustyni"

Socjalistyczne, zielone i lewicowe partie polityczne powinny uczyć się od rządów w południowej Europie i zjednoczyć się przeciwko rosnącemu prawicowemu antyeuropejskiemu populizmowi przed wyborami do Parlamentu Europejskiego – powiedział grecki premier Alexis Tsipras.
 

Przemawiając w Atenach w poniedziałek (28 stycznia), Tsipras …

Porozumienie w sprawie migrantów

Innym spodziewanym tematem rozmów jest porozumienie dotyczące migrantów, które Ankara zawarła z Unią Europejską w 2016 r. Wtedy Turcja zgodziła się na przyjmowanie migrantów docierających do greckich wysp w zamian za pomoc finansową.

Tsipras powiedział agencji Anadolu, że w efekcie „nielegalny napływ migrantów, a zwłaszcza przypadki zgonów na Morzu Egejskim, drastycznie zmalały”.

Mimo porozumienia do greckich wysp docierają codziennie setki osób. Między wrześniem a grudniem ubiegłego roku było ich ok. 5 tys., co stawia już przeludnione obozy dla uchodźców w trudnej sytuacji.

Wzrosła również liczba osób przekraczająca granicę między oba krajami. Zgodnie z danymi ministra ds. Polityki migracyjnej Dimitrisa Vitsas w 2017 r. było to 5,4 tys. osób, w 2018 r. – aż 14 tys.