Donald Trump: Żołnierze z Niemiec trafią do Polski / Sudan: Obrzezanie narządów płciowych kobiet zakazane // Europa i świat w skrócie

Sudan - Zakaz obrzezania narządów płciowych kobiet. Fot - Wadi Lissa / Unsplash

Sudan - Zakaz obrzezania narządów płciowych kobiet. Fot - Wadi Lissa / Unsplash

Bułgaria: trwają zamieszki przeciwko rządowi Borysowa. USA ogłaszają wprowadzenie nowych ceł na produkty z Francji. Obrzezanie narządów płciowych kobiet zakazane prawem w Sudanie. Informacje z Europy i świata.

W niedzielę MZ poinformowało o 370 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce i 3 zgonach. Najwięcej nowych zakażeń potwierdzono dziś w Rosji – 6,6 tys., w Meksyku – 6 tys., a w Bangladeszu – 2,6 tys.

Na świecie liczba wykrytych od początku pandemii zakażeń wynosi ponad 12,8 mln, zmarło ponad 568 tys. osób, ale wyzdrowiało już ponad 7,5 mln – ponad połowa.

 

W Polsce trwa II tura wyborów prezydenckich. Głosowanie odbywa się między godziną 7:00 a 21:00. Zachęcamy Państwa do udziału – ale w maseczce ochronnej i, najlepiej, z własnym długopisem.

 

 • Polska: Przed wieloma komisjami wyborczymi w kraju tworzą się kolejki, jednak przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej zapewnili na porannej konferencji prasowej (o godz. 10:00), że wszyscy zainteresowani będą mieli możliwość zagłosowania, pod warunkiem że przyjdą do punktu wyborczego przed godz. 21. Według przedstawicieli PKW kolejki po południu powinny być mniejsze. Pierwsze dane o frekwencji poznamy po godz. 13:30.

 

 • Włochy: Mieszkańcy miejscowości Vagna w Piemoncie obchodzą dzisiaj Boże Narodzenie. Tradycja celebrowania tego święta w drugą niedzielę lipca pochodzi jeszcze z XV w. Nietypowa data została ustanowiona, by umożliwić mieszkańcom tamtejszych terenów, przebywających przez większą część roku na emigracji z powodów ekonomicznych, świętowanie razem z rodziną po swoim powrocie na wakacje.
 • Iran: Irańska Organizacja Lotnictwa Cywilnego opublikowała raport w sprawie zestrzelenia ukraińskiego samolotu w okolicach Teheranu w styczniu br., informuje agencja Associated Press. Wynika z niego, że całkowitą odpowiedzialność za katastrofę ponosi załoga obsługująca system rakietowy, który nie został odpowiednio ustawiony. Zdaniem śledczych, obsługujący system mieli problemy z kontaktem z centrum dowodzenia, wskutek czego mylnie zinterpretowali jako cel lot cywilny i oddali strzał w jego kierunku bez zgody dowództwa. W czerwcu irańskie ministerstwo sprawiedliwości poinformowało o aresztowaniu sześciu osób podejrzewanych o udział w incydencie. Trzy z nich zostały zwolnione za poręczeniem. Boeing 737-800 linii Ukraine International Airlines leciał z Teheranu do Kijowa. Na skutek zestrzelenia samolotu zginęło 176 osób, wśród których byli obywatele Iranu, Kanady, Ukrainy, Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii.
 • Wybory w niedzielę odbywają się także m.in. w dwóch wspólnotach autonomicznych w Hiszpanii: Galicji i Kraju Basków. Wybierani są tam przedstawiciele do regionalnego parlamentu. Szczególnie w tej drugiej prowincji proces wyborczy jest utrudniony przez lokalne ogniska koronawirusa. Władze autonomiczne zapowiedziały w sobotę, że zatrzymane w lokalu wyborczym osoby, które przerwały kwarantannę staną przed sądem za popełnienie przestępstwa. Istnieje także możliwość oddania głosów korespondencyjnych. Jak dotąd skorzystało z tej możliwości około 105 tys. osób. W Galicji może zagłosować 2,2 mln osób. W Kraju Basków – 1,7 mln.
 • W piątek (10 lipca) w Singapurze odbyły się wybory parlamentarne. Wzmocniona z nich wyjdzie opozycja. Mimo tego Partia Akcji Ludowej, rządząca krajem od chwili jego powstania (Singapur uzyskał niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1965 r.), z łatwością utrzyma się u władzy. Wedle wstępnych wyników w wyborach wzięło udział 96 proc. uprawnionych, o 3 pp. więcej niż w ostatnim razem. Zgodnie z kalendarzem wyborczym głosowanie powinno odbyć się wiosną 2021 r., jednak premier Lee Hsien Loong (szef rządu od 2004 r.) zdecydował się na przedterminowe wybory, ponieważ – jak powiedział – jego rząd potrzebował odnowienia mandatu w obliczu walki z pandemią koronawirusa.
 • W poniedziałek (13 lipca) w Hadze rozpocznie się przesłuchanie prezydenta Kosowa Hashima Thaciego w sprawie oskarżenia o zbrodnie wojenne podczas konfliktu z Serbią w latach 90. XX w. O kulisach oskarżenia Thaciego więcej piszemy m.in. tutaj. Ze względu na oskarżenie sformułowane przez rzez Specjalną Izbę Sądową Kosowa (KSC) trybunału w Hadze nie odbyły się zaplanowane pod koniec czerwca w Białym Domu w Waszyngtonie rozmowy z przywódców Serbii i Kosowa.
 • Rząd Holandii zapowiedział w piątek (10 lipca), że złoży skargę na władze Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie zestrzelenia pasażerskiego boeinga malezyjskich linii lotniczych nad wschodnią Ukrainą w lipcu 2014 r. O sprawie więcej piszemy m.in. tutaj.
 • USA: W rozmowie z „The Washington Post” prezydent Donald Trump przyznał się do udzielenia w 2018 r. pozwolenia na atak cybernetyczny wobec działającej w Petersburgu „farmy trolli” pod nazwą IRA (Internet Research Agency), która miała ingerować w wybory w 2016 r. i 2018 r. Wyraził także przypuszczenie, że jego poprzednik Barack Obama mógł wiedzieć w 2016 r. o działaniach rosyjskich, jednak być może nie ujawnił tej informacji, by nie zaszkodzić liderującej wówczas w sondażach Hillary Clinton. Ponownie skrytykował także projekt Nord Stream 2 i rzekome „uzależnienie Niemiec od Rosji”. Amerykański prezydent zapowiedział również, że połowa z wycofanych z Niemiec amerykańskich oddziałów powróci do kraju, zaś druga połowa zostanie przeniesiona w „dwa miejsca, które na to zasługują”. Jednym z nich ma być Polska.
 • Bułgaria: W nocy z piątku na sobotę w Sofii miały miejsce zamieszki z udziałem protestujących przeciwko rządowi Bojka Borysowa zwolenników prezydenta Rumuna Radewa, kontrmanifestantów i policji. Protest rozpoczął się po południu i z początku miał pokojowy przebieg. Sytuacja zaostrzyła się po dołączeniu zwolenników rządu. Funkcjonariusze policji usiłowali nie dopuścić do konfrontacji obu demonstrujących grup. Różne źródła podają informacje o 10 zatrzymanych w wyniku starć oraz 7 rannych (w tym trzech policjantach).
 • RPA: W jednym z kościołów w Johannesburgu doszło w sobotę do strzelaniny, w której zginęło pięć osób, a sześć innych zostało rannych. Informację przekazała policja. Zdarzenie miało miejsce w siedzibie południowoafrykańskiego Międzynarodowego Zielonoświątkowego Kościoła Świętości (International Pentecostal Holiness Church) w Zuurbekom. Policja i wojsko, które również włączyło się do akcji raunkowej, uratowały osoby, które były przetrzymywane w jako zakładnicy (prawdopodobnie mieszkali oni w kościele). Jak podaje agencja Associated Press, przyczyną ataku mógł być wewnętrzny konflikt między członkami kościoła, który jest najprężniej działającą i najbardziej zamożną wspólnotą religijną w kraju,
 • W sobotę w Bośni i Hercegowinie obchodzona jest 25. rocznica masakry w Srebrenicy, w której bośniaccy Serbowie zamordowali ponad 8 tys. muzułmańskich Bośniaków. Międzynarodowe sądy oceniły tę zbrodnię jako ludobójstwo, jednak Serbowie coraz częściej kwestionują jej rozmiar i znaczenie.
 • Sudan: Obrzezanie narządów płciowych kobiet i dziewcząt w Sudanie jest od piątku oficjalnie zakazane i zagrożone karą więzienia do 3 lat. Stosowne prawo zatwierdził w piątek (10 lipca) tymczasowy rząd (Conseil de souveraineté) powołany w 2019 r. do rządzenia krajem przez 39 miesięcy. Z danych UNICEF wynika, że ponad 87 proc. kobiet w Sudanie w wieku od 15 do 49 lat mogło być poddane zabiegowi obrzezania.
 • Nie słabną trwające od wtorku protesty w Serbii. Tysiące osób wyszło na ulice, kiedy premier kraju, Aleksandar Vučić, zapowiedział wprowadzenie godzin policyjnych. Chociaż ostatecznie wycofał się z decyzji, obywatele nadal protestują, oskarżając Vučicia o nieradzenie sobie z wybuchem pandemii.
 • USA i UE: Rząd USA powiadomił w piątek (10 lipca) o zamiarze wprowadzenia dodatkowych ceł w wysokości 25 proc. na towary z Francji wartości 1,3 mld dolarów. Ma to być odpowiedź na nowe francuski podatek od firm świadczących usługi cyfrowe (GAFA). Wprowadzenie nowego podatku odroczono o 180 dni. Urząd federalnego Przedstawiciela ds. Handlu poinformował, że odroczenie ma na celu dostarczenie dodatkowego czasu na rozwiązanie spornego problemu, w tym poprzez dyskusje na forum Organizacji ds. Współpracy Gospodarczej o Rozwoju (OECD).
 • Emmanuel Macron wezwał władze Izraela do rezygnacji z planów aneksji części Zachodniego Brzegu. Prezydent Francji odbył w czwartek (9 lipca) rozmowę telefoniczną z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Wcześniej w tym tygodniu, Niemcy, Francja, Egipt i Jordania ostrzegły Izrael przed aneksją terytoriów palestyńskich. We wtorkowej (7 lipca) wideokonferencji na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie spotkali się ministrowie spraw zagranicznych tych czterech krajów: Heiko Maas, Jean-Yves Le Drian, Sameh Hasan Szukri i Ajman as-Safadi. Ministrowie zgodnie uznali, że „aneksja okupowanych od 1967 r. terytoriów palestyńskich (przez Izrael – red.) oznaczałaby naruszenie prawa międzynarodowego” i zagroziłaby całemu procesowi pokojowemu między Izraelem a Palestyną. Podkreślili również przywiązanie do uznawanego m.in. przez UE modelu dwupaństwowego, wspieranego przez ONZ.
 • Francja i brutalność policji: 4 lata po śmierci Adamy Traoré’a sędziowie śledczy prowadzący sprawę „zwrócili się o nowe orzeczenie lekarskie”, według prawników policji. Traoré zmarł w lipcu 2016 roku, w wieku 24 lat, kiedy został aresztowany przez żandarmów w Beaumont-sur-Oise (Val-d’Oise). Od początku śledztwa raporty medyczne i rodzina  poszkodowanego zaprzeczają sobie nawzajem
 • Turcja: Prezydent Recep Tayyip Erdogan podpisał dekret, przekształcający Hagia Sophię w Stambule w meczet. Wcześniej najwyższy sąd administracyjny kraju unieważnił decyzję rządu z 1934 r., zgodnie z którą świątynia stała się muzeum. Hagia Sophia została przekazana pod zarząd najwyższych tureckich duchownych, którzy planują wznowienie w nim nabożeństw. Decyzję tureckiego prezydenta skrytykowała już Grecja.
 • Korea Południowa: Poszukiwany przez kilku godzin burmistrz Seulu, Park Won Sun, został odnaleziony martwy. Policję zawiadomiła jego przestraszona córką, która odnalazła zostawiony przez burmistrza prawie 10-milionowej południowokoreańskiej stolicy list, który „przypominał testament”. Burmistrz nie pojawił się też w swoim biurze w ratuszu, a jego telefon przestał odpowiadać. Przez prawie 8 godzin poszukiwało go ponad 600 policjantów i strażaków. Krótko przed 18:00 polskiego czasu seulska policja przekazała, że ciało burmistrza znaleziono w okalających stolicę górach. Nie poinformowano o przyczynie jego śmierci, ale południowokoreańskie media podają, że niedawno Park Won Sun został przez jedną ze współpracownic oskarżony o molestowanie seksualne.
 • UE: W czwartek wybrano nowego przewodniczącego Eurogrupy – nieformalnego gremium ministrów finansów państw strefy euro. O szczegółach piszemy tutaj
 • TSUE: Volkswagen może być pozywany przed sądami w krajach, w których były sprzedawane samochody ze zmanipulowanym oprogramowaniem, orzekł w czwartek (9 lipca) Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE). To ważny wyrok dla nabywców aut tego koncernu w całej Europie, także w Polsce. O szczegółach piszemy tutaj
 • Michel Barnier unijny negocjator ds. nowej umowy handlowej z Wielką Brytanią ostrzegł w czwartek, że przedsiębiorcy z krajów UE powinni szykować się na zmaterializowanie się czarnego scenariusza – braku porozumienia z Wielką Brytanią. Zjednoczone Królestwo opuści jednolity rynek z końcem 2020 r. O szczegółach piszemy tutaj
 • Parlament Europejski odrzucił w czwartek (9 lipca) poprawki do regulacji w sprawie przewoźników drogowych, czyli tzw. pakietu mobilności. Oznacza to, że regulacje, które Polska i część innych krajów Unii Europejskiej uznają za szkodliwe, wejdą w życie. O szczegółach piszemy tutaj.
 • Niemcy: Liczba ekstremistów w Niemczech rośnie, zarówno prawicowych, jak i lewicowych, wynika z najnowszego raportu Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji. W ubiegłym roku zanotowano wyraźnie większą liczbę przestępstw popełnionych przez ekstremistów, ale zmniejszyła się liczba przypadków przemocy.O szczegółach piszemy tutaj
 • Francja: Zgromadzenie Narodowe (izba niższa parlamentu) przyjęło w czwartek (9 lipca) trzeci już pakiet antykryzysowy w trakcie pandemii koronawirusa. Nowa tarcza opiewa na 45 mld euro, z których znaczna część ma pomóc zachować miejsca pracy w turystyce, motoryzacji oraz sektorze lotniczym – najsilniej doświadczonych przez gospodarcze skutki kryzysu. Ustawa musi jeszcze przejść przez Senat.
 • Bułgaria: Prokuratora wkroczyła w czwartek (9 lipca) do kancelarii prezydenta Bułgarii Rumena Radewa. Czego szukali śledczy? O szczegółach piszemy tutaj
 • Niemcy: Od 2025 r. rządząca Niemcami Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) chce obsadzić kluczowe stanowiska w partii w równym stopniu kobietami i mężczyznami. Stosowną uchwałę podjął w środę zarząd ugrupowania, ale decyzja musi zostać zatwierdzona przez partyjny kongres. Nie wszyscy są zwolennikami rozwiązania. O szczegółach piszemy tutaj
 • Słowenia: Zniszczona przez wandali rzeźba Melanii Trump została usunięta. Drewniana rzeźba, znajdująca się w rodzinnym mieście Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych, została podpalona po obchodach Święta Niepodległości 4 lipca.
 • Francja: Rząd ogłosił znalezienie porozumienia w sprawie odbudowy iglicy katedry Notre Dame w Paryżu, która uległa zniszczeniu w wyniku pożaru z kwietnia 2019 r. Iglica zostanie odbudowana w jej pierwotnym kształcie, przekazał francuski rząd. Spór na ten temat trwał we Francji od roku. Rozważano dwie koncepcje. Pierwsza zakładała precyzyjną rekonstrukcję iglicy w kształcie sprzed zniszczenia. Druga koncepcja zakładała dokonanie zmian w projekcie. 93-metrową iglicę Viollet-le-Duc wzniesiono w latach 60. XIX wieku w trakcie modernizacji katedry. Iglica zawdzięcza nazwę architektowi Eugène-Emmanuelowi Viollet-le-Duc.
 • Ochrona klimatu, wartości, przywództwo na arenie międzynarodowej i solidarność w obliczu kryzysu, to priorytety niemieckiej prezydencji w Radzie UE, które w Parlamencie Europejskim w Brukseli przedstawiła kanclerz Niemiec Angela Merkel. Merkel jako pierwszy przywódca państwa członkowskiego UE odwiedziła Brukselę od czasu wybuchu pandemii. Więcej o planach niemieckiej prezydencji piszemy tutaj. Tutaj zastanawiamy się co można osiągnąć w relacjach z Afryką. W trakcie niemieckiej prezydencji odbędzie się szczyt UE-Afryka. Wśród najpoważniejszych zadań Berlina na najbliższe pół roku będzie określenie, w jakim kierunku powinny zmierzać relacje UE z Chinami. Tutaj rozważamy w jaki sposób Berlin może wykorzystać ten czas. Tutaj zaś prof. Artur Nowak-Far z SGH mówi dlaczego „Niemcy nie idą skróty”.
 • Wybrzeże Kości Słoniowej. Premier Amadou Gon Coulibaly zmarł tuż po posiedzeniu Rady Ministrów.  Polityk wrócił z Francji 2 lipca po długotrwałym leczeniu z powodu choroby serca. Coulibaly był nominowany przez macierzystą Partię Demokratyczną na następcę prezydenta Alassane’a Ouattary, miał walczyć o prezydenturę w wyborach w październiku tego roku.
 • Kanada, Meksyk, USA. Granica między Meksykiem a USA pozostanie zamknięta co najmniej do połowy lipca (szczegóły niżej). Nie przeszkodziło to jednak prezydentowi Meksyku Andrésowi Manuelowi Lópezowi Obradorowi odwiedzić w środę (8 lipca) w Waszyngtonie Donalda Trumpa. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że popularny AMLO odbył dopiero swoją pierwszą zagraniczną podróż od grudnia 2018 r., gdy objął fotel prezydenta Meksyku. Jednak okazja była nie byle jaka. W środę (1 lipca) w życie weszła nowa umowa o wolnym handlu między krajami Ameryki Północnej – Kanadą, Stanami Zjednoczonymi i Meksykiem. Porozumienie zastąpiło funkcjonującą od początku 1994 r. umowę NAFTA. W latach 1993-2018 wymiana handlowa między Kanadą a USA potroiła się, a między Kanadą a Meksykiem – zwiększyła prawie dziesięciokrotnie. Dzięki nowej umowie ma być jeszcze lepiej. A już w 2026 r. trójka państw Ameryki Północnej zorganizuje wspólnie – po raz pierwszy w historii w formacie z trzema gospodarzami – Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. AMLO będąc w Waszyngtonie złożył m.in. kwiaty przed pomnikiem Abrahama Lincolna. Jak przypomina m.in. BBC podczas kampanii prezydenckiej AMLO wyrażał się bardzo krytycznie o Trumpie. Ale jakie to ma dziś znaczenie, tym bardziej że obaj dżentelmeni mają wiele wspólnego, np. w kontekście postrzegania tradycyjnej roli kobiet w społeczeństwie, ponieważ jak to określił AMLO pod koniec czerwca br.: „Dążenie do zmiany roli kobiet w społeczeństwie jest słusznym celem feminizmu, ale w Meksyku tradycyjnie to córki są tymi, które dbają o rodziców (…) dlatego troszczmy się wszyscy o zachowanie tradycji”, podkreślił AMLO wywodzący się z lewicowego Ruchu Odrodzenia Narodowego. Lewica niejedno ma imię.
 • USA formalnie opuszczają WHO, ogłosił wysoki urzędnik amerykańskiej administracji. Decyzja została przekazana we wtorek (7 lipca) na ręce sekretarza generalnego ONZ António Guterresa. Otrzymanie oficjalnej informacji przez Kongres potwierdził na Twitterze Robert Menendez z senackiej Komisji Spraw Zagranicznych. „Określenie odpowiedzi Trumpa na COVID-19 jako chaotycznej i niespójnej to mało powiedziane. To (działanie – red.) nie uchroni życia amerykańskich obywateli ani nie obroni amerykańskich interesów, ale pozostawi Amerykanów chorymi, a Amerykę samą”, skomentował senator.
 • Właściciel popularnego serwisu społecznościowego TikTok zapowiedział wycofanie się z Hongkongu. Jest to odpowiedź na narzuconą Hongkongowi w zeszłym tygodniu przez Pekin ustawy „o bezpieczeństwie państwa”, surowo karzącej działalność antypaństwową. Ponadto coraz więcej mediów społecznościowych i komunikatorów, w tym Facebook, WhatsApp, Telegram, Google oraz Twitter, zaprzestaje akceptowania wniosków hongkońskich władz udzielenie danych użytkowników.
 • Czechy: W miejscowości Pernink w powiecie Karlowe Wary doszło we wtorek (7 lipca) do katastrofy kolejowej. Przyczyną było zderzenie dwóch pociągów, z których jeden jechał z Karlowych Warów do Johanngeorgenstadtu w Niemczech, a drugi w przeciwnym kierunku. Jak przekazał Dyrektor Generalny Administracji Kolejowej Jiří Svoboda, zdarzenie miało miejsce ok. godz. 15:10. Nie podano jeszcze do publicznej wiadomości, ile osób mogło podróżować pociągami. W akcji ratunkowej pomagały zespoły z niemieckiej Saksonii. Okoliczne szpitale oczekują na przyjęcie rannych.
 • Nowy francuski premier Jean Castex ogłosił skład rządu. Swoje stanowiska zachowali m.in. minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian, minister finansów Bruno Le Maire, jak również szefowie resortów obrony (Florence Parly) i zdrowia (Olivier Véran). Wśród nowych twarzy są m.in. była minister w rządach Jean-Pierre’a Raffarina i François Fillona Roselyne Bachelot, która objęła tym razem resort kultury oraz nowy minister sprawiedliwości Éric Dupond-Moretti. Nasza analiza składu nowego francuskiego rządu
 • „Będziemy zmuszeni do odpowiedzi, jeśli Unia Europejska podejmie dalsze decyzje skierowane przeciwko Turcji”, ostrzegł szef tureckiej dyplomacji Mevlüt Çavuşoğlu po spotkaniem z Wysokim Przedstawicielem UE Josepem Borrellem, do którego doszło w poniedziałek (6 lipca) w Ankarze. Çavuşoğlu wezwał również Brukselę do wdrożenia postanowień umowy z marca 2016 r., dotyczącej m.in. liberalizacji prawa wizowego. Podkreślił również, że Turcja zgadza się na rolę UE jako mediatora w tureckim sporze z Grecją i Francją, ale pod warunkiem uczciwego jej wypełniania. Zarzewiem konfliktu tych państw z Ankarą były dwa incydenty na Morzu Śródziemnym z udziałem tureckiej fregaty podejrzewanej o transport broni dla uznawanego przez ONZ i popieranego przez Turcję libijskiego rządu. W konsekwencji tego zdarzenia Francja podjęła decyzję o wycofaniu się z operacji NATO Sea Guardian.
 • Rosja: Opozycjoniści i obrońcy praw człowieka poskarżyli się Trybunałowi w Strasburgu na kamery z systemem rozpoznawania twarzy. Władimir Miłow i Aliona Popowa chcą, aby Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał tę technologię za sprzeczną z prawem. Według autorów pozwu, władze Moskwy i stołeczna policja, wykorzystując uliczne kamery jako bazę danych, zawierającą informacje o tysiącach zwolenników opozycji.
 • Wybory parlamentarne w Chorwacji: Podliczono już 95% wszystkich oddanych głosów. Zwyciężyła centro-prawicowa Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) – uzyskała 66 miejsc w parlamencie.  Zgrupowaniem, które uzyskało drugi wynik jest centro-lewicowa koalicja Restart (41 miejsc). Żadnej partii nie udało się więc uzyskać samodzielnej większości.
 • W 58. rocznicę odzyskania niepodległości (przypadła w niedzielę 5 lipca) Algieria pochowała w niedzielę w kwaterach dla „męczenników rewolucji” zwrócone przez Paryż szczątki 24 bojowników, którzy walczyli z francuskimi kolonistami. Algier nadal jednak domaga się od Francji przeprosin za czasy kolonializmu

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.

 

Global Peace Index: Islandia na czele rankingu, Polska 29. Konflikty kosztują świat 10% PKB

Z najnowszego Global Peace Index przygotowanego przez Instytut Gospodarki i Pokoju wynika, że wpływ przemocy na światową gospodarkę sięga już 10 proc. globalnego PKB.

Margrethe Vestager: Po co odbudowywać stary świat, skoro potrzebujemy nowego?

Żadne państwo, żaden człowiek, żadna rodzina nie są w pełni samowystarczalne. Wiem, że to banał, ale razem jesteśmy silniejsi – mówi Margrethe Vestager,