Trump za powrotem Rosji do G7

Prezydent USA Donald Trump, źródło: Flickr, fot. Gage Skidmore

Prezydent USA Donald Trump, źródło: Flickr, fot. Gage Skidmore

Prezydent USA Donald Trump opowiedział się wczoraj za przywróceniem Rosji w skład G7 – grupy najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata. Kraj ten usunięto z niej w 2014 r. po aneksji Krymu.

 

Najbliższy szczyt G7 odbędzie się w tym tygodniu  we Francji.

Trump: Mógłbym poprzeć powrót Rosji do G7

„Dużo większy sens miałoby funkcjonowanie tej grupy z udziałem Rosji” – powiedział amerykański prezydent we wtorek (20 sierpnia) w Białym Domu. Przyznał także, że „mógłby poprzeć” powrót do formatu G8. Donald Trump już wcześniej mówił, że byłoby lepiej nie tylko dla Rosji, ale również dla USA i pozostałych państw G7, gdyby Rosja powróciła do grupy. Podobne zdanie wyrażał również były już premier Włoch Giuseppe Conte.

Włochy: Premier podał się do dymisji

W następstwie rozpadu koalicji rządowej premier Włoch Giuseppe Conte podał się do dymisji. Nie wiadomo jeszcze, czy odbędą się przedterminowe wybory, czy uda się zgromadzić w parlamencie większość dla nowego rządu.
 

Dziś (20 sierpnia) o godz. 15 miało odbyć się głosowanie …

Podzielone zdania w G7 ws. Rosji

Rosja dołączyła do grupy najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata w 1998 roku i od tego czasu jej nazwa zmieniła się z G7 na G8. Po 12 latach – w 2014 r. – wykluczono ten kraj z jej składu. Mimo aneksji Krymu część państw członkowskich G7 opowiadała się za powrotem Rosji do grupy. Sprzeciwiały się temu jednak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada, które uzależniały przywrócenie udziału Rosji w grupie od rozwiązania sytuacji na Ukrainie.

Powrót do formatu G8, czyli do spotkań z udziałem przedstawiciela Rosji, był jedną z kwestii dyskutowanych w czasie zeszłorocznego szczytu G7 w Kanadzie. Takie rozwiązanie sugerował już wtedy prezydent USA Donald Trump oraz prezydent Francji – Emmanuel Macron.

“To już cztery lata, gdy G7 wciąż deklaruje, że format może być ponownie rozszerzony do G8, jeśli tylko Rosja zdecyduje się na wypełnienie warunków porozumień z Mińska” – powiedział w czerwcu zeszłego roku francuski prezydent. Gospodarz szczytu Justin Trudeau oświadczył wtedy jednak, że „przyjęcie Rosji do grona najbardziej rozwiniętych gospodarek świata jest wykluczone”.

Spotkanie Macron-Putin o sytuacji na Ukrainie

Już w najbliższych kilku tygodniach może dojść do spotkania na szczycie przywódców Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec nt. zakończenia kryzysu na Ukrainie – przekazał prezydent Emmanuel Macron po wczorajszym spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Forcie de Brégançon.

Szczyt G7 już w tym tygodniu

Deklarację dotyczącą ewentualnego poparcia powrotu Rosji w skład G7 Trump złożył kilka dni przed zaplanowanym na najbliższy weekend szczytem G7 w Biarritz. W tym francuskim kurorcie mieli spotkać się przywódcy Francji, USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Japonii, Niemiec i Włoch oraz szefowie unijnych instytucji: Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej. Z powodu stanu zdrowia w spotkaniu nie weźmie jednak udziału szef KE Jean-Claude Juncker.

Szczyt G7 bez Junckera?

Już w najbliższy weekend szczyt państw grupy G7 we francuskim Biarritz, podczas którego miało dojść do pierwszego spotkania przedstawicieli Unii Europejskiej z nowym brytyjskim premierem. Tymczasem 64-letni przewodniczący Komisji Europejskiej został zmuszony z powodów zdrowotnych do przerwania wypoczynku w Austrii. …

Liderzy najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata mają rozmawiać o globalnych wyzwaniach w dziedzinie gospodarki, polityki zagranicznej i ochrony środowiska, a przewodnim tematem szczytu ma być zwalczanie nierówności. Tematem dyskusji przywódców mają być pilne kwestie wynikające z sytuacji międzynarodowej oraz kwestie bezpieczeństwa, m.in. stosunków z Iranem, Rosją i Koreą Północną.

Koniec traktatu INF wzmacnia wątpliwości o bezpieczeństwo Europy

W ubiegły piątek sekretarz stanu Mike Pompeo ogłosił wycofanie USA z traktatu o kontroli zbrojeń obejmującego naziemną broń nuklearną o zasięgu od 500 do 5,5 tys. kilometrów (INF). Koniec układu może wskazywać na rosnące napięcie pomiędzy supermocarstwami oraz możliwe zagrożenie …