Trump wstrzymuje podróże z Europy do USA

Donald Trump, źródło: Wikipedia

Donald Trump, źródło: Wikipedia

Donald Trump podejmuje działania w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Od jutra na najbliższe 30 dni zawieszone zostaną podróże do USA z 26 państw europejskich.

 

Wczoraj (11 marca) Donald Trump wygłosił przemówienie telewizyjne do Amerykanów. Obwinił w nim Europę za to, że nie działa wystarczająco szybko w związku z rozprzestrzenianiem się „obcego wirusa”. Chwalił za to działania swojej administracji. „Podjęliśmy zdecydowane kroki w odniesieniu do Chin. Teraz musimy podjąć takie same działania wobec Europy”, powiedział Trump. W związku z tym zawieszony został przepływ osób między USA a Europą na następne 30 dni, począwszy od piątku. Ma to przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, którym zakażonych jest obecnie w USA 1364 osób, a 38 zmarło.

W tym samym duchu co Trump wypowiedział się Robert O’Brien, amerykański doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego. Stwierdził on bowiem, że wybuch epidemii koronawirusa w Wuhan został zatuszowany. „Gdyby eksperci dowiedzieli się wcześniej o rozprzestrzeniającym się wirusie, moglibyśmy radykalnie ograniczyć wzrost zakażeń zarówno w Chinach, jak i w innych państwach na całym świecie”.

W skład 26 państw, co do których zostanie nałożone ograniczenie podróżowania nie wejdzie Wielka Brytania, co – jak wskazuje ekspert ds. amerykańskich z Dziennika Gazety Prawnej Radosław Korzycki – „jest absurdalne; Trump obarczył UE winą za rozprzestrzenianie wirusa, a sam nie zabiera głosu na temat niedociągnięć w walce z wirusem po stronie USA”.

Zdaniem Korzyckiego, decyzja Trumpa wpisuje się jednak w długą tradycję amerykańskiej ksenofobii. Amerykanie zawsze posądzali przyjezdnych o roznoszenie chorób, stąd obozy i kwarantanny takie jak Elis Island – uważa ekspert.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Obecność patogenu zdiagnozowano u ponad 425 tys. ludzi na świecie, wyzdrowiała dotąd ok. 1/4 zakażonych. Ponad 4 proc. osób zarażonych umarło. 
 
⚠️UWAGA⚠️ NOWY, STALE AKTUALIZOWANY ARTYKUŁ TUTAJ: https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/koronawirus-sytuacja-w-polsce-europie-i-na-swiecie-aktualizacja/
https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/koronawirus-sytuacja-w-polsce-europie-i-na-swiecie-aktualizacja/

 
Najnowsze informacje: TUTAJ
 

 

Polecane inne artykuły nt. pandemii …

Ekonomiczne skutki decyzji Trump

Decyzja amerykańskiego prezydenta może mieć negatywne skutki ekonomiczne. Radosław Korzycki podkreśla, że „będą one miały olbrzymi wpływ na gospodarkę Stanów Zjednocznych, szczególnie na przemysł lotniczy – straty będą bardzo duże. Już zresztą widać spadki na giełdzie”.

Branża lotnicza boryka się ze spadkiem liczby rezerwacji oraz anulowaniem wcześniej zaplanowanych lotów. Epidemia koronawirusa uderza w gigantów rynku lotniczego, takich jak American Airlines, United Airlines, Lufthansa czy Cathay Pacific Airways. Podobne problemy mogą mieć hotele, wypożyczalnie samochodów, muzea i restauracje.

49 przypadków koronawirusa w Polsce, grypy setki tysięcy

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 18 nowych infekcjach pochodzącym z Chin koronawirusem. „Wszystkie to osoby o dużym ryzyku zarażenia” – mówił szef resortu Łukasz Szumowski. Tymczasem na grypę chorują setki tysięcy osób. Dochodzi też do zgonów.

 

Nowe przypadki koronawirusa stwierdzono w Polsce …

Ograniczenie podróży

Podróże pasażerów do USA będą ograniczone przez 30 dni. Wyjątek stanowią tu Brytyjczycy i Amerykanie, „którzy przeszli odpowiednie kontrole”. Biały Dom ma kontrolować sytuację i gdy nie będzie większych przeciwwskazań dla podróżowania, przemieszczanie się między kontynentami ponownie zostanie umożliwione. Radosław Korzycki zauważa, że „trudno określić, jak długo to potrwa”, a kolejne kroki administracji będą uzależnione od rozwoju sytuacji zarówno w USA, jak w innych regionach świata.

Po wystąpieniu Trumpa urzędnicy Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych (DHS) wyjaśnili, że ograniczenia w podróżowaniu będą stosowane do cudzoziemców z państw znajdujących się w strefie Schengen – dlatego, poza Wielką Brytanią nie dotknie także obywateli m.in. Irlandii, Rumunii, Chorwacji czy Ukrainy. Ograniczenia nie dotkną też mieszkańców USA i członków ich najbliższych rodzin.

Europa w objęciach koronawirusa. Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 12 marca

Pierwsze ofiary śmiertelne w kolejnych krajach. Wielka Brytania zapowiada stworzenie kosztownego pakietu stabilizacyjnego, aby przezwyciężyć skutki epidemii koronawirusa. We Włoszech wprowadzono kolejne środki ostrożności dla mieszkańców. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 
Pierwsze ofiary śmiertelne
DUBLIN
Naczelny lekarz kraju …

USA wobec koronawirusa

73-letni Trump znajduje się w grupie osób narażonych na zakażenie koronawirusem. Mimo tego podczas jednego ze spotkań amerykański prezydent zlekceważył porady ekspertów, którzy zalecali powstrzymanie się od podawania ręki. W związku z ryzykiem zakażenia Biały Dom odwołał jednak jego podróże m.in. do Nevady i Kolorado.

Koronawirus wpływa również na wchodzące w decydującą fazę prawybory w Partii Demokratycznej. Na placu boju ostało się już tylko dwóch kandydatów – Joe Biden i Bernie Sanders – którzy przed decydującymi starciami, m.in. na Florydzie czy w Arizonie, zmuszeni byli odwołać swoje wiece wyborcze. We wtorek, przed ogłoszeniem wyników prawyborów z sześciu kolejnych stanów, odwołali również spotkania wyborcze w stanie Ohio, gdzie odnotowano już 5 przypadków zarażenia koronawirusem.

Do odwołania zostały również zawieszone rozgrywki koszykarskiej ligii National Basketball Association (NBA). Stało się to po tym jak okazało się, że 27-letni zawodnik Utah Jazz Rudy Gobert cierpi na koronawirusa.

Na epidemii koronawirusa ucierpiała również amerykańska gospodarka. Dzisiaj nowojorski indeks giełdowy S&P500 zanotował spadek o 7 proc., co – już drugi raz w tym tygodniu – spowodowało zawieszenie możliwości przeprowadzania transakcji.

Przypomnijmy, że w USA wciąż rośnie liczba osób zarażonych koronawirusem. Jak dotąd najwięcej stwierdzonych przypadków zachorowań odnotowano w Waszyngtonie (373 zarażonych, 30 osób zmarło i 1 osoba została wyleczona), Nowym Jorku (216 osób zarażonych), Kaliforni (179 zarażonych, 4 osoby zmarła, a 2 zostały wyleczone), Massachusetts (95 zarażonych i 1 osoba wyleczona) i na Florydzie (29 zarażonych i 2 osoby zmarły).

Od początku kryzysu administracja Donalda Trumpa była krytykowana za zbyt wolną reakcję na wybuch epidemii koronawirusa i za przeprowadzanie zbyt małej ilości testów na obecność wirusa. Nowojorska trzydziestokilkulatka komentuje: „Nie badają nas, nie ma testów. Dostaliśmy list od naszego lekarza, by nie przychodzić, bo nie mają czym nas testować. Najdroższa służba zdrowia i nie mają testów… A jak ktoś ma diagnozę pozytywną to odsyłany jest do domu”.

Fragment listu przychodni w Nowym Jorku ws. COVID-19

Fragment listu przychodni w Nowym Jorku ws. COVID-19