Trump weźmie udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Prezydenci USA i Polski Donald Trump i Andrzej Duda w Warszawie, źródło Krzysztof Sitkowski KPRP

Prezydenci USA i Polski Donald Trump i Andrzej Duda w Warszawie, źródło Krzysztof Sitkowski KPRP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przyjął zaproszenie od Andrzeja Dudy i będzie uczestniczyć w uroczystych obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie – poinformowała wczoraj kancelaria polskiego prezydenta.

 

Druga wizyta Donalda Trumpa i jego małżonki Melanii w Polsce potrwa dwa dni.

Donald Trump przyjedzie do Polski 1 września?

Według nieoficjalnych informacji, z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, do Polski przyjedzie prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Biały Dom na razie nie potwierdza jednak tych doniesień.

 

Wicepremier Jacek Sasin stwierdził, że na uroczystościach zorganizowanych z okazji 80. rocznicy wybuchu …

Trump: Nie mogę się doczekać

„Nie mogę się doczekać. Lubię ten naród” – miał powiedzieć wczoraj (30 lipca) amerykański prezydent dziennikarzom w Białym Domu. Według TVN24 Donald Trump dodał, że otrzymał zaproszenie ze strony Polski i podkreślił, że oba kraje łączą świetne relacje. Nie wykluczył przy tym, że poza Polską odwiedzi również Danię.

Dwudniowa wizyta Donalda Trumpa w Warszawie

“Wizyta przywódcy USA rozpocznie się 31 sierpnia wieczorem i potrwa do 2 września. 1 września w Warszawie Prezydent Trump weźmie udział w uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej” – podała kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy we wtorkowym komunikacie (english version).

Podczas briefingu prezydencki minister Wojciech Kolarski poinformował tego samego dnia, że w czasie rocznicowych uroczystości spodziewane jest wystąpienie Donalda Trumpa. Dodał, że  w tej chwili trwają prace nad szczegółami wizyty amerykańskiego prezydenta i zapewnił, że kancelaria prezydenta będzie o nich na bieżąco informować.

Już od września polecimy do USA bez wiz?

Wiceszef MSWiA Krzysztof Kozłowski podpisał wczoraj w Waszyngtonie polsko-amerykańską umowę o zapobieganiu i zwalczaniu poważnej przestępczości. Podpisanie i wdrożenie tego dokumentu w życie jest jednym z warunków przystąpienia Polski do ruchu bezwizowego z USA, co może nastąpić już we wrześniu.

Minister Kolarski zapowiedział również, że informacje o tym kto przyjął zaproszenie i jak wygląda lista uczestników uroczystości pierwszego września w Warszawie zostaną podane dopiero po 15. sierpnia. Przypomniał ponadto, że wrześniowe spotkanie będzie dziewiątym spotkaniem obu prezydentów i już 13. spotkaniem Andrzeja Dudy z urzędującym prezydentem USA.

Poprzednia wizyta w Polsce Donalda Trumpa z małżonką miała miejsce dwa lata temu (w lipcu 2017 r.), natomiast polska para prezydencka już dwukrotnie gościła w Białym Domu: we wrześniu zeszłego i w czerwcu tego roku.

Trump w Warszawie

Amerykański prezydent Donald Trump zakończył swą wizytę w Warszawie. Spotkał się  z prezydentem Andrzejem Dudą, wziął udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza, a na koniec wygłosił płonne przemówienie na pl. Krasińskich.
 

Prezydent USA Donald Trump przyleciał do Warszawy wczoraj (5 lipca) o …

Międzynarodowe obchody rocznicowe w Warszawie, krajowe na Westerplatte i w Wieluniu

Do Warszawie na międzynarodowe obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej kancelaria prezydenta zaprosiła przywódców państw członkowskich UE, państw NATO i Partnerstwa Wschodniego. Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski mówił niedawno, że swój udział w warszawskich obchodach na poziomie prezydentów, premierów lub przewodniczących parlamentów potwierdziło już ponad 30 państw.

Uroczystości związane z obchodami 80-lecia wybuchu II wojny światowej odbędą się nie tylko w Warszawie, ale również na Westerplatte, gdzie Niemcy zaatakowali nad ranem z morza, i w Wieluniu, na który spadły pierwsze bomby w tej wojnie.