Trump w Wielkiej Brytanii: Łączy nas najwspanialszy sojusz jaki widział świat

Donald Trump i Theresa May, źródło: Flickr/The White House, fot. Shealah Craighead (Public Domain Mark 1.0)

Donald Trump i Theresa May, źródło: Flickr/The White House, fot. Shealah Craighead (Public Domain Mark 1.0)

Głównym punktem drugiego dnia wizyty prezydenta USA w Londynie było spotkanie z szefową brytyjskiego rządu na Downing Street oraz wspólna konferencja prasowa. Trump i May wymieniali uprzejmości, ale podkreślali też różnice w podejściu obu państw do różnych kwestii.

 

Donald Trump na początku wspólnej konferencji z Theresą May odniósł się do poniedziałkowego (3 czerwca) uroczystego przyjęcia go przez królową Elżbietę II. „To fantastyczna kobieta. To jak mnie przyjęła cementuje najwspanialszy sojusz jaki widział świat” – stwierdził amerykański prezydent.

Trump powtórzył też swoją opinię na temat brexitu, który jego zdaniem „byłby bardzo dobry dla Wielkiej Brytanii”. Pochwalił także premier May za to jak prowadziła negocjacje z UE. „Zrobiła kawał dobrej roboty. Doprowadziła brexit do bardzo dobrego punktu przed swoją zapowiedzianą wcześniej rezygnacją. Wydaje mi się, że nie doceniono odpowiednio jej pracy. A ona jest o wiele lepszym negocjatorem niż ja” – mówił Trump.

Amerykański prezydent wyraził również nadzieję na to, że uda się w najbliższym czasie wynegocjować „fenomenalne porozumienie handlowe między USA a Wielką Brytanią”. Sam proces brexitu nazwał zaś „odzyskiwaniem brytyjskiej tożsamości”.

Różnice w podejściu do Iranu i koncernu Huawei

Trump powiedział także, że podczas rozmowy z May potwierdzono, że zarówno Waszyngton, jak i Londyn są „zdeterminowane, aby zapewnić, że Iran nie będzie mógł rozwijać programu budowy broni nuklearnej oraz wspierać światowego terroryzmu”. Jednak wypowiedź brytyjskiej premier nie pozostawiła złudzeń co do tego, że o ile w kwestii ogólników oba kraje się zgadzają, to jednak w kwestii szczegółowego podejścia do sprawy irańskiej mają zupełnie odmienne stanowiska – Waszyngton wycofał się z zawartej w 2015 r. umowy nuklearnej (JCPOA) zaś Londyn stoi na stanowisku, że to właśnie owo porozumienie i jego utrzymanie są kluczowe.

Podobnie jest w kwestiach relacji z Chinami czy ochroną środowiska, gdzie Wielkiej Brytanii wciąż dużo bliżej do UE niż do USA. „Podobnie było w przypadku prezydentów i premierów przed nami, jednak ja zawsze mówiłam o różnicach otwarcie, a za podstawę wspólnej relacji uznaję współpracę i kompromis” – zaznaczyła May. Taką różnicą jest także podejście do chińskiego koncernu technologicznego Huawei. W USA uznano ekspansję tej spółki za zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego, a tymczasem w Wielkiej Brytanii ma być ona dopuszczona do budowy elementów sieci 5G. Mimo tych różnic Waszyngton i Londyn zapowiedziały dalsze wymienianie się informacjami przez agencje kontrwywiadowcze obu krajów.

Trump w Wielkiej Brytanii: Uroczyste przyjęcie i głośne protesty

Prezydent USA rozpoczął swoją oficjalną wizytę w Wielkiej Brytanii. Choć Donald Trump jest jako głowa amerykańskiego państwa już kolejny raz w Londynie, wcześniej były to wizyty robocze. Teraz prezydent USA podejmowany jest z najwyższymi honorami, ale jego pobytowi w Wielkiej …

Spotkanie Trumpa z Farage’em

Trump spotkał się też wczoraj w rezydencji amerykańskiego ambasadora w Londynie z liderem Partii Brexit Nigelem Faragem. Ten po spotkaniu napisał na Twitterze, że było ono „dobre”, a prezydent USA „gorąco wierzy w brexit”. To jednak wszystko, co wiemy o przebiegu tego spotkania. Trump odrzucił natomiast propozycję spotkania z przewodniczącym opozycyjnej Partii Pracy Jeremym Corbynem. Przypomniał, że lider labourzystów był jednym z animatorów poniedziałkowego protestu przeciwników Trumpa na londyńskim Trafalgar Square. Same protesty amerykański prezydent nazwał zaś „małymi” a doniesienia o nich „fake newsem”.

Dziś głównym elementem wizyty Trumpa w Wielkiej Brytanii będą uroczystości związane z 75. rocznicą lądowania wojsk alianckich w Normandii podczas II wojny światowej. Jutro prezydent USA weźmie udział w podobnych uroczystościach we Francji. Potem będzie rozmawiał z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem.