USA: Zwolennicy Trumpa planują jego alternatywne zaprzysiężenie na prezydenta

Donald Trump, USA, Stany Zjednoczone

Ustępujący prezydent USA Donald Trump (na zdj.) od początku twierdził, że zwycięstwo wyborcze jego kontrkandydata Joego Bidena spowodowane było fałszerstwami wyborczymi./ Fot. Gage Skidmore [Flickr, CC BY-SA 2.0]

Tysiące zwolenników ustępującego prezydenta, którzy nie zgadzają się z wynikiem wyborów prezydenckich, zorganizują dla niego alternatywne zaprzysiężenie na drugą kadencję. Wydarzenie ma odbyć się w internecie.

 

Internetowe zaprzysiężenie Trumpa, jak zapowiadają jego organizatorzy, będzie miało miejsce 20 stycznia, a więc tego samego dnia, co oficjalne zaprzysiężenie wyborczego rywala Trumpa, prezydenta-elekta Joego Bidena.

Udział w wydarzeniu na Facebooku, nazwanym „Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na drugą kadencję w roli prezydenta” („Donald J. Trump 2nd Presidential Inauguration Ceremony”) zapowiedziało ponad 60 tys. osób.

Wirtualne zaprzysiężenie Trumpa

W opisie organizatorzy zastrzegli, że chcą jedynie okazać wsparcie republikańskiemu politykowi i nie są powiązani z żadną formalną organizacją. Administracja portalu Facebook dodała na stronie wydarzenia adnotację: „Prezydentem-elektem jest Joe Biden. Jego zaprzysiężenie na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych odbędzie się 20 stycznia 2021 r.”.

Alternatywne zaprzysiężenie zaplanowane zostało na południe 20 stycznia. Jest to przybliżona godzina, gdy zaprzysiężony zostanie Biden. Wydarzenie mają poprowadzić Illir Chami i Evi Kokalari, którzy przed wyborami pomagali ponoć w organizacji kampanii Trumpa.

Donald Trump od początku twierdził, że zwycięstwo wyborcze jego kontrkandydata Joego Bidena spowodowane było fałszerstwami wyborczymi. „Nasze prawa wyborcze są zagrożone, podobnie jak wolność słowa! A adnotacja Facebooka na tej stronie jedynie temu dowodzi”, napisała Kokalari w jednym z ostatnich postów.

Sztab Republikanów zapowiedział w ostatnich dniach ponowne złożenie wniosku do Sądu Najwyższego o odrzucenie wyników wyborów prezydenckich, co stanowi kolejną próbę udowodnienia, że wybory powinny zostać unieważnione.

USA: Znamy kluczowe nazwiska w administracji Bidena. Polskie powiązania nowego sekretarza stanu

Prezydent-elekt oświadczył, że jego zespół wytyczy politykę zagraniczną USA dla następnego pokolenia. 

Wybory prezydenckie w USA

Amerykanie wybierali prezydenta w wyborach powszechnych 3 listopada. Przewagę wśród głosujących uzyskał Joe Biden, zapewniając sobie 306 głosów elektorskich.

Posiedzenie Kolegium Elektorów miało miejsce 14 grudnia. Elektorzy oficjalnie potwierdzili zwycięstwo wyborcze Bidena. Mimo to przegrany Donald Trump dotychczas nie uznał swojej porażki.

Tymczasem prezydent-elekt zaczyna formować swoją przyszłą administrację. Wśród współpracowników przyszłego prezydenta znajdą się m.in. były zastępca sekretarza stanu Antony Blinken, emerytowany generał Lloyd Austin, były sekretarz stanu John Kerry, a także rywal Bidena z prawyborów Partii Demokratycznej, były burmistrz South Bend w stanie Indiana Pete Buttigieg.