Wielka kampania hakerska Rosji / Europa i świat w skrócie.

Prezydent Rosji Władimir Putin [Twitter, @KremlinRussia]

Prezydent Rosji Władimir Putin [Twitter, @KremlinRussia]

Rosja została oskarżona o kampanie hakerską, wymierzoną między innymi we francuskie wybory, podmioty w USA i igrzyska olimpijskie. Łukaszenka grozi protestującym. W wieku 78-lat zmarł aktor Wojciech Pszoniak.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9291 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce i 107 zgonach.

W ciągu ostatniej doby najwięcej przypadków koronawirusa na świecie odnotowano w USA – 57,3 tys., w Indiach – 46,5 tys., w Brazylii – 15,8 tys. i w Rosji – 16 tys.

Liczby zgonów per capita w krajach Zachodu są dużo niższe niż w czasie pierwszej fali pandemii, a w ujęciu globalnym nieznacznie niższe.

Liczba wykrytych na całym świecie od początku pandemii zakażeń wynosi ponad 40,8 mln, zmarło ponad 1,1 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 30,4 mln.

 

 • Rosja: Ministerstwo obrony określa jako „nie do przyjęcia” wysuniętą przez resort finansów propozycję cięć w armii o 100 tys. żołnierzy. Plan zakłada zmniejszenie sił zbrojnych o 10 proc., informuje gazeta „Izwiestia”. W zamian za usunięcie ze służby niektórzy wyżsi stopniem wojskowi mieliby otrzymać stanowiska cywilne. Rosyjski MON stwierdził, że podobne kroki w przeszłości doprowadziły do osłabienia rosyjskich sił zbrojnych. „Propozycja ministerstwa finansów zmniejszenia armii nie przyniesie żadnych zysków z punktu widzenia ekonomii”, oświadczyło ponadto ministerstwo w komunikacje opublikowanym w swoim oficjalnym biuletynie „Krasnaja Zwiezda”. Rzecznik rządu Dmitrij Pieskow poinformował, że decyzja nie została jeszcze podjęta.
 • Białoruś: Alaksandr Łukaszenka zagroził, że znajdzie każdego uczestnika protestów w kraju. „Źle, że włóczą się po Mińsku, źle, że zachowują się bezczelnie. Ale zmieniliśmy taktykę”, oznajmił, cytowany przez agencję BiełTA. „Spokojnie każdego znajdziemy. Współczesne środki na to pozwalają (…). Każdy odpowie za swoje działania”, podkreślił. Stwierdził też, że nie trzyma się na siłę władzy. „Nie chodzi o mnie. Chodzi o was. Co z wami będzie beze mnie?”, pytał. „Myślicie, że się nad wami zlitują, ci co wczoraj, widzieliście ich? Zlitują się? Rozedrą was na strzępy”, przekonywał Białorusinów.
 • Gwinea: Kandydat opozycji w poniedziałkowych wyborach prezydenckich – Cellou Dalein Diallo ogłosił się ich zwycięzcą. Stało się to jeszcze przed opublikowaniem oficjalnych wyników, których ogłoszenie przewidywane jest na jutro (21 października). Partia urzędującego prezydenta Alpha Conde, który dzięki kontrowersyjnej zmianie konstytucji został dopuszczony do kandydowania na 3 kadencję, określiła deklarację opozycjonisty jako „nieodpowiedzialną i niebezpieczną” oraz zapowiedziała podjęcie wszystkich niezbędnych kroków by nie dopuścić do destabilizacji kraju – poinformowała agencja Associated Press.
 • Botswana: Mimo prognozowanego wcześniej spadku o 8,9 proc. gospodarka Botswany urośnie w 2021 roku o 7,7 proc. Wiąże się to z poprawą nastrojów na światowym rynku handlu diamentami. Zyski z wydobycia i handlu diamentami stanowią główne źródło dochodów Botswany. W drugim kwartale 2020 roku gospodarka Botswany skurczyła się o 24 proc., na co wpływ miało załamanie na rynku obrotu diamentami spowodowane pandemią koronawirusa  – wynika z informacji opublikowanych przez agencję Reuters.
 • Górski Karabach: Ministrowie spraw zagranicznych Armenii i Azerbejdżanu spotkają się w piątek w Waszyngtonie z sekretarzem stanu Mikiem Pompeo. Rozmowy mają dotyczyć zakończenia walk w Górskim Karabachu, w którym od września zginęły setki osób – podaje agencja informacyjna Reuters.
 • Polska: Opozycja wygrała głosowanie w sejmie w sprawie odroczenia obrad o jeden dzień, do 21 października. Za głosowało 218 posłów, a przeciw 207. 28 posłów Zjednoczonej Prawicy było nieobecnych na sali obrad, w tym Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro.
 • Rosja: Według brytyjskiego Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa rosyjskie służby wywiadowcze planowały tego lata cyberatak na organizowane przez Japonię igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie w Tokio, tym samym próbując zakłócić najważniejsze wydarzenie sportowe na świecie. Wielka Brytania twierdzi, że cyberataki są częścią schematu państwa rosyjskiego wymierzonego w takie kraje jak Ukraina, Stany Zjednoczone, Gruzja, czy Wielka Brytania. Oprócz samego ataku na igrzyska sześciu byłych i obecnych oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego zostało oskarżonych o udział w kampanii hakerskiej, która miała być wymierzona między innymi we francuskie wybory i w amerykańskie firmy i szpitale. 
 • Polska: 19 października z rana zmarł jeden z najsłynniejszych polskich aktorów Wojciech Pszoniak. Aktor zmagał się z chorobą nowotworową i zmarł w wieku 78 lat. Urodzony we Lwowie, występował w teatrach: Starym w Krakowie (1968-72) oraz Narodowym (1972-74) i Powszechnym w Warszawie (1974-80). Znany był przede wszystkim z roli Moryca Welta w „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy. Wystąpił również w takich filmach jak „Wesele”, „Danton” i „Korczak” Andrzeja Wajdy, „Austeria” Jerzego Kawalerowicza.
 • Chiny: Według danych Narodowego Biura Statystycznego Chin, chińska gospodarka wzrosła o 4,9 proc. w pierwszym kwartale, wobec 3,2 proc. wzrostu w drugim, w pierwszym natomiast spadła o 6,8 proc. Dane te były nieco gorsze od średniej prognoz mówiącej o wzroście o 5,2 proc. „Mówiąc ogólnie, w gospodarce narodowej mieliśmy kontynuację stabilnego ożywienia i osiągnięto znaczące efekty w koordynowaniu prewencji epidemicznej oraz rozwoju. Jesteśmy jednak świadomi tego, że środowisko międzynarodowe jest wciąż skomplikowane i złe” – mówi komunikat chińskiego Narodowego Biura Statystycznego. Według ekspertów wzrost gospodarczy Chin może być pierwszym krokiem ku globalnemu ożywieniu gospodarczemu.
 • Polska: W poniedziałek (19 października) z rana Przemysław Czarnek został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na ministra edukacji i nauki. Czarnek ze względu na zakażenie koronawirusem nie mógł uczestniczyć w zaprzysiężeniu reszty ministrów, które miało miejsce 6 października.
 • Armenia i Azerbejdżan uzgodniły w sobotę (17 października) „rozejm humanitarny”, który wszedł w życie o północy czasu miejscowego. Jednak już w niedzielę rzeczniczka ministerstwa obrony Armenii Szuszan Stepanjan oświadczyła na Twitterze, że „wróg prowadził ostrzał artyleryjski w kierunku północnym między godzinami 0:04 a 2:45 i wystrzelił rakiety na południe między 2:20 a 2:45”. Resort obrony Azerbejdżanu zarzucił z kolei Armenii, że siły tego kraju otworzyły ogień w znajdującym się w Górskim Karabachu regionie Ağdam. Obie strony dementują oskarżenia wroga.
 • Francja: W niedzielę (18 października) w wielu miastach odbyły marsze solidarności z brutalnie zamordowanym dwa dni wcześniej nauczycielem historii z podparyskiego gimnazjum. O taki sposób uczczenia zmarłego zaapelował przewodniczący stowarzyszenia francuskich merów François Baroin. W Paryżu demonstrujący zgromadzili się na placu Republiki – w tym samym miejscu, gdzie pięć lat temu miliony osób protestowały w obronie wolności słowa po zamachu na redakcję „Charlie Hebdo” Według ustaleń śledztwa nauczyciel został pozbawiony głowy za to, że dla potrzeb zajęć szkolnych pokazał uczniom karykatury Mahometa z tej właśnie gazety, które stały się przyczyną owego zamachu w 2015 r. Wielu protestujących niosło ze sobą róże i kartki z napisem „Je suis enseignant” (fr. „Jestem nauczycielem). Było to nawiązanie do demonstracji po ataku na redakcję „Charlie Hebdo”, gdy manifestujący pisali na transparentach „Je suis Charlie”. Więcej informacji TUTAJ.
 • Gwinea: Dziś odbyły się wybory prezydenckie. Faworytem do zwycięstwa jest dotychczasowy prezydent Alpha Conde, który rządzi Gwineą od 8 lat. W marcowym referendum uzyskał poparcie dla wprowadzenia nowej konstytucji, która pozwoliła mu kandydować na 3 kadencję. Referendum zostało zbojkotowane przez opozycję, a w trakcie kilkumiesięcznych protestów przeciw wprowadzeniu nowej ustawy zasadniczej zginęło przynajmniej 50 osób.
 • Chiny: Prezes chińskiego banku centralnego Yi Gang zapowiedział, że Chiny mają pandemię koronawirusa pod kontrolą i spodziewają się w tym roku wzrostu PKB o 2 punkty procentowe.
 • Białoruś: Dziesiątki tysięcy Białorusinów wzięło udział w demonstracji, która odbyła się dziś (18 października) w Mińsku. Demonstrantów nie odstraszyły pojawiające się w poprzednich dniach groźby użycia broni przez siły porządkowe. Protesty na Białorusi odbywają się regularnie od wyborów prezydenckich, które odbyły się na Białorusi 9 sierpnia. Protestujący żądają rezygnacji prezydenta Aleksandra Łukaszenki.
 • Izrael: W niedzielę (18 października) do Bahrajnu przyleciała izraelska delegacja, której towarzyszył sekretarz skarbu USA – Steven Mnuchin.  Celem wizyty jest przede wszystkim normalizacja stosunków pomiędzy Izraelem i Bahrajnem. Już wcześniej podobne porozumienie Izrael podpisał ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Rozmowy są wspierane przez USA, które dążą do zbudowania anty irańskiej koalicji w rejonie Zatoki Perskiej.
 • Iran: Dzisiaj (18 października) wygasa nałożone przez ONZ na Iran embargo na zakup i sprzedaż broni. Rezolucja ONZ związana była z umową pokojową o rozbrojeniu z 2015 roku, zawartą pomiędzy Iranem a USA, Rosją, Wielką Brytanią, Francją i Chinami oraz Niemcami. Stroną porozumienia była również Unia Europejska. Z porozumienia nuklearnego w 2018 r. wycofały się jednak Stany Zjednoczone, które ponownie zaczęły nakładać sankcje na Iran. Zniesienie embarga oznacza, że Iran będzie mógł legalnie kupować i sprzedawać broń konwencjonalną, w tym pociski, helikoptery i czołgi. Irańskie ministerstwo spraw zagranicznych podkreśliło, że Iran może teraz „pozyskiwać niezbędną broń i sprzęt z dowolnego źródła bez żadnych ograniczeń prawnych, i wyłącznie w oparciu o jego potrzeby obronne ”.
 • USA: Rakieta Falcom 9 (Space X) z misją Starlink-14 wystartowała o godzinie 14:24 polskiego czasu z platformy w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie. Jest to czternasta dedykowana misja z satelitami budowanej przez SpaceX konstelacji Starlink, której głównym celem jest zapewnienie dostępu do internetu na całym świecie. Na niską orbitę okołoziemską ma zostać wyniesione jeszcze kolejne 60 satelitów.
 • Północny Cypr: Urzędujący prezydent Mustafa Akinci oraz obecny premier Ersin Tatar biorą udział w drugiej turze wyborów prezydenckich. Tatar wygrał pierwszą turę wyborów w zeszłym tygodniu z 32,34 proc. głosów, wyprzedzając Akinci, który uzyskał 29,80 proc. poparcia. Akinci popiera ponowne zjednoczenie Cypru, który podzielił się po tureckiej inwazji w 1974 roku, a Tatar opowiada się za utrzymaniem odrębności na obu częściach wyspy. Wynik wyborów na Cyprze Północnym może wpłynąć nie tylko na przyszłość podzielonych części wysypy, ale również na negocjacje w sprawie spornych roszczeń morskich we wschodniej części Morza Śródziemnego, gdzie trwa konflikt pomiędzy Turcją, Grecją i Cyprem.
 • Boliwia: Dzisiejsze wybory prezydenckie w Boliwii są de facto plebiscytem za lub przeciwko dziedzictwu Evo Moralesa, którego protesty społeczne zmusiły rok temu do ucieczki z kraju. Artykuł pokazujący kulisy trwających wyborów TUTAJ.
 • Ambasada Chin w Helsinkach wystosowała ostre ostrzeżenie do Finlandii, aby ta przestała ingerować w sprawy Hongkongu. Oświadczenie zostało wystosowane po tym jak Helsinki zawiesiły umowę ekstradycyjną z Chinami w związku z drakońską ustawą o bezpieczeństwie narodowym wprowadzoną w HK. „Co do decyzji strony fińskiej, strona chińska wyraża poważne zaniepokojenie i silny sprzeciw” – stwierdziła w piątek ambasada chińska. „Hongkong jest specjalnym regionem administracyjnym Chin. Sprawy Hongkongu są całkowicie wewnętrznymi sprawami Chin i nie pozwalają na żadną zagraniczną ingerencję.”
 • Polska: PiS notuje spadek w sondażach. Jak wynika z najnowszego badania IBRiS dla Wirtualnej Polski PiS może obecnie liczyć na nieco ponad 36 proc., co jest spadkiem o prawie sześć punktów procentowych względem sondażu sprzed dwóch tygodni. Na problemach PiS zyskuje najbardziej KO. Ostatni sondaż IBRiS dla Wirtualnej Polski opublikowano 4 października. Wówczas PiS uzyskał poparcie na poziomie 41,6 proc. Zyskuje Koalicja Obywatelska. Dwa tygodnie temu notowania tej partii wynosiły 22,1 proc. Dziś to już 28,2, co oznacza, że ugrupowanie Borysa Budki zbliża się do PiS. Według sondażu IBRiS trzecią siłą w Sejmie byłaby Polska 2050. Ruch Szymona Hołowni popiera 9,4 proc. ankietowanych, co jest wynikiem lepszym o 0,4 punktów proc. względem ostatniego sondażu. Do Sejmu weszłaby jeszcze Konfederacja z poparciem na poziomie 7,8 proc. (+0,3 pp) oraz Lewica z wynikiem 6,4 proc. (-0,8 pp). Natomiast poza parlamentem byłaby Koalicja Polska PSL Kukiz’15, na którą zagłosować chce 2,5 proc. (-1,5 pp).
 • Polska: Wystandaryzowany dla całej Unii Europejskiej wskaźnik inflacji (HICP) wzrósł we wrześniu w Polsce do 3,8 proc. rok do roku. To wyższy wskaźnik niż podawał niedawno GUS (3,2 proc.), bo inny jest koszyk cenowy, na podstawie którego mierzy się zmiany. Drugie w zestawieniu dla Unii Europejskiej Węgry wyprzedziliśmy o 0,4 pkt. proc. – wynika z informacji przedstawionych w piątek (16 października) przez Eurostat. W całej Europie pod względem cenowego wzrostu wyprzedza nas już tylko Turcja (11,7 proc. rdr). Tymczasem w całej Unii Europejskiej ceny się zatrzymały, a roczny wskaźnik spadł do 0,3 proc. W strefie euro jest nawet deflacja (tj. ceny spadły) 0,3 proc. rdr i to jeszcze niższy wskaźnik niż miesiąc wcześniej (-0,2 proc.). Jak wskazują analitycy przyczyną wzrostu inflacji jest m.in. dodruk pieniądza. Jego podaż wzrosła w br. o 12 proc.
 • Francja: Sprawcą morderstwa Samuela Paty’ego, nauczyciela historii z podparyskiej szkoły był 18-letni Czeczen, poinformował prokurator Jean-François Ricard. Zabójca w marcu br. uzyskał 10-letnie pozwolenie na pobyt we Francji w charakterze uchodźcy. W jego telefonie znaleziono fotografie ofiary. Miał on też wypytywać o Paty’ego inne osoby. Zamordowany nauczyciel otrzymywał telefony z pogróżkami. Więcej na ten temat TUTAJ.
 • Turcja: Prezydent Recep Tayyip Erdoğan w rozmowie telefonicznej z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau skrytykował niedawną decyzję Ottawy o zawieszeniu eksportu dronów do Turcji, podjętą z powodu obaw o przekazanie sprzętu Azerbejdżanowi do użytku w walce z Armenią w Górskim Karabachu. Erdoğan miał określić ten krok jako „niezgodny z duchem sojuszu”. Zarówno Kanada, jak i Turcja są członkami NATO. Strona kanadyjska twierdziła wcześniej, że na nagraniach z walk widać użycie przez siły azerskie dronów produkcji kanadyjskiej.
 • Słowacja: Premier Igor Matovicz powiadomił, że Słowacja przygotowuje się do przeprowadzenia testów na koronawirusa na wszystkich mieszkańcach kraju, za wyjątkiem dzieci do 10 roku życia. Darmowe testy mają się rozpocząć w przyszłym tygodniu i obejmą nie tylko samych obywateli, ale i każego, kto wjedzie na jej teren. Póki co nie zdecydowano czy będą obowiązkowe. Całą operację, w której weźmie udział 5,4 miliona obywateli kraju ma przeprowadzić i zabezpieczyć wojsko, bez angażowania personelu medycznego przy chorych z COVID-19. Rząd poinformował, że zakupionych zostało 13 milionów testów w cenie około 4 euro za sztukę.
 • Nowa Zelandia: Premier Jacinda Ardern odnosi historyczne zwycięstwo w dzisiejszych wyborach parlamentarnych. Jej Partia Pracy zdobyła 49 proc. głosów – według Komisji Wyborczej, która zliczyła już większość głosów. Więcej TUTAJ
 • Bugłaria: Setki osób wzięły udział we wczorajszych (16 października) demonstracjach, które odbyły się na ulicach wielu bułgarskich miast. Był to zarazem setny dzień nieprzerwanych protestów w tym kraju. Demonstranci sprzeciwiają się wszechobecnej korupcji i degradacji rządów prawa oraz wzywają premiera Bojko Borisowa do ustąpienia ze stanowiska.
 • Tajlania: Nie gasną antyrządowe protesty w Bangkoku. Tysiące mieszkańców stolicy Tajlandii znów wyszło na ulice, by zaprotestować przeciw rządom premiera Prayuth Chan-ocha. Wczoraj (16 października) policja po raz pierwszy użyła armatek wodnych, a dziś wyłączono znaczną część systemu komunikacji miejskiej, tak by utrudnić protestującym organizację demonstracji. Więcej o sytuacji w Tajlandii piszemy tutaj.
 • Górski Karabach: Władzę Azerbejdżanu i Armenii wzajemnie oskarżają się o złamanie zawieszenia broni, które weszło w życie w zeszłą sobotę (10 października). Przedstawiciele Azerbejdżanu twierdzą, że siły zbrojne Armenii ostrzelały dzielnicę mieszkalną w mieście Gandża. Ormiańskie ministerstwo obrony zaprzeczyło tym doniesieniom. Twierdzi natomiast, że Azerowie ostrzeliwują tereny Górskiego Karabachu, w tym stolice spornego regionu – Stepanakert
 • Francja: Cztery osoby, w tym osobę nieletnią, zatrzymano w nocy z piątku (16 października) na sobotę w związku z brutalnym zabójstwem nauczyciela historii w Conflans-Sainte-Honorine, na zachodnich przedmieściach Paryża, poinformowała policja. Według źródeł policyjnych osoby te pochodzą z kręgu rodzinnego domniemanego zabójcy, który został zastrzelony przez policję. Policja nie ujawniła żadnych bliższych danych o zabójcy, który obciął nauczycielowi głowę. W mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się informacje, według których był to 18-letni cudzoziemiec pochodzenia czeczeńskiego. Ofiarę z obciętą głową znaleziono w piątek późnym popołudniem około 200 metrów od liceum, w którym pracował w podparyskim Conflans Saint-Honorine, w departamencie Yvelines.
 • Polska: Ministerstwo Aktywów Państwowych nie zgodzi się na sprzedaż aktywów Grupy Lotos podmiotom rosyjskim, wynika z wypowiedzi wiceministra Zbigniewa Gryglasa. Wiceminister Gryglas, podczas piątkowego (16 października) posiedzenia sejmowej komisji do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych na pytanie, czy MAP zgodzi się na sprzedaż infrastruktury czy udziałów w rafinerii w Gdańsku jednej ze spółek rosyjskich, odpowiedział: „Nie będzie zgody na taką transakcję, w której nabywającym byłby podmiot, który budzi jakiekolwiek wątpliwości, którego działanie nie opiera się na rynkowych zasadach i który mógłby zagrażać interesom naszego państwa”.
 • USA odrzuciły w piątek (16 października) propozycję prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie przedłużenia o rok, bez żadnych warunków, układu z 2010 r. o ograniczeniu zbrojeń strategicznych. W oświadczeniu doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien stwierdził, że propozycja Putina jest nie do przyjęcia. Wskazał przy tym, że warunkiem USA jest wstrzymanie modernizacji rosyjskiego arsenału głowic nuklearnych. Nowy START wygaśnie w lutym 2021 r., jeśli strony nie uzgodnią jego przedłużenia. We wtorek władze USA poinformowały, że w sprawie przyszłych losów układu „co do zasady istnieje porozumienie na najwyższym szczeblu” pomiędzy rządami dwóch państw.
 • Japonia: Pomimo protestów rybaków rząd Japonii chce spuścić do morza przefiltrowaną wodę chłodzącą z ruin elektrowni atomowej w Fukushimie. Powodem tej decyzji jest fakt, że powoli brakuje miejsca na przechowywanie wody na terenie siłowni jądrowej, która została zniszczona w 2011 r. w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami. Jak podały w piątek (16 października) japońskie media, przypuszczalnie jeszcze w tym miesiącu przedstawione zostanie rozwiązanie tego problemu, nad którym Japończycy debatują od siedmiu lat. Do odprowadzenia wody z wielkich cystern prosto do morza konieczne są prace budowlane, poprzedzone ekspertyzą urzędu nadzoru atomowego, co może potrwać jeszcze dwa lata.
 • Kanclerz Niemiec Angela Merkel odwołała z powodu pandemii COVID-19 zaplanowany na 26 listopada szczyt UE w Berlinie, na którym miały być omówione relacje z Chinami. Niemcy sprawują w tym półroczu prezydencję w UE i dlatego spotkanie miało odbyć się w Berlinie. Rząd Niemiec jest szczególnie zainteresowany zawarciem umowy inwestycyjnej między UE a Chinami do końca roku, a szczyt pomógłby wypracować europejskie stanowisko w tej kwestii.
 • Włochy: Włoska policja przechwyciła ponad 4000 podrobionych butelek prestiżowego  toskańskiego wina, którego cena wynosi nawet do 360 euro za butelkę. Operacja, zwana „Bad Tuscan” doprowadziła do aresztowania dwóch osób, a 11 innych poddano śledztwu w związku z rzekomym podrabianiem jednego z legendarnych czerwonych win Bolgheri Sassicaia. Podrabiane wino pochodziło z Sycylii, butelki sprowadzono z Turcji, a etykiety i drewniane pudełka z Bułgarii. Operacja zakończyła się konfiskatą 700 skrzynek wina o łącznej ilości 4200 butelek. Najbardziej rozpowszechnione wśród podróbek były roczniki 2010 i 2015, celebrowane przez włoskich i międzynarodowych koneserów wina.
 • Polska: Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłego wicepremiera Romana Giertycha oraz biznesmena Ryszarda Krauze oraz 10 innych osób pod zarzutem wyprowadzenia jako zorganizowana grupa przestępcza 90 mln złotych z jednej ze spółek giełdowych w latach 2010-2015. Roman Giertych podczas przeszukania w jego mieszkaniu zasłabł i został przewieziony karetką do szpitala.
 • Kirgistan: agencja Reuters donosi, że prezydent Suronbaj Dżinbekow podał się do dymisji. Stwierdził, że jego decyzja ma zapobiec starciom pomiędzy demonstrantami i siłami bezpieczeństwa. Więcej o sytuacji w Kirgistanie piszemy tutaj.
 • Tajladnia: Ponad 20 osób, w tym liderzy prostestów, zostało aresztowanych w związku z demonstracjami w Bangkoku. Zakazano także zgromadzeń grup liczniejszych niż 5 osób, a premier zapowiedział wprowadzenie stanu wyjątkowego. Demonstranci domagają się reformy monarchii, ustąpienia rządu i nowej konstytucji. Więcej o sytuacji w Tajlandii piszemy tutaj.
 • Irlandia: Fermoy w hrabstwie Cork po 14 latach zakończyło umowę o partnerstwie z podkarpacką gminą Nowa Dęba. W lipcu 2019 r. radni Nowej Dęby przegłosowali uchwałę przeciwko „ideologii ruchów LGBT”. O decyzji miasta Fermoy poinformował lokalny oddział irlandzkiej partii socjaldemokratycznej, który „z zadowoleniem przyjął tę decyzję”. Już w piątek (16 października) webinar poświęcony „Sytuacji osób LGBT+ w Polsce i w Europie”. EURACTIV.pl jest partnerem wydarzenia. Więcej szczegółów tutaj
 • Polska: Senat uchwalił nowelizację ustawy o ochronie praw zwierząt. Za było 76 senatorów, przeciwko 11, a 10 wstrzymało się od głosu. Senat przyjął ustawę o ochronie zwierząt wprowadzając liczne poprawki. Głosami PiS i partii bloku senackiego wykreślono m.in. zakaz uboju rytualnego drobiu. Senatorowie opozycji zmieniali ustawę na korzyść rolników. Wydłużyli okres przejściowy wprowadzenia ustawy do 31 lipca 2023 r. dla hodowców zwierząt futerkowych i do 31 grudnia 2025 r. w przypadku uboju rytualnego bydła. Ustawa wróci teraz do Sejmu.
 • Grecja: Nikos Michaloliakos – lider uznanej za organizację przestępczą neonazistowskiej greckiej partii Złoty Świt – i jego bliscy współpracownicy zostali skazani na 13 lat więzienia w trwającym od pięciu lat, zakończonym właśnie procesie. W sumie za przestępstwa od kierowania organizacją przestępczą, przez zabójstwa i napady, po nielegalne posiadanie broni zostało skazanych ponad 50 oskarżonych.
 • USA: Według najnowszego sondażu dla gazety Guardian Joe Biden z 17 proc. przewagą prowadzi w wyścigu o fotel prezydencki w Stanach Zjednoczonych. Jednak ze względu na specyfikę amerykańskiego systemu wyborczego, przewaga w ogólnokrajowych sondażach nie gwarantuje sukcesu w wyborach prezydenckich. Szczególnie istotne dla kandydatów jest zdobycie głosów elektorskich w 8 tzw. swinging states (z ang. stany wahające się, czyli takie, w których trudno przewidzieć ostatecznego zwycięzcę głosowania), w których liczba wyborców Partii Republikańskiej i Partii Demokratycznej jest mniej więcej taka sama. W 2016 roku wyborcy w 6 z nich zdecydowali się poprzeć Donalda Trumpa, co zagwarantowało mu prezydenturę.
 • Azerbejdżan: Azerski prezydent Ilham Alijew zakomunikował, że Azerbejdżan kontynuuje operację zbrojną Górskim Karabachu – podała agencja informacyjna Reuters.
 • Tajlandia: W Bangkoku w niewielkiej odległości od siebie miały miejsce jedoczesne demonstrację przeciwników rządu i zwolenników urzędującego króla (Maha Vajiralongkorn). . Poza niewilkimi incydentami demonstracje przebiegły pokojowo. Protesty w Tajlandii trwają od 3 miesięcy. Antyrządowi demonstranci domagają się reformy monarchii, ustąpienia rządu i nowej konstytucji. Więcej o sytuacji w Tajlandii przeczytasz tutaj.
 • USA potępiają decyzję Turcji o wznowieniu prac sejsmicznych we wschodniej części Morza Śródziemnego, na obszarze będącym przedmiotem sporu terytorialnego z Grecją. Stany Zjednoczone zarzucają Ankarze zaostrzanie napięć w regionie oraz „umyślne” komplikowanie wznowienia rozmów z Atenami. „Przymus, groźby, zastraszanie i aktywność militarna nie rozwiążą sporu na Morzu Śródziemnym”, stwierdziła rzeczniczka Departamentu Stanu Morgan Ortagus w wydanym oświadczeniu. „Wzywamy Turcję do zaprzestania tej wyrachowanej prowokacji i niezwłocznego rozpoczęcia rozmów z Grecją”, napisała. Więcej na temat wznowienia przez Ankarę poszukiwań ropy i gazu na spornym obszarze na Morzu Śródziemnym piszemy tutaj, a o poparciu USA dla Aten – tutaj.
 • Polska: Na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu rozbrojona została największa jak dotąd bomba z czasów II wojny światowej odnaleziona na ziemiach polskich, informuje agencja Reutera. Przed zdetonowaniem ładunku ewakuowano ponad 750 osób zamieszkujących okoliczne tereny. Brytyjska bomba lotnicza Tallboy, używana w czasie wojny przez RAF, ważyła 5,4 t, z czego 2,4 t stanowił materiał wybuchowy. „Obiekt można uznać za zneutralizowany, nie będzie stanowił więcej zagrożenia na torze Szczecin – Świnoujście”, poinformował we wtorek (13 października) rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski dodając, że „zastosowana metoda nie niosła za sobą ryzyka dla żołnierzy i osób zaangażowanych bezpośrednio w operację”. Rzecznik prezydenta Świnoujścia Jarosław Jaz przekazał z kolei, że nie ma informacji o poszkodowanych ani stratach w infrastrukturze.
 • Niemcy: Kanclerz Angela Merkel zapewniła Dublin, że Unia Europejska chce umowy handlowej z Wielką Brytanią i nie zawiedzie Irlandii w tej sprawie, przekazała agencja Reutera. „Chcemy porozumienia. Dla Irlandii to szczególnie ważne”, powiedziała szefowa niemieckiego rządu podczas debaty w Komitecie Regionów, odbywającej się w ramach niemieckiej prezydencji w Radzie UE. „Nie zawiedziemy Irlandii, (…) ale musimy mieć na uwadze realia”, stwierdziła. „Porozumienie musi spełniać interes obu stron, zarówno Wielkiej Brytanii, jak i 27 państw Unii Europejskiej”, podkreśliła

Wybory prezydenckie w USA: Jeśli wygra Joe Biden, Trump zakwestionuje wynik

„USA na własne życzenie chcą oddać pozycję lidera Chinom. Trump rozpoczął proces wycofywania się Ameryki ze świata, czego Biden już nie powstrzyma”, uważa redaktor „DGP”.

Dziś Boliwia wybiera prezydenta i swoją przyszłość. Dlaczego to ważne wybory dla Europy i świata?

Złoża litu w Boliwii stanowią ok. jednej trzeciej światowych zasobów surowca, wynika z szacunków Amerykańskiego Towarzystwa Geologicznego.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.