Trump: Nasze wspaniałe wojska nie cofną się przed niczym

Donald Trump w lipcu 2018 r., źródło: https://wyborcza.pl/7,75399,23790188,amerykanskie-media-wypowiadaja-wojne-trumpowi-dziennikarze.html

Donald Trump w lipcu 2018 r., źródło: http://wyborcza.pl/7,75399,23790188,amerykanskie-media-wypowiadaja-wojne-trumpowi-dziennikarze.html

Prezydent USA Donald Trump zapewnił, że jego kraj jest gotów zawrzeć pokój z każdym, ale jednocześnie – że wojska amerykańskie nie cofną się przed niczym. Zapowiedział też nałożenie na Iran nowych sankcji.

 

W czasie popołudniowej konferencji w Białym Domu, która poświęcona była sytuacji na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na amerykańskie bazy wojskowe w Iraku, amerykańskiemu prezydentowi  towarzyszyli wiceprezydent Mike Pence i dowódcy wojskowi.

Trump: Czas tolerancji dla destrukcyjnych zachowań Iranu minął

“Tolerowaliśmy destrukcyjne zachowania Iranu na Bliskim Wschodzie, ale tamte dni dobiegły końca” – oświadczył w środę (8 stycznia) prezydent USA Donald Trump. “Tak długo jak będę prezydentem, Iran nie będzie miał zezwolenia na posiadanie broni jądrowej” – zapowiedział Trump na wstępie swojego pierwszego wystąpieniu po irańskim ataku.

Unia Europejska apeluje do USA o deeskalację napięcia w Zatoce Perskiej

Unia Europejska w poniedziałek wezwała do „natychmiastowej deeskalacji” napięcia w Zatoce Perskiej po tym, jak amerykańska administracja ogłosiła nałożenie kolejnych sankcji na Iran.
 

Sekretarz Skarbu USA Steve Mnuchin ogłosił w poniedziałek, że amerykańskimi sankcjami zostaną objęci m.in. przywódca Iranu, ajatollah Ali …

“Na mój rozkaz wojsko wyeliminowało gen. (Kasema) Sulejmaniego, który odpowiadał za niektóre z absolutnie najgorszych przestępstw” – przyznał prezydent USA. “Szkolił armię terrorystów, w tym Hezbollah, napędzał krwawe wojny domowe i zamordował tysiące amerykańskich żołnierzy” oraz “planował  nowe ataki na amerykańskie cele” – wyliczał. “Ręce Sulejmaniego były splamione krwią” – oświadczył Trump i dodał, że USA wysłały „potężne przesłanie terrorystom: jeśli cenicie własne życie, nie powinniście zagrażać naszym ludziom”.

USA zabiły wysoko postawionego irańskiego dowódcę

Irański generał Kassim Sulejmani, który kierował elitarną jednostką Al Kuds został zabity w Bagdadzie w wyniku ataku amerykańskiego lotnictwa. Sulejmani uważany był za jedną z najważniejszych osób w Iranie. Jego śmierć może wywołać poważny konflikt na Bliskim Wschodzie.

 

 

Konwój samochodów, w …

Nowe sankcje wobec Iranu

“Podjęliśmy działania na rzecz powstrzymania terrorystów” – tłumaczył i zapowiedział nowe sankcje wobec Iranu. “Natychmiast nałożę nowe sankcje na Iran. Pozostaną one w mocy, dopóki nie zmieni swojego postępowania” – oświadczył Trump. Teheran miałby porzucić terroryzm i zaniechać swoich aspiracji nuklearnych.

„Stany Zjednoczone są gotowe do pokoju z każdym państwem”

“Nasze wspaniałe wojska nie cofną się przed niczym” – zapewnił amerykański prezydent, ale zapewnił także, że Stany Zjednoczone są gotowe do pokoju z każdym państwem. “Chcemy, abyście mieli przyszłość i to wielką przyszłość”, “przyszłość pełną dobrobytu”- dodał, zwracając się bezpośrednio do Irańczyków. Prezydent USA zapewnił, że jego kraj jest gotów przyjąć opcję pokojową ze wszystkimi, którzy go pragną. Zastrzegł jednak, że na całym Bliskim Wschodzie „nie zapanuje pokój i stabilizacja”, dopóki Iran będzie postępował tak, jak dotychczas.

Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie, USA wysyłają dodatkowe wojska

Tysiące osób pojawiło się w Bagdadzie na uroczystościach żałobnych zabitego przez amerykańskie lotnictwo irańskiego generała. Iran grozi USA odwetem. Waszyngton wysyła do regionu dodatkowych żołnierzy.

 

Generał Kassim Sulejmani zginął w nocy z czwartku na piątek (2-3 stycznia), krótko po tym jak …

Nocny atak bez ofiar?

Trump stwierdził też, że „Iran zdaje się wycofywać, co jest rzeczą dobrą dla całego świata” i podziękował amerykańskim żołnierzom za to, że żaden Amerykanin ani Irakijczyk nie zginął dzięki “środkom zapobiegawczym”. Natomiast irańska telewizja państwowa utrzymuje, że w nalotach śmierć poniosło 80 „amerykańskich terrorystów” oraz „poważnie uszkodzone” zostały śmigłowce i sprzęt wojskowy.

Apel do Europy, Chin i Rosji o wycofanie się z umowy nuklearnej z Iranem

W środowym wystąpieniu w Białym Domu prezydent USA stwierdził ponadto, że Iran powinien współpracować ze Stanami Zjednoczonymi wszędzie tam, gdzie oba państwa mają wspólne priorytety, w tym w walce z tzw. państwem islamskim. Wezwał też Wielką Brytanię, Niemcy, Francję, Rosję i Chiny do wyjścia z porozumienia nuklearnego z Iranem i prowadzenia wspólnie negocjacji z Teheranem ws. nowego układu. Zaapelował do światowych mocarstw o wypracowanie nowego porozumienia z Iranem, które uczyni świat bezpieczniejszym. NATO Trump wezwał natomiast do większego zaangażowania na Bliskim Wschodzie.

NATO reaguje na wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie

W odpowiedzi na kryzys na Bliskim Wschodzie spowodowany zabiciem przez Stany Zjednoczone gen. Kasema Sulejmaniego odbyło się nadzwyczajne spotkanie Rady Północnoatlantyckiej, najważniejszego organu decyzyjnego NATO.

 

 

Spotkanie Rady Północnoatlantyckiej odbyło się w poniedziałek (6 stycznia). Przewodniczył mu Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg. …

Chamenei: Nocny atak na amerykańskie cele w Iraku policzkiem dla USA

Atak irańskich sił na amerykańskie cele w Iraku przeprowadzony w nocy z wtorku na środę  jest policzkiem wymierzonym Stanom Zjednoczonym – oświadczył kilka godzin po tym ataku najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei.

Chamenei, który jest pierwszą osobą w państwie, po raz kolejny nazwał USA wrogiem Iranu i zażądał, żeby amerykańskie siły zbrojne zostały wycofane z Bliskiego Wschodu. W jego ocenie bowiem amerykańska obecność w tym regionie jest źródłem korupcji. “Akcja wojskowa taka jak ta, nie wystarczy. Ważne jest, by położyć kres skorumpowanej obecności Ameryki w tym regionie” – oświadczył Chamenei w  telewizyjnym wystąpieniu.

UE zaniepokojona dymisją szefa irańskiej dyplomacji

Irański minister spraw zagranicznych podał się do dymisji wczoraj (26 lutego) wieczorem. To on był jednym z architektów porozumienia nuklearnego, jakie Iran zawarł ze światem w 2015 r. Jego odejście martwi Brukselę, ponieważ może oznaczać usztywnienie irańskiej polityki zagranicznej.
 

Mohammad Dżawad …

To nie Polska

Irański przywódca zaatakował wczoraj m.in. “pewien bardzo mały, ale zły europejski kraj” wzbudzając podejrzenia, że może mu chodzić o Polskę. “W pewnym bardzo małym, ale złym europejskim kraju amerykańskie elementy spotkały się z irańskimi zdrajcami, by razem spiskować przeciwko Republice Islamskiej” – powiedział w swoim telewizyjnym wystąpieniu.

Podkreślił, że kilka dni później wzrosły ceny ropy, co “oczywiście ludziom się nie spodobało i wyszli protestować”. Chomeini oświadczył, że tę sytuację wykorzystali wrogowie przystępując do działania: ataku, sabotażu i zabijania. “W ten sposób chcieli doprowadzić do wojny” – wyjaśniał ajatollah tłumom zgromadzonym w Teheranie.

Spekulacje, że Chomeini mógł mieć na myśli Polskę, wzbudziła konferencja bliskowschodnia zorganizowana w Warszawie w lutym zeszłego roku. Zaproszeni na nią zostali bowiem przedstawiciele wszystkich państw regionu z wyjątkiem Iranu. To zainicjowane przez Amerykanów spotkanie było jednoznacznie wymierzone w politykę Teheranu, który krytykował wtedy za to nasz kraj.

Na wczorajszej konferencji prasowej ambasador Iranu w Polsce zapewnił jednak, że ajatollahowi nie chodziło o Polskę. “Mamy dobre relacje” – oświadczył Masoud Edrisi Kermanshahi. “Radzimy naszym przyjaciołom z Polski, aby nie schodzili na dno czeluści po linie rzuconej im przez Amerykanów” – dodał irański ambasador.

W ocenie mediów wiele wskazuje na to, że chodziło o Albanię, w której od 2016 r. siedzibę ma kilka tysięcy członków Ludowych Mudżahedinów – opozycyjnej irańskiej organizacji dążącej do obalenia obecnego rządu w Teheranie. Grupa ta od lat współpracuje z Amerykanami, a Iran w podejmował ostatnio przeciwko niej tajne działania właśnie na terenie tego niewielkiego bałkańskiego kraju.

Wątpliwości budzi ponadto użyte przez Chomeiniego określenie Polski jako “bardzo mały kraj”. Choć co prawda populacja Iranu jest ponad dwukrotnie większa niż Polski (ok. 81 mln, wobec ok. 38 mln obywateli), to jednak wobec niecałych trzech milionów Albańczyków jest dość dużym krajem.