Trump i May planują umowę handlową po Brexicie

Donald Trump i Theresa May, źródło: https://www.euractiv.com/section/uk-europe/news/trump-and-may-discuss-post-brexit-trade-deal-jerusalem/

Donald Trump i Theresa May, źródło: http://www.euractiv.com/section/uk-europe/news/trump-and-may-discuss-post-brexit-trade-deal-jerusalem/

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump i premier Wielkiej Brytanii Theresa May rozmawiali we wtorek 19 grudnia o dwustronnej umowie handlowej po wyjściu Londynu z UE.

 

Podczas rozmowy telefonicznej liderzy USA i Wielkiej Brytanii rozmawiali o kilku kwestiach, w tym Jerozolimie. Była to ich pierwsza rozmowa od czasu skrytykowania Trumpa przez May za przesłanie dalej na Twitterze anty-muzułmańskich wpisów lidera brytyjskiej skrajnej prawicy, czym rozwścieczyła wówczas prezydenta USA.

 

Umowa handlowa Wielka Brytania – USA

Po wtorkowej rozmowie rzecznik prasowy May powiedział: “Premier poinformowała prezydenta o postępie w negocjacjach w sprawie Brexitu, a prezydent przedstawił postępy poczynione w jego planach gospodarczych”. Dodał również, że zgodzili się co do wagi obustronnej umowy handlowej po Brexicie. Nie wiadomo jednak czy nadwyrężenie relacji przez wcześniejsze publiczne różnice zdań poszło w niepamięć. Również kwestia wizyty Prezydenta Donalda Trumpa w Londynie w celu otwarcia w lutym nowej ambasady USA pozostaje pod znakiem zapytania. Jednym z powodów tej wątpliwości jest obawa przed masowymi demonstracjami Brytyjczyków przeciwko wizycie Trumpa.

 

Uznanie Jerozolimy przez Stany kwestią sporną

Liderzy transatlantyccy dyskutowali także nad różnicą zdań w kwestii uznania Jerozolimy za stolicę Izraela przez Stany Zjednoczone oraz przeniesienia tam ich ambasady. Theresa May w poprzedzających dniach skrytykowała tę decyzję i oświadczyła, że Wielka Brytania się z nią nie zgadza. Decyzja ta spotkała się również z krytyką większości państw ONZ-u, które sugerowały, że przyszłość miasta powinna zostać zdecydowana po kompleksowych negocjacjach. Trump i May zgodzili się, że Stany Zjednoczone powinny przedstawić nowe propozycje w zakresie zaprowadzenia pokoju w regionie przy wsparciu społeczności międzynarodowej.

Unijne ambasady nie przeniosą się na razie do Jerozolimy

Wysoka Przedstawiciel UE ds. międzynarodowych i bezpieczeństwa Federica Mogherini potwierdziła, że Unia Europejska wspiera rozwiązanie, w którym w przyszłości Jerozolima staje się się stolicą nie tylko Izraela, ale także (we wschodniej części miasta) niepodległej niegdyś Palestyny. W UE panuje w …

Kryzys humanitarny w Jemenie

W rozmowie została również poruszona kwestia Jemenu, w którym toczy się wyniszczająca wojna domowa i panuje kryzys humanitarny. Według rzecznika prasowego 10 Downing Street, Trump i May zgodzili się co do istoty ponownego otwarcia dostępu humanitarnego i handlowego, aby przeciwdziałać głodowi oraz cierpieniu Jemeńczyków.

Minister ds. brexitu: Londyn przygotowany na brak porozumienia z UE

David Davis oświadczył, że każdy resort w brytyjskim rządzie opracowuje już „plan B” na wypadek, gdyby Wielka Brytania opuszczała Unię Europejską bez wynegocjowania nowej umowy z Brukselą. Zastrzegł jednak, że Londyn wciąż uważa porozumienie z UE za najlepsze rozwiązanie.
 
David Davis …