Trump-Macron: sprawa porozumienia klimatycznego wciąż otwarta

źródło: https://www.facebook.com/POTUS/

Trwa wizyta prezydenta Donalda Trumpa w Paryżu. Wczoraj Macron i Trump wystąpili na wspólnej konferencji prasowej, na której mówili m.in. o porozumieniu klimatycznym, które w opinii Trumpa jest do negocjacji.

 

Prezydent Donald Trump przyjechał wczoraj (13 lipca) do Francji. Trump odwiedził Paryż w odpowiedzi na zaproszenie Emmanuela Macrona do wspólnego świętowania Dnia Bastylii oraz setnej rocznicy przystąpienia Stanów Zjednoczonych do I Wojny Światowej.

Trump w Paryżu nie spotka się z Merkel

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump rozpoczął swoją wizytę w Paryżu. W godzinach popołudniowych zasiądzie do rozmów z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem. Jednocześnie w stolicy przebywa kanclerz Angela Merkel – nie zaplanowano jednak wspólnego spotkania trojga przywódców.
 

Samolot wiozący na pokładzie …

Po porannym zwiedzaniu Pałacu Inwalidów, obaj prezydenci usiedli do rozmów, podczas których poruszyli takie tematy jak bezpieczeństwo międzynarodowe, terroryzm czy kontrowersyjne porozumienie paryskie. Następnie panowie wystąpili na konferencji prasowej. Prezydent Macron powiedział mediom, że jest „nadzwyczaj zadowolony” z przebiegu rozmów.

Francja i USA w koalicji przeciwko terrorystom

Prezydenci uzgodnili , że oba kraje wzmocnią swoja współpracę w zakresie walki z terroryzmem. „Jesteśmy nadzwyczaj zdeterminowani i podejmiemy wszelkie działania, by wykorzenić terroryzm” powiedział Macron.

Prezydent Trump kontynuował ten watek dodając, że „musimy zweryfikować nasze dotychczasowe rozwiązania które są wymierzane we wrogów ludzkości, musimy odciąć ich od terytoriów, funduszy, sieci i wsparcia ideologicznego”.

Trump i Macron rozmawiali także o sytuacji w Iraku i Syrii. „Kontynuujemy kooperację naszych państw na tym obszarze i będziemy zastanawiać się, jakie działania można zaplanować na powojenną przyszłość na tym obszarze. To bardzo ważne, by zastosować tam zindywidualizowane rozwiązania polityczne” – powiedział francuski prezydent.

Sprawa porozumienia klimatycznego wciąż otwarta

Istotnym elementem rozmów było kontrowersyjne porozumienie paryskie. Przed przyjazdem amerykańskiej pary prezydenckiej Macron wyrażał nadzieję, że uda mu się nakłonić Trumpa do zmiany stanowiska w tej sprawie. Po czwartkowych rozmowach ten ostatni wyraził wolę kontynuowania negocjacji.

„Istnieje możliwość, że coś się wydarzy  w sprawie porozumienia paryskiego, zobaczymy co się stanie. (…) Jeśli coś się uda to będzie to fantastyczne, jeśli nic – to także będzie w porządku”.

Ponadto Trump zapowiedział, że „Stany Zjednoczone pragną pozostać światowym liderem ochrony środowiska”. Macron zapowiedział prowadzenie w najbliższym czasie rozmów na ten temat „w przyjaznym tonie”.

Trump rezygnuje z Porozumienia Paryskiego, czyli koniec globalnego przywództwa USA

Donald Trump już w trakcie kampanii wyborczej zapowiadał wycofanie USA z paryskiego porozumienia klimatycznego. Po miesiącach niepewności, próśb i namów, zarówno ze strony liderów państw europejskich podczas sycylijskiego szczytu G7, jak i własnej córki Ivanki, sekretarza stanu Rexa Tillersona, a …

Amerykańsko-francuskie przymierze

Podczas konferencji między Macronem a Trumpem dało się zauważyć wiele przyjaznych gestów i wyrazów wzajemnej sympatii. „Jesteśmy przedstawicielami dwóch narodów, które są przyjaciółmi od zawsze” – powiedział w pierwszych słowach swojego wystąpienia Trump. Podczas konferencji kilkukrotnie poklepywał Macrona po plecach, obaj prezydenci podkreślali przyjaźń pomiędzy państwami oraz ich wspólną historyczną przeszłość.

„Francja to pierwszy i najstarszy sojusznik Stanów Zjednoczonych” –powiedział Trump. Amerykański prezydent dodał również, że „Francja ma świetnego prezydenta”.

Trump w sobie tylko właściwym stylu, skomplementował także pierwszą damę Francji mówiąc o niej: „Jest piękna, bardzo dobrze się trzyma i jest w dobrej formie fizycznej”. Brigitte Macron odpowiedziała na te uwagi z uśmiechem.

Echa spotkania Trump-Macron

„Istnieje potrzeba, abyśmy współpracowali ze Stanami w pewien pragmatyczny i oportunistyczny sposób” – powiedziała  Alexandra de Hoop Scheffer z The German Marshall Fund w Paryżu.„W tym kontekście zaproszenie Trumpa do Francji było znakomitym pomysłem”, dodała.

Wedle słów rzecznika francuskiego rządu Christopha Castanera zaproszenie to powinno być odczytywane jako szlachetny gest ze strony Fracji wobec Stanów Zjednoczonych. Rzecznik powiedział, że „Emmanuel Macron stara się zapobiec izolacji Trumpa [na arenie politycznej]”.

Jednak zdania na temat amerykańskiego prezydenta są wśród Francuzów podzielone. W opinii przedstawiciela partii Zielonych Yannicka Jadota, Trump nie jest godny zaproszenia do Paryża, gdyż „pokazał ludzkości środkowy palec, odwracając się od porozumienia paryskiego”.