Trump jednak docenia UE

Gage Skidmore via flickr.com

W wywiadzie dla agencji Reutersa prezydent USA Donald Trump wyraził swoje poparcie dla Unii Europejskiej. Tym samym zaprzeczył swoim wcześniejszym wypowiedziom, w których nieoględnie nazywał wspólną Europę „zapadłą dziurą”.

Skrót wywiadu z prezydentem Trumpem [TUTAJ].

Donald Trump podkreślił swój entuzjazm dla działań UE, stwierdzając przy tym dalsze poparcie dla Brexitu. „Zdecydowanie popieram [UE], sądzę że to wspaniałe. Jeśli oni [Europejczycy] są szczęśliwi, to i ja jestem zachwycony” – stwierdził o UE w wywiadzie.

Wcześniejsze wypowiedzi Trumpa o UE

Do tego momentu obecny prezydent USA postrzegany był jako przeciwnik Unii. Nazywał ją „zapadłą dziurą” (hellhole) oraz „miejscem realizacji niemieckich interesów” (a vehicle for Germany). Podkreślał też, że jego zdaniem decyzja brytyjskich obywateli o wyjściu z UE jest słuszna i rozsądna. „Patrzysz na UE i widzisz Niemcy, kolumnę samochodów prowadzoną przez ten kraj z Berlina. Właśnie dlatego uznaję decyzję społeczeństwa brytyjskiego o Brexicie za słuszną” – mówił.

Wspominał też, że po Brexicie UE może ulegać dalszej dezintegracji. „Utrzymanie jedności UE będzie trudniejsze niż wiele osób myśli. Kiedy uchodźcy zaczną mocniej naciskać na Europę, utrzymanie jedności Unii będzie bardzo trudne, bo ludzie będą bardzo niezadowoleni” – przekonywał.

Wizyta wiceprezydenta USA w Brukseli

Wiceprezydent 20 lutego spotkał się z przedstawicielami instytucji unijnych. Zapewniał o chęci współpracy i partnerstwa z Brukselą. Wskazywał też na wspólne cele i wartości łączące oba kontynenty.

„Przybyłem, by w imieniu prezydenta Trumpa oświadczyć o chęci kontynuacji współpracy i partnerstwa z UE” – oświadczył wiceprezydent Pence.

W kolejnej części spotkania odwołał się do wspólnych wartości stanowiących podstawę wspólnego partnerstwa.

„Mimo różnic nasze kontynenty wspólnie dzielą te same wartości, cele oraz to samo dziedzictwo. Wspólnie pragniemy umacniać pokój przez wolność, demokrację i rządy prawa. Z tymi wartościami związane są nasze działania” – oświadczył Pence.