Iracki sędzia wydał nakaz aresztowania Donalda Trumpa

USA, Trump, Irak, Iran

Prezydent USA Donald Trump (na zdj.) na długo przet wydaniem polecenia ataku na irańskiego generała Kasema Sulejmaniego nazywał go „terrorystą” i „szefem głównego irańskiego mechanizmu do budowania i wspierania grup terrorystycznych”. / Foto via Flickr [The White House]

Iracki sąd wydał wczoraj (7 stycznia) nakaz aresztowania prezydenta USA Donalda Trumpa w związku z zabójstwem generałów Kasema Sulejmaniego i Abu Mahdi al-Muhandisa.

 

 

Nakaz aresztowania ma związek z oskarżeniem o morderstwo z premedytacją prezydenta Donalda Trumpa, który zlecił przed rokiem zabicie irańskiego generała. Trumpowi – chocaż trudno spodziewać się zrealizowania nakazu aresztowania – grozi po ewentualnym skazaniu kara śmierci. Zabicie generałów na początku stycznia 2020 r. przez siły USA wywołało kryzys dyplomatyczny między USA i Irakiem.

„Na rozkaz prezydenta amerykańska armia podjęła zdecydowaną, defensywną akcję, by chronić amerykański personel za granicą poprzez zabicie Kasema Sulejmaniego. Uderzenie miało na celu udaremnienie przyszłych irańskich ataków”, napisał przed rokiem w oświadczeniu Departament Obrony USA.

Irak: Sprawa jest w toku

Nakaz został wydany przez sędziego śledczego w Bagdadzie, którego zadaniem było zbadanie ataku dronów kierowanego przez Waszyngton, w którym zginęli generałowie Kasem Sulejmani i Abu Mahdi al-Muhandis.

Decyzja o wydaniu nakazu „wydano – jak pisze CNN – po rozważeniu zeznań rodziny al-Muhandisa”. Dochodzenie w sprawie zabójstw jest w toku.

3 stycznia 2020 r. w wyniku uderzenia rakietowego z amerykańskiego drona w Bagdadzie zginęło 9 osób, w tym dowódca sił specjalnych al-Kuds Irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji generał Sulejmani oraz dowódca szyickich milicji w Iraku generał al-Muhandis. Atak był reakcją na zaatakowanie amerykańskiej ambasady i żołnierzy w Iraku, które według USA były inspirowane przez Iran.

Równo rok po śmierci jednego z najważniejszych irańskich dowódców wojskowych, w Bagdadzie na ulice wyszły tysiące irackich szyitów. Żądano wycofanie wszystkich wojsk USA z Iraku oraz zamknięcia amerykańskiej ambasady w irackiej stolicy.

Irak: Antyamerykańska manifestacja w Bagdadzie w rocznicę śmierci irańskiego generała

Równo rok po śmierci jednego z najważniejszych irańskich dowódców wojskowych, w Bagdadzie na ulice wyszły tysiące irackich szyitów. Żądano wycofanie wszystkich wojsk USA z Iraku oraz zamknięcia amerykańskiej ambasady w irackiej stolicy.

 

Generał Kassim Sulejmani zginął w Bagdadzie 3 stycznia ubiegłego …

Kim był generał Sulejmani?

Sulejmani jako dowódca Al-Kuds – organizacja od kwietnia 2020 r. była wpisana na amerykańską listę organizacji terrorystycznych; w spisie znalazła się też cała Irańska Gwardia Rewolucyjna, której Al-Kuds są częścią – był odpowiedzialny za tajne operacje Iranu za granicą, po cichu rozszerzając udział Teheranu w konfliktach zbrojnych w Syrii i Iraku.

Sulejmani objął przywództwo nad Al-Kuds w 1997 r. Grupa w przeszłości pomagała założyć libański Hezbollah. Pod kierunkiem nowego przywódcy oddział znacząco rozbudował swoje siły i rozszerzył wpływy na Bliskim Wschodzie, wspierając palestyński Hamas.

Po amerykańskiej inwazji na Irak i obaleniu reżimu Saddama Husajna, Al-Kuds zaczęło pomagać szyickim bojownikom, skutecznie destabilizując sytuację w tym kraju. Pentagon obwinia oddział za śmierć ponad 600 żołnierzy amerykańskich w latach 2003–2011. W 2007 r. Radę Bezpieczeństwa ONZ umieściła irańskiego generała na liście osób objętych sankcjami.

Sulejmani kilkakrotnie udał się do Damaszku, by wspierać reżim Baszara Al-Asada i przypisuje mu się kierowanie armią syryjską w kryzysowych dla niej momentach. Jego wysiłki koncentrowały się głównie wokół walk z bojówkami tzw. Państwa Islamskiego (ISIS).

62-letni dowódca Al-Kuds dorobił się w Iranie przydomka „Czarny Rycerz”. Dla wielu nastawionych pro-rządowo Irańczyków uchodził za bohatera narodowego. Swoją pozycje nie tylko w samym Iranie, ale w ogóle w regionie budował od ponad 15 lat. Jego likwidację miały według „New York Timesa” rozważać także dwie poprzednie amerykańskie administracje – George’a W. Busha i Baracka Obamy, ale ostatecznie uznano, że zbyt zaostrzyłoby to sytuację w regionie.

USA zabiły wysoko postawionego irańskiego dowódcę

Irański generał Kassim Sulejmani, który kierował elitarną jednostką Al Kuds został zabity w Bagdadzie w wyniku ataku amerykańskiego lotnictwa. Sulejmani uważany był za jedną z najważniejszych osób w Iranie. Jego śmierć może wywołać poważny konflikt na Bliskim Wschodzie.

 

 

Konwój samochodów, w …