Trójkąt Lubelski – nowy format współpracy Polski, Litwy i Ukrainy. Z jakimi zadaniami?

Trójkąt Lubelski- konf.pras. szefów dyplomacji Polski, Litwy i Ukrainy, źródło Sebastian Indra MSZ flickr.comphotospolandmfa

Trójkąt Lubelski- konf.pras. szefów dyplomacji Polski, Litwy i Ukrainy, źródło Sebastian Indra MSZ flickr.comphotospolandmfa

Polska, Litwa i Ukraina zdecydowały wczoraj w Lublinie o podjęciu trójstronnej współpracy w formacie nazwanym Trójkątem Lubelskim. Jakie będą zadania nowego forum współpracy regionalnej?

 

 

“Podjęliśmy decyzję o utworzeniu formatu współpracy trójstronnej, Trójkąta Lubelskiego, który stworzy możliwości współpracy między Polską, Litwą i Ukrainą” – poinformował szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefami resortów dyplomacji pozostałych dwóch państw nowego trójkąta: Litwy – Linasa Linkevičiusa i Ukrainy – Dmytro Kułeby.

Szef polskiej dyplomacji przekazał też, że pierwsze spotkanie Trójkąta Lubelskiego poświęcone było wyzwaniom stojących przed Unią Europejską i NATO oraz relacjom tych dwóch organizacji z Ukrainą. Uzgodniono już, że następne odbędzie się właśnie na Ukrainie.

“Podczas spotkania przyjęto wspólną deklarację, w której ministrowie zwrócili uwagę na korzyści płynące z tworzenia więzi politycznych, gospodarczych, naukowych i kulturalnych pomiędzy Polską, Litwą i Ukrainą” – poinformował polski MSZ. “Podkreślili także wagę współpracy parlamentarnej i w dziedzinie bezpieczeństwa oraz wskazali na znaczenie kontaktów międzyludzkich i społeczeństwa obywatelskiego” – czytamy w komunikacie resortu.

Coraz trudniejsza sytuacja migracyjna na Lampedusie. Mieszkańcy wyspy protestują / Europa i świat w skrócie

Przybywa imigrantów na Sycylii. Sekretarz generalna Rady Europy i KE krytykują plany wypowiedzenia przez Polskę konwencji stambulskiej. – Europa i świat w skrócie.

Czaputowicz: Pandemia sprzyja zacieśnianiu relacji w ramach regionu

Rozmawialiśmy na temat Partnerstwa Wschodniego, na temat sytuacji w Rosji i w Białorusi – wyliczał natomiast polski minister na wspólnej konferencji prasowej w Lublinie. “Myślę, że pandemia sprzyja zacieśnianiu relacji w ramach regionu” – dodał.

Szef polskiego MSZ przypomniał, że Lublin jest miejscem symbolicznym dla tych trzech krajów, bo 1 lipca 1569 roku podpisano tam Unię Lubelską – umowę między Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim. “Dzisiaj podjęliśmy decyzję o utworzeniu formatu współpracy trójstronnej (…). Być może będziemy go nazywać – w zasadzie już się na to zgodziliśmy – Trójkątem Lubelskim, który stworzy możliwości współpracy między naszymi trzema państwami” – poinformował we wtorek (28 lipca) polski minister spraw zagranicznych.

Czaputowicz przewiduje, że dzięki wdrożeniu odpowiednich mechanizmów współpracy możliwa będzie realizacja wspólnych celów, czyli trwałego zaangażowania w rozwój Partnerstwa Wschodniego, skuteczną walkę z pandemią COVID-19, mocne poparcie dla europejskich i euroatlantyckich aspiracji Ukrainy, a także związków tego państwa i współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza. Przypomniał także, że współpracują już także parlamenty tych trzech państw.

Szymański: Europa Środkowa jest najbardziej proeuropejską częścią UE

Rozszerzenie UE jest szansą, a nie problemem. Prezydent Macron myli się głęboko w tej kwestii i swoją postawą przyczynia się do osłabienia Wspólnoty – przekonuje minister Konrad Szymański* w rozmowie z EURACTIV.pl.

 

 

Łukasz Gadzała, Mateusz Kucharczyk, EURACTIV.pl: Czy priorytety nowej Komisji …

Trójkąt Lubelski niesformalizowanym formatem

Szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że Trójkąt Lubelski jest formatem niesformalizowanym – nie ma żadnych instytucji. Szefowie MSZ Polski, Litwy i Ukrainy zobowiązali się jednak do regularnych spotkań, wymiany informacji, a także powołania oficerów łącznikowych w tych resortach. “Nasi dyrektorzy będą się spotykać i być może ta współpraca będzie się rozszerzać na inne instytucje” – powiedział Czaputowicz.

“Myślimy o stworzeniu współpracy, by przeciwstawić się dezinformacji ze strony Rosji, też reinterpretacji historii. Myślę, że to jest dobra podstawa, jeśli chodzi o współpracę między ministerstwami spraw zagranicznych” – dodał. “Zobaczymy, jaka będzie reakcja innych naszych partnerów w naszych rządach, w innych resortach, na ile oni znajdą tutaj pozytywne aspekty i użyteczność tego formatu” – zastrzegł jednak polski minister.

Czaputowicz podkreślił także, że format Trójkąta Lubelskiego obejmuje Ukrainę, która nie jest członkiem NATO ani UE. Wyraził jednak nadzieję, że również ten kraj stanie się w przyszłości członkiem tych organizacji. Polski minister zapewnił, że Ukraina nie jest traktowana jako problem, bo już teraz jest ważnym państwem, które może “stabilizować całą Europę i jest bardzo ważne zarówno dla bezpieczeństwa Polski i UE”. “Mamy oczywiście problem agresji rosyjskiej czy konieczności reform” – przyznał jednak szef polskiej dyplomacji.

Wschodnia Ukraina: Rozejm trwał 20 minut

Od północy w poniedziałek miało obowiązywać porozumienie ws. całkowitego przerwania ognia między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy. Rozejm trwał jednak bardzo krótko.

Linkevičius: Łączy nas wspólna przeszłość

Litewski minister spraw zagranicznych Linas Linkevičius zwrócił natomiast uwagę na wiele wydarzeń, które w przeszłości łączyły wszystkie trzy państwa, ale podkreślił, że ta wspólna historia odzywa się również dziś. “Utworzenie Trójkąta Lubelskiego będzie miało praktyczne znaczenie dla współpracy politycznej, wojskowej i każdej innej” – przewiduje szef litewskiego MSZ.

W jego ocenie jest to również wiadomość geopolityczna. “Wykorzystamy potencjał współpracy w ramach NATO, który mamy wspólnie z Polską – będziemy naturalnego partnera, Ukrainę, wciągali do tej współpracy, do przestrzeni euroatlantyckiej” – zapowiedział Linkevičius. Przypomniał, że od dawna już planowane jest uczestnictwo Ukrainy w tych strukturach – zarówno w operacjach wojskowych, jak i stowarzyszenie z polityką UE.

“To będzie w pewnym sensie wsparcie dla Ukrainy, której tak w tej chwili potrzebuje, walcząc z agresorami” – podkreślił  szef MSZ Litwy. Zapewnił przy tym, że „poparcie dla Ukrainy, dla integralności terytorialnej Ukrainy, euroatlantyckiej przestrzeni jest bardzo twarde”.

Stoltenberg: Drzwi do NATO są dla Ukrainy otwarte

Prezydent Ukrainy zadeklarował gotowość swojego kraju do przyspieszenia przygotowań do członkostwa w NATO, a sekretarz generalny Sojuszu zapewnił, że drzwi do Sojuszu są dla Ukrainy otwarte. Rosja uznała natomiast, że wsparcie NATO ma “destabilizujący i prowokacyjny” wpływ na sytuację na Ukrainie. 

Kułeba: To więcej niż przyjacielskie wsparcie, to jest wsparcie rodzinne

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba oczekuje tymczasem, że Trójkąt Lubelski będzie ważny nie tylko dla wzmocnienia Europy Środkowej, ale także “wzmocnienia Ukrainy jako pełnoprawnego członka euroatlantyckiej i europejskiej rodziny narodów”.

Szef ukraińskiej dyplomacji podziękował przy tym Polsce i Litwie za konsekwentne wsparcie jego kraju w drodze do członkostwa w UE i NATO, a także przeprowadzaniu reform na Ukrainie. “Jest to więcej niż przyjacielskie wsparcie, jest to więcej niż wsparcie partnerów, to jest wsparcie rodzinne” – ocenił Kułeba.

Ukraiński minister oczekuje, że nowy format będzie sprzyjać nie tylko współpracy między trzema krajami, ale będzie także “instrumentem zaangażowania państw, które potrzebują ściślejszych kontaktów z Zachodem, ze strukturami europejskimi”. “Będziemy wspierać naszych sąsiadów, naszych przyjaciół, aby bardziej aktywnie współpracować w tej sferze” – przewiduje Kułeba. Według niego współpraca nie będzie się ograniczać tylko do kwestii obronności, ale będzie się rozszerzać również na  gospodarkę, handel, inwestycje i turystykę.

Szef ukraińskiej dyplomacji dodał, że zaprosił ministrów spraw zagranicznych Polski i Litwy na drugie posiedzenie Trójkąta Lubelskiego na Ukrainę i zaproszenie zostało przyjęte. “Zapewniam was, że zrobimy wszystko, aby wypełnić Trójkąt Lubelski maksymalnie praktyczną treścią” – zadeklarował.

Ukraina członkiem Programu Rozszerzonych Możliwości NATO

Współpraca Ukrainy z NATO wkracza na nowy poziom. Kraj przystąpił do Programu Rozszerzonych Możliwości Sojuszu.

LITPOLUKRBRIG

Szefowie dyplomacji Polski, Litwy i Ukrainy złożyli także wieniec pod pomnikiem Unii Lubelskiej i odwiedzili mieszczące się w Lublinie dowództwo wielonarodowej jednostki wojskowej LITPOLUKRBRIG. “Międzynarodowa jednostka jest przykładem udanej, długofalowej współpracy w ramach wschodniej flanki NATO” – ocenił Czaputowicz.

“My, Polacy i Litwini, dzielimy się z żołnierzami z Ukrainy pewnymi doświadczeniami” powiedział, ale podkreślił, że nigdy przewidywano i w dalszym ciągu nie przewiduje się rozszerzenia tej formuły. “Jeśli chodzi o współpracę wojskową w ramach Grupy Wyszehradzkiej, występują inne formy współpracy: grupy bojowe Unii Europejskiej w ramach V4” – przypomniał polski minister.

MSZ wyjaśnia, że LITPOLUKRBRIG jest “wielonarodową jednostką o zdolnościach brygady ogólnowojskowej, przeznaczona do samodzielnego prowadzenia operacji militarnych zgodnie z  zasadami prawa międzynarodowego lub współuczestnictwa w nich”. Dodaje, że tworzą ją specjalistyczne jednostki wojskowe Polski, Litwy i Ukrainy wydzielone z polskiej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, ukraińskiej 80. Brygady Desantowo-Szturmowej i litewskiego batalionu ułanów im. Wielkiej Księżnej Biruty.

Resort przypomina również, że polsko-litewsko-ukraińska jednostka jest od 2016 r. elementem działań NATO służących wdrażaniu  natowskich standardów w Siłach Zbrojnych Ukrainy przede wszystkim poprzez szkolenie oficerów i jednostek wojsk ukraińskich w dziedzinie tych standardów, planowania i wykonywania zadań operacyjnych  oraz  utrzymanie gotowości operacyjnej jednostek.