Prezydent Paragwaju chce dymisji całego rządu / Europa i świat w skrócie

paragwaj, benitez, prezydent

Prezydent Paragwaju chce dymisji całego rządu [Photo via Isac Nóbrega/PR]

Po sobotnich protestach sytuacja w Paragwaju nadal jest napięta | Szef MSZ Litwy odpowiada Białorusi: „Prędzej piekło zamarznie” | Rosja i Białoruś zacieśniają współpracę wojskową | Papież w Iraku |

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6 170 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarły 32 osoby.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych zakażeń przybyło zaś w Brazylii – 80.1 tys., w USA – 41,9 tys. i we Francji – 21,8 tys.

Liczba wykrytych na całym świecie od początku pandemii zakażeń wynosi ponad 117,6 mln, zmarło ponad 2,6 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 93 mln.

 

 • Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie przez amerykańskiego giganta informatycznego Microsoft firmy ZeniMax Media – twórcy kultowych gier komputerowych, takich jak „Doom” i „Quake”. Zdaniem KE zakup pod żadnym względem nie narusza zasad wolnej konkurencji. Microsoft wyda na to przejęcie 7,5 mld dolarów. (AW)
 • Przedstawiciel irackich szyitów Sayyed Jawad Al-Khoei powiedział, że wkrótce szyicka delegacja wybierze się do Watykanu, żeby kontynuować dialog międzyreligijny po spotkaniu ajatollaha Alego as-Sistaniego z papieżem Franciszkiem. „Pierwsze w historii spotkanie szyickiego przywódcy z głową kościoła katolickiego było owocem wielu lat rozmów prowadzonych między Nadżafem oraz Watykanem i bez wątpienia wzmocni stosunki międzyreligijne. Była to historyczna chwila również dla Iraku” – dodał szyicki duchowny. (AW)
 • Jak wynika z nowego raportu przedstawionego przez Rainforest Foundation Norway, około 2/3 tropikalnych lasów deszczowych na świecie zostało zniszczonych przez człowieka, a ponad połowa zniszczeń od 2002 r. miała miejsce w Ameryce Południowej w rejonie rzeki Amazonki. Wycięto około 34 proc. lasów, głównie w celach rolniczych, co przyczyniło się do degradacji kolejnych 30 proc., czyniąc je bardziej podatnymi na pożary i kolejne zniszczenia. Jak podkreślają autorzy raportu, zanikanie lasów deszczowych przyspiesza zjawisko ocieplania klimatu. (PB)
 • Szwajcaria: W niedzielę (7 marca) Szwajcaria stała się kolejnym krajem europejskim, który zakazał zasłaniania twarzy w miejscach publicznych i noszenia burek. Oficjalne wyniki ogólnokrajowego referendum pokazały, że 51,2 proc. wyborców poparło zakaz pełnego zakrywania twarzy, zaproponowany przez antyimigrancką Szwajcarską Partię Ludową (S.V.P.), w porównaniu z 48,8 proc. sprzeciwu.
 • Iran: Zniesiono nakazy aresztowania domowego dla Nazaniny Zaghari-Ratcliffe, brytyjsko-irańskiej kobiety przetrzymywanej w Teheranie od 2016 roku. Grożą jej jednak nowe zarzuty i jej powrót do Londynu pozostaje niepewny. (AKuś)
 • Gwinea Równikowa: Seria eksplozji przypisywanych niewłaściwemu użyciu materiałów wybuchowych w bazie wojskowej wstrząsnęła miastem Bata w środkowoafrykańskim państwie Gwinei Równikowej w niedzielę, zabijając co najmniej 20 osób i raniąc ponad 500 osób. Prezydent Teodoro Obiang Nguema Mbasogo za katastrofę obwinił „zaniedbanie i nieostrożność” jednostki. (AKuś)
 • Tajlandia: Prokuratura oskarżyła w poniedziałek 18 działaczy za ich rolę w zeszłorocznych wiecach antyrządowych. Protesty te wymierzone były w pałac królewski, zdominowany przez wojskowy establishment. Ruch kierowany przez młodzież narodził się w zeszłym roku, wzywając do dymisji premiera Prayutha Chan-ochy, byłego przywódcy junty, jak i reformy monarchii tajlandzkiej. (WŁ)
 • Francja: Polityk i miliarder Oliver Dassault zginął w katastrofie śmigłowca. Do wypadku doszło na północy kraju. Dassault – piąty na liście najbogatszych Francuzów – był deputowanym centroprawicowej partii Republikanie i właścicielem m.in. dziennika „Le Figaro”. Śmigłowiec, którym leciał rozbił się kilka chwil po starcie maszyny. W wypadku zginął także pilot helikoptera. Dassault do 2011 r. był jednym z dyrektorów w rodzinnej firmie Dassault Aviation – produkującej samoloty wojskowe, między innymi myśliwce Rafale. Miał 69 lat. (AW)
 • Senegal: Szkoły w Senegalu będą zamknięte do 15 marca, poinformowało w niedzielę (7 marca) ministerstwo edukacji po dniach gwałtownych protestów, które sparaliżowały części stolicy Dakaru i mają trwać w przyszłym tygodniu. Co najmniej pięć osób zginęło w demonstracjach wywołanych aresztowaniem w środę (3 marca) Ousmane Sonko, przywódcy opozycji w Senegalu. To najgorsze zamieszki polityczne od lat w kraju powszechnie uważanym za jeden z najbardziej stabilnych w Afryce Zachodniej. (AKuś)
 • Birma: Główne związki zawodowe Birmy wezwały swoich członków do zamknięcia gospodarki od poniedziałku (8 marca) w celu wsparcia kampanii przeciwko zamachowi stanu z zeszłego miesiąca. „Kontynuacja działalności gospodarczej i biznesowej w zwykły sposób… przyniesie korzyści tylko wojsku, które tłumi energię narodu” – oświadczył sojusz dziewięciu związków zawodowych. (AKuś)
 • Szkocja: Najnowszy sondaż wskazuje, że większość Szkotów zagłosowałaby w referendum niepodległościowym za pozostaniem w Wielkiej Brytanii. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 46 proc. ankietowanych, a przeciwnego zdania było 43 proc. Badanie przeprowadzone zostało dwa dni po tym, jak premier Szkocji, Nicola Sturgeon, zeznawała przed komisją parlamentarną w związku z oskarżeniami swojego poprzednika Alexa Salmonda o celowe działanie przeciwko niemu, gdy został oskarżony o molestowanie seksualne. 35 proc. respondentów stwierdziło, że śledztwo przyczyniło się do tego, że są mniej skłonni głosować za niepodległością, której zwolenniczką jest Sturgeon, a 43 proc. zadeklarowało spadek zaufania wobec szkockiej premier. (PB)
 • Paragwaj: Prezydent kraju, Mario Abdo Benitez, zwrócił się do wszystkich ministrów swojego rządu o ustąpienie ze stanowiska. Ma to związek z piątkowymi (5 marca) starciami między demonstrantami a policją podczas protestów. Rządzącym zarzuca się niedostateczne działania w celu zwalczenia kryzysu związanego z pandemią. (KW).
 • USA zatrzymały w lutym na granicy z Meksykiem prawie 100 tys. imigrantów, co stanowi najwyższy wynik od połowy 2019 r., poinformowały w rozmowie z agencją Reutera osoby zaznajomione z wstępnymi danymi. Według agencji liczby te wskazują na wzmożony napływ imigrantów do Stanów Zjednoczonych, związany z planami prezydenta Joego Bidena zmiany restrykcyjnej polityki imigracyjnej jego poprzednika Donalda Trumpa. (AKrzy)
 • Pakistan: Premier Imran Khan zapewnił sobie w sobotę (6 marca) wotum zaufania parlamentu, zdobywając 178 głosów (potrzebował 172). Khan, który pełni funkcję premiera od 2018 r., wystąpił z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania po tym, jak minister finansów przegrał walkę o prominentne miejsce w Senacie. Sesja została jednak zbojkotowana przez opozycję, argumentującą, że przegrana w Senacie dyskwalifikuje premiera i głosowanie nie jest już potrzebne. Przed budynkiem parlamentu doszło natomiast do starć między zwolennikami rządu i opozycji. (AKrzy)
 • Birma: Sobotni (6 marca) protest w Rangunie stłumiony przez siły bezpieczeństwa używające gazu łzawiącego i granatów ogłuszających. Lokalne media nie doniosły o ofiarach. Kilka godzin przed wydarzeniami wysłanniczka ONZ Christine Schraner Burgner wezwała Radę Bezpieczeństwa do podjęcia działań przeciwko władzy wojskowej, odpowiedzialnej za śmierć demonstrantów. Według ONZ od rozpoczęcia protestów po zamachu stanu (1 lutego) zginęło 50 osób, z czego 38 w ubiegłą środę (3 marca). (MKo)
 • Papież Franciszek odbył dzisiaj (6 marca) historyczne spotkanie z ajatollahem Al Sistanim – najwyższym rangą muzułmańskim duchownym w Iraku. Jest to pierwsze takie spotkanie głowy Kościoła Rzymskokatolickiego z 90-letnim nieformalnym przywódcą szyickiego islamu i jeden z najważniejszych punktów w programie pielgrzymki Franciszka w tym kraju. Pomimo symbolicznego charakteru spotkania, bez podpisania żadnych oficjalnych deklaracji, miało ono wyjątkowe znaczenie dla relacji pomiędzy wyznawcami obu religii.  Papież podkreślił znaczenie współpracy między wspólnotami religijnymi po to, by „kultywując wzajemne poszanowanie i dialog, można było przyczynić się do dobra Iraku, regionu oraz całej ludzkości”. Po spotkaniu biuro al-Sistaniego wydało  również oświadczenie, że przywódca szyitów „potwierdził swoje zaniepokojenie tym, że obywatele chrześcijańscy powinni żyć jak wszyscy Irakijczycy w pokoju i bezpieczeństwie oraz z pełnymi prawami konstytucyjnymi ”. (JJ)
 • Białoruś: Białoruś skierowała do Litwy wniosek o wydanie byłej kandydatki na prezydenta Białorusi Swiatłany Cichanouskiej, poinformowano w piątek (5 marca) na stronie białoruskiej Prokuratury Generalnej. Prokuratura skierowała wniosek o wydanie w celu pociągnięcia jej „do odpowiedzialności karnej za przestępstwa przeciwko systemowi rządzenia, bezpieczeństwu publicznemu i państwu”. „Litwa była i pozostanie murem, za którym znajdą schronienie wszystkie siły demokratyczne prześladowane przez reżimy”, zapewnił szef MSZ Litwy Gabrielius Landsbergis, komentując wniosek władz Białorusi. Cichanouska od ponad pół roku przebywa na Litwie. „Reżimowi na Białorusi możemy natomiast powiedzieć, że szybciej piekło zamarznie, niż podejmiemy się omawiania wszystkich jego żądań”, oznajmił Landsbergis. (MK)
 • Niemcy: W piątek (5 marca) zakończyła się część branżowa 71. Berlinale. Tego dnia ogłoszono zwycięzców festiwalu. Statuetką Złotego Niedźwiedzia nagrodzono „Bad Luck Banging or Loony Porn” w reż. Radu Jude. Wielka Nagroda Jury powędrowała do Ryusuke Hamaguchiego za film „Wheel of Fortune and Fantasy”. Tegoroczny festiwal filmowy w Berlinie to pierwsza edycja, w której wręczono nagrody neutralnie płciowo – nie dla aktora i aktorki, ale za rolę. Wyróżniono Maren Eggert i Lillę Kizlinger. W czerwcu organizatorzy planują zorganizować pokazy w kinach dla publiczności. Letnia odsłona festiwalu jest zaplanowana w dniach 9-20 czerwca. (MK)
 • Ministrowie obrony Rosji i Białorusi, Siergiej Szojgu i Wiktar Chrenin, uzgodnili w Moskwie, że powstaną trzy ośrodki szkoleniowe dla żołnierzy obu krajów, w tym jeden w obwodzie grodzieńskim na zachodzie Białorusi. Pozostałe dwa ośrodki szkoleniowo-bojowe mają znajdować się obwodzie niżnonowogrodzkim i w obwodzie kaliningradzkim w Rosji. (AW)
 • Papież rozpoczynając wizytę w Iraku zaapelował o pokój i braterstwo. Franciszek w Bagdadzie w pałacu prezydenckim wygłosił przemówienie do władz, korpusu dyplomatycznego i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Oprócz spotkania ze świeckimi władzami Iraku, papież spotka się także z duchowym przywódcą irackich szyitów ajatollahem Alim as-Sistanim oraz odwiedzi tereny, z których terroryści z Państwa Islamskiego wypędzili m.in. chrześcijan, Kurdów czy Jazydów. (AW)
 • Hongkong: Wysoki rangą urzędnik Partii Komunistycznej, Zhang Yesui, ogłosił, że narodowe ustawodawstwo Chin planuje zmienić przepisy wyborcze w Hongkongu, aby zapewnić, że terytorium będzie rządzone przez patriotów – ludzi lojalnych wobec Pekinu i Partii Komunistycznej. Kongres omówi szkic planu w trakcie rozpoczynającej się dzisiaj (5 marca) tygodniowej sesji. (AKuś)
 • Francja: Prezydent Emmanuel Macron zrobił kolejny krok w kierunku pojednania z Algierią, oświadczając, że Ali Boumendjel, czołowy algierski prawnik i nacjonalista, nie zginął w wyniku samobójstwa w 1957 roku, jak od dawna twierdziła Francja, ale był torturowany i zabity przez francuskich żołnierzy. (AKuś)
 • Duńskie władze odesłały w 2020 r. 94 imigrantów z Syrii do stolicy tego kraju, Damaszku, która została uznana za bezpieczną. W lipcu zeszłego roku minister imigracji i integracji Mattias Tesfaye zdecydował o przyspieszeniu przeglądu statusu uchodźców z tego miasta. W związku z tym przeanalizowano ok. 4,5 tys. spraw dotyczących cudzoziemców z Syrii, aby zidentyfikować osoby pochodzące z Damaszku. W 91 przypadkach osobom tym odmówiono przedłużenia pozwolenia na pobyt, a w przypadku 3 osób zezwolenie cofnięto. 178 osób otrzymało zgodę na pozostanie w Danii. W tym roku zapadną kolejne decyzje dotyczące przyszłości 300 imigrantów z syryjskiej stolicy. (PB)
 • Węgry: Premier Viktor Orban poinformował, że prowadzi rozmowy z siłami konserwatywnymi w Parlamencie Europejskim w związku z opuszczeniem przez europosłów jego partii – Fideszu – Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Orban powiedział, że rozmowy te odbywa między innymi z liderami włoskich, prawicowych ugrupowań – Matteo Salvinim  i Giorgią  Meloni oraz z przedstawicielami Polski. Szef węgierskiej partii rządzącej stwierdził też, że powinien istnieć „polityczny dom” dla Fideszu i podobnych sił w Europie, które nie chcą przyjmować migrantów i zależy im na „ochronie” tradycyjnej rodziny. (PB)
 • Irak: Papież Franciszek rozpoczyna jutro swą historyczną wizytę w Iraku. Pierwszą wizytę papieża w miejscu narodzin Kościołów Wschodnich, w kraju, z którego w ciągu ostatnich 20 lat uciekło ponad milion chrześcijan. Wizyta papieża ma wysoce symboliczną wartość, biorąc pod uwagę znaczenie irackich chrześcijan w historii wiary oraz ich dziedzictwo kulturowe i językowe sięgające czasów starożytnego Babilonu. (WŁ)
 • Indie: Rolnicy, którzy protestują od miesięcy przeciwko rządowym planom deregulacji rynków, planują w sobotę zablokować główną drogę prowadzącą do New Delhi. Tym samym zamierzają uczcić 100 dzień protestu. Dziesiątki tysięcy ludzi obozują w stolicy Indii od grudnia, żądając od premiera Narendry Modiego uchylenia trzech przepisów dotyczących rolnictwa. Przepisy te otwierają rynek rolny dla firm prywatnych, co zdaniem rolników uczyni go podatnym na niebezpieczeństwo i zagrozi suwerenności żywnościowej kraju. (WŁ)
 • Czterdzieścioro senatorów z amerykańskiej Partii Republikańskiej wezwało Biały Dom do rozszerzenia sankcji wobec Nord Stream 2. W liście do prezydenta Joe Bidena senatorowie twierdzą, że nowa administracja nie egzekwuje przepisów uchwalonych przez Kongres. Republikańscy senatorowie piszą, że ukończenie budowy Nord Stream 2 narazi sojuszników USA w Europie na szantaż i wrogie działania ze strony Rosji. (AW)
 • USA zawiesiły na 4 miesiące cła na brytyjskie produkty, w tym szkocką whisky, wprowadzone przez poprzedniego amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Przez ten czas Waszyngton i Londyn chcą osiągnąć porozumienie w tej sprawie. Cła nałożone na produkty z Wielkiej Brytanii miały związek z trwającym 10 lat amerykańsko-unijnym sporem o rządowe sybsydiowanie koncernów samolotowych – Boeinga i Airbusa. (AW)
 • Etiopia: Szefowa ONZ ds. praw człowieka ogłosiła, że jej biuro potwierdziło poważne naruszenia, które mogą stanowić „zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości” w regionie Tigraju w Etiopii. Czynów tych winne mają być wojska rządowe, jak i te wysłane na miejsce przez sąsiednią Erytreę. Michelle Bachelet podkreśliła w czwartkowym oświadczeniu pilną potrzebę przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie sytuacji w regionie.
 • Birma: Unia Europejska zawiesiła wsparcie dla projektów rozwojowych w Birmie, aby uniknąć udzielania pomocy finansowej wojsku po przejęciu władzy w zeszłym miesiącu – poinformowali w czwartek urzędnicy. Doniesienia ta potwierdziła Światowa Organizacja Handlu. (WŁ)

 

Unia Europejska: Zbliżenie z Indiami sposobem na rosnącą potęgę Chin?

Jakie są perspektywy współpracy Unii Europejskiej z Indiami?

„Żyj i pozwól żyć innym”. Dlaczego próby ograniczania spożycia mięsa budzą takie emocje?

Jakie jest stanowisko UE wobec dylematu: jeść czy nie jeść mięsa?

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.