Węgierski Fidesz poszukuje sojuszników w PE / Europa i świat w skrócie

Premier Węgier Viktor Orban Źródło: Szilard Koszticszak/EPA/EFE

Węgierski Fidesz poszukuje sojuszników w PE | Republikańscy senatorowie wzywają do rozszerzenia sankcji wobec Nord Stream 2 | 8 osób zostało rannych w środowym ataku terrorystycznym w Szwecji |

Dziś – w piątek – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 829 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarły 263 osoby.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych zakażeń przybyło zaś w Brazylii – 74,3 tys., w USA – 68,3 tys. i we Francji – 25,2 tys.

Liczba wykrytych na całym świecie od początku pandemii zakażeń wynosi ponad 116,4 mln, zmarło ponad 2,5 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 92 mln.

 

 • Ministrowie obrony Rosji i Białorusi, Siergiej Szojgu i Wiktar Chrenin, uzgodnili w Moskwie, że powstaną trzy ośrodki szkoleniowe dla żołnierzy obu krajów, w tym jeden w obwodzie grodzieńskim na zachodzie Białorusi. Pozostałe dwa ośrodki szkoleniowo-bojowe mają znajdować się obwodzie niżnonowogrodzkim i w obwodzie kaliningradzkim w Rosji. (AW)
 • Papież rozpoczynając wizytę w Iraku zaapelował o pokój i braterstwo. Franciszek w Bagdadzie w pałacu prezydenckim wygłosił przemówienie do władz, korpusu dyplomatycznego i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Oprócz spotkania ze świeckimi władzami Iraku, papież spotka się także z duchowym przywódcą irackich szyitów ajatollahem Alim as-Sistanim oraz odwiedzi tereny, z których terroryści z Państwa Islamskiego wypędzili m.in. chrześcijan, Kurdów czy Jazydów. (AW)
 • Hongkong: Wysoki rangą urzędnik Partii Komunistycznej, Zhang Yesui, ogłosił, że narodowe ustawodawstwo Chin planuje zmienić przepisy wyborcze w Hongkongu, aby zapewnić, że terytorium będzie rządzone przez patriotów – ludzi lojalnych wobec Pekinu i Partii Komunistycznej. Kongres omówi szkic planu w trakcie rozpoczynającej się dzisiaj (5 marca) tygodniowej sesji. (AKuś)
 • Francja: Prezydent Emmanuel Macron zrobił kolejny krok w kierunku pojednania z Algierią, oświadczając, że Ali Boumendjel, czołowy algierski prawnik i nacjonalista, nie zginął w wyniku samobójstwa w 1957 roku, jak od dawna twierdziła Francja, ale był torturowany i zabity przez francuskich żołnierzy. (AKuś)
 • Duńskie władze odesłały w 2020 r. 94 imigrantów z Syrii do stolicy tego kraju, Damaszku, która została uznana za bezpieczną. W lipcu zeszłego roku minister imigracji i integracji Mattias Tesfaye zdecydował o przyspieszeniu przeglądu statusu uchodźców z tego miasta. W związku z tym przeanalizowano ok. 4,5 tys. spraw dotyczących cudzoziemców z Syrii, aby zidentyfikować osoby pochodzące z Damaszku. W 91 przypadkach osobom tym odmówiono przedłużenia pozwolenia na pobyt, a w przypadku 3 osób zezwolenie cofnięto. 178 osób otrzymało zgodę na pozostanie w Danii. W tym roku zapadną kolejne decyzje dotyczące przyszłości 300 imigrantów z syryjskiej stolicy. (PB)
 • Węgry: Premier Viktor Orban poinformował, że prowadzi rozmowy z siłami konserwatywnymi w Parlamencie Europejskim w związku z opuszczeniem przez europosłów jego partii – Fideszu – Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Orban powiedział, że rozmowy te odbywa między innymi z liderami włoskich, prawicowych ugrupowań – Matteo Salvinim  i Giorgią  Meloni oraz z przedstawicielami Polski. Szef węgierskiej partii rządzącej stwierdził też, że powinien istnieć „polityczny dom” dla Fideszu i podobnych sił w Europie, które nie chcą przyjmować migrantów i zależy im na „ochronie” tradycyjnej rodziny. (PB)
 • Irak: Papież Franciszek rozpoczyna jutro swą historyczną wizytę w Iraku. Pierwszą wizytę papieża w miejscu narodzin Kościołów Wschodnich, w kraju, z którego w ciągu ostatnich 20 lat uciekło ponad milion chrześcijan. Wizyta papieża ma wysoce symboliczną wartość, biorąc pod uwagę znaczenie irackich chrześcijan w historii wiary oraz ich dziedzictwo kulturowe i językowe sięgające czasów starożytnego Babilonu. (WŁ)
 • Indie: Rolnicy, którzy protestują od miesięcy przeciwko rządowym planom deregulacji rynków, planują w sobotę zablokować główną drogę prowadzącą do New Delhi. Tym samym zamierzają uczcić 100 dzień protestu. Dziesiątki tysięcy ludzi obozują w stolicy Indii od grudnia, żądając od premiera Narendry Modiego uchylenia trzech przepisów dotyczących rolnictwa. Przepisy te otwierają rynek rolny dla firm prywatnych, co zdaniem rolników uczyni go podatnym na niebezpieczeństwo i zagrozi suwerenności żywnościowej kraju. (WŁ)
 • Czterdzieścioro senatorów z amerykańskiej Partii Republikańskiej wezwało Biały Dom do rozszerzenia sankcji wobec Nord Stream 2. W liście do prezydenta Joe Bidena senatorowie twierdzą, że nowa administracja nie egzekwuje przepisów uchwalonych przez Kongres. Republikańscy senatorowie piszą, że ukończenie budowy Nord Stream 2 narazi sojuszników USA w Europie na szantaż i wrogie działania ze strony Rosji. (AW)
 • USA zawiesiły na 4 miesiące cła na brytyjskie produkty, w tym szkocką whisky, wprowadzone przez poprzedniego amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Przez ten czas Waszyngton i Londyn chcą osiągnąć porozumienie w tej sprawie. Cła nałożone na produkty z Wielkiej Brytanii miały związek z trwającym 10 lat amerykańsko-unijnym sporem o rządowe sybsydiowanie koncernów samolotowych – Boeinga i Airbusa. (AW)
 • Etiopia: Szefowa ONZ ds. praw człowieka ogłosiła, że jej biuro potwierdziło poważne naruszenia, które mogą stanowić „zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości” w regionie Tigraju w Etiopii. Czynów tych winne mają być wojska rządowe, jak i te wysłane na miejsce przez sąsiednią Erytreę. Michelle Bachelet podkreśliła w czwartkowym oświadczeniu pilną potrzebę przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie sytuacji w regionie.
 • Birma: Unia Europejska zawiesiła wsparcie dla projektów rozwojowych w Birmie, aby uniknąć udzielania pomocy finansowej wojsku po przejęciu władzy w zeszłym miesiącu – poinformowali w czwartek urzędnicy. Doniesienia ta potwierdziła Światowa Organizacja Handlu. (WŁ)
 • Wielka Brytania i Stany Zjednoczone uzgodniły w czwartek czteromiesięczne zawieszenie ceł odwetowych nałożonych na towary takie jak szkocka whisky. Administracja Donalda Trumpa nałożyła cła na szereg unijnych produktów spożywczych, wina i napojów spirytusowych, w tym na szkocką whisky, której ekspansja zagrażała, jego zdaniem, amerykańskim inwestorom. (WŁ)
 • Izrael: Międzynarodowy Trybunał Karny ogłosił w środę (3 marca), że otwiera formalne dochodzenie w sprawie zarzutów popełnienia zbrodni wojennych przez Izrael i palestyńskie grupy bojowe na terytoriach okupowanych przez Izrael. Decyzja, która rozwścieczyła wielu Izraelczyków, ale została przyjęta z zadowoleniem przez przywódców palestyńskich i ich zwolenników, zapadła sześć lat po rozpoczęciu przez sąd wstępnego dochodzenia w sprawie działań izraelskich na tych terytoriach i zaledwie kilka tygodni po orzeczeniu sądu, że ma tam jurysdykcję. (AKuś)
 • Niemcy: Agencja wywiadowcza umieściła skrajnie prawicową partię Alternatywa dla Niemiec (AfD) pod obserwacją jako potencjalne zagrożenie dla demokracji, poinformowano w środę (3 marca). Jest to pierwsza tego typu decyzja przeciwko głównej partii opozycyjnej w powojennej historii kraju. W 2017 roku partia zdobyła 13 proc. wszystkich głosów, choć od tego czasu jej poparcie spadło do około 10 proc. Więcej o tej sprawie piszemy TUTAJ (AKuś)
 • Szwecja: 8 osób zostało rannych podczas ataku nożownika w środowy wieczór (3 marca) w miejscowości Vetlanda na południu Szwecji. Napastnik został postrzelony przez policję i przetransportowany do szpitala. Zdarzenie zakwalifikowano jako atak terrorystyczny. (KW).
 • Birma: Jak potwierdza ONZ, nie żyje co najmniej 38 demonstrantów. Christine Schraner Burgener, wysłanniczka ONZ ds. Birmy, określiła środę jako najkrwawszy dzień trwających protestów. Od 1 lutego w kraju odbywają się masowe demonstracje, będące reakcją na przejęcie kontroli nad państwem przez wojsko. (MKo)
 • Grecja: Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3. Według pierwszych szacunków uszkodzonych zostało około 100 budynków. Nie ma natomiast informacji o poszkodowanych. Epicentrum trzęsienia znajdowało się około 20 km na południe od miasta Elassona w pobliżu Larisy, na głębokości 8 km. Wstrząsy były odczuwalne także w Kosowie, Albanii, Czarnogórze i Macedonii Północnej. (AW)
 • Wielka Brytania: Nowe programy wsparcia finansowego i przedłużenie starych, a z drugiej strony znaczna podwyżka podatku od firm i zamrożona kwota wolna od podatku. Tak wygląda projekt brytyjskiego budżetu przedstawiony w Izbie Gmin przez ministra finansów Rishiego Sunaka. W budżecie zapisano wiele kolejnych dodatkowych wydatków związanych z pandemią. To między innymi: półroczne przedłużenie obowiązywania dodatków do świadczeń socjalnych czy zmniejszenie VAT dla turystyki i gastronomii, a także 400 mln funtów na wsparcie dla sektora kultury. (AW)
 • Szkocja: Premier Nicola Sturgeon zaprzeczyła dziś (3 marca) oskarżeniom swojego byłego współpracownika Alexa Salmonda, który twierdzi, że spiskowała przeciwko niemu i wprowadziła w błąd szkocki parlament. Spór z Salmondem opisała jako „jedną z najbardziej okrutnych sytuacji politycznych, jak i osobistych”, z jakimi kiedykolwiek się spotkała. Podkreśliła, że „zachowała się właściwie” odmawiając Salmondowi pomocy po tym, jak został oskarżony o molestowanie seksualne. (WŁ)
 • Kirgistan: W środę Stany Zjednoczone skrytykowały decyzję kirgiskiego sądu o uwolnieniu Kamczybeka Kolbaeva, którego uważają za szefa międzynarodowej sieci handlu narkotykami i bronią. Kolbaev został zatrzymany w październiku ubiegłego roku pod zarzutem przewodzenia zorganizowanej grupie przestępczej. W tym tygodniu lokalny sąd zgodził się jednak z opinią jego prawników i zwolnił go z więzienia pod warunkiem, że nie opuści miasta, w którym zamieszkuje. (WŁ)
 • Węgry: Rządząca na Węgrzech partia Fidesz oświadczyła w środę (3 marca), że opuszcza Europejską Partię Ludową, największą grupę polityczną w Parlamencie Europejskim. „Informuję, że europosłowie Fideszu rezygnują z członkostwa w Grupie EPL” – napisał premier Viktor Orban w liście do szefa frakcji Manfreda Webera opublikowanym na Twitterze. W związku z długotrwałym konfliktem o łamanie zasad praworządności i praw człowieka przez Węgry, prawdopodobnie opuszczenie EPL przez węgierskich europosłów, jeszcze bardziej zmniejszy posiadane przez Orbana wpływy w Brukseli. Szczegóły TUTAJ (WŁ)
 • Minister spraw zagranicznych Rosji stwierdził, że nowe sankcje nałożone przez USA są przejawem „wrogich, antyrosyjskich” działań, które szkodzą relacjom Moskwy z Waszyngtonem. „To tylko pretekst do dalszej ingerencji w nasze sprawy wewnętrzne. Nie zamierzamy tego znosić. Będziemy reagować na zasadzie wzajemności, ale niekoniecznie symetrycznie”, zapowiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharova. (PB)
 • Departament skarbu USA opublikował już listę wysokich rangą urzędników Kremla objętych sankcjami za próbę otrucia i aresztowanie działacza opozycyjnego Aleksieja Nawalnego. Na liście znajdują się między innymi dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa i prokurator generalny Rosji. Oprócz wpisano nią jeszcze pięć innych osób. (AW)
 • Francja: Były prezydent Nicolas Sarkozy nie wyklucza złożenia skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu na wyrok wydany przez Trybunał Karny w Paryżu, który zasądził dla Sarkozy’ego karę 3 lat więzienia w procesie dotyczącym tzw. afery podsłuchowej. „Nie będzie to miłe patrzeć na upokorzenie swojego własnego, kraju, ale taka jest cena demokracji”, stwierdził. Trybunał orzekł, że Sarkozy jest winny zarzucanej mu korupcji i nadużywania wpływów politycznych. Więcej szczegółów TUTAJ.
 • USA ogłosiły sankcje przeciwko siedmiu przedstawicielom władz Rosji za próbę otrucia oraz skazanie na pobyt w kolonii karnej opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Restrykcje zakładają blokadę dostępu do aktywów finansowych w Stanach Zjednoczonych siedmiu osobom blisko związanym z prezydentem Władimirem Putinem. Jak podają anonimowo urzędnicy, sankcje konsultowano z Unią Europejską. Dziś własne sankcje zatwierdziła też UE. Więcej na ten temat TUTAJ. (AKrzy)
 • Arabia Saudyjska: Reporterzy Bez Granic (RSF) poinformowali o złożeniu pozwu przeciwko następcy tronu Arabii Saudyjskiej księciu Mohammadowi ibn Salmanowi w związku z zabójstwem w Turcji saudyjskiego opozycyjnego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego, a także nieuzasadnione zatrzymanie 34 innych reporterów. Organizacja zarzuca księciu oraz wysoko postawionym urzędnikom, odpowiedzialnym za zamach na dziennikarza „zbrodnie przeciwko ludzkości”. Chaszodżdżi został zabity w saudyjskim konsulacie generalnym w Stambule, do którego 2 października 2018 roku poszedł, by załatwić formalności związane ze swoim ślubem. Władze Arabii Saudyjskiej długo utrzymywały, że nie mają nic wspólnego ze sprawą. (AKrzy)
 • Szwecja: Volvo zapowiada wycofanie wszystkich modeli aut z silnikami spalinowymi do 2030 r.. Do 2025 roku połowa sprzedaży ma być w pełni elektryczna, resztę stanowić mają samochody hybrydowe. Dyrektor techniczny VolvoHenrik Green, przyznał, że nie ma przyszłości dla samochodów z silnikiem spalinowym, zapowiadając tym samym rewolucję w świecie motoryzacji. Jest to odpowiedź na rosnący głównie w Chinach popyt na samochody elektryczne. (MKo)
 • Czechy: Niemieckie landy Bawaria, Saksonia i Turyngia wyślą do Czech 15 tys. dawek szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 od brytyjsko-szwedzkiego producenta AstraZeneca – potwierdził premier Andrej Babiš. Francja obiecała wysłać Czechom 100 tys. dawek szczepionek koncernów Pfizer/BioNTech w formie „pożyczki”, którą Czechy zwrócą później, dodał premier. Babiš zwrócił się do krajów UE o pomoc, ponieważ Czechy są obecnie jednym z państw najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa. W kraju nadal odnotowuje się ponad 12 tys. nowych zakażeń SARS-CoV-2 dziennie, a system służby zdrowia ledwo wytrzymuje napływ nowych zakażonych. Czechy szukają sposobów na opanowanie pandemii, a jednym z nich jest przyspieszenie kampanii szczepień. Szczegóły TUTAJ. (MK)
 • Nigeria: Setki dziewcząt, które zostały uprowadzone w zeszłym tygodniu ze szkoły z internatem przez grupę uzbrojonych mężczyzn, zostały uwolnione, poinformował we wtorek lokalny urzędnik gubernator stanu Zamfara, Bello Matawalle. Pan Matawalle nie podał szczegółów, w jakich okolicznościach zostały uwolnione. (AKuś)
 • Polska: Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł we wtorek, że kolejne nowelizacje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które uniemożliwiły skuteczną kontrolę rekomendacji prezydentowi przez KRS kandydatów na sędziów do Sądu Najwyższego, „mogą naruszać prawo Unii”. Szczegóły TUTAJ.
 • Rosja: Rosyjski polityk opozycyjny Aleksiej Nawalny będzie odbywał karę pozbawienia wolności w znanej z surowego traktowania skazanych kolonii karnej w obwodzie włodzimierskim, na wschód od Moskwy. Jeden z byłych więźniów opisał warunki panujące w więzieniu jako wstrząsające. Skazani przebywający w izolatce kolonii karnej nr 2 zmuszeni są stać godzinami z rękami splecionymi za plecami, z zakazem nawiązywania kontaktu wzrokowego ze strażnikami. (AKuś)

 

„Żyj i pozwól żyć innym”. Dlaczego próby ograniczania spożycia mięsa budzą takie emocje?

Jakie jest stanowisko UE wobec dylematu: jeść czy nie jeść mięsa?

UE winna złym relacjom z Rosją? Przegląd kłamstw, nieprawd i niedomówień Kremla – FEJK MIESIĄCA

Relacje unijno-rosyjskie, i tak już po aneksji przez Rosję w lutym 2014 r. ukraińskiego Krymu trudne, jeszcze się przez ten czas skomplikowały.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.